Hogyan ártalmatlanítsuk biztonságosan a fehérítőt
Minden otthonunkban ott van a mindenütt jelenlévő flakon fehérítő, és nap mint nap használjuk fertőtlenítésre, tisztításra, fehér ruháink fehérítésére. A környezetünkre való egyre nagyobb odafigyeléssel azonban felmerülhet bennünk a kérdés, hogy vajon biztonságos-e kidobni?
A fehérítőt úgy ártalmatlaníthatod, hogy először bőségesen felhígítod vízzel, és leöntöd a lefolyóba vagy a WC-csészébe (beleértve a szeptikus tartályokat is). A gyártók úgy tervezik a fehérítőt, hogy a szennyvíz- és csatornarendszerek biztonságos paraméterei közé essen, anélkül, hogy kárt okozna a környezetben.
Ha a gyártó előírásainak megfelelően kezeled, a fehérítő nem okozhat komolyabb problémát az ártalmatlanítás során. Arra azonban ügyelnie kell, hogy soha ne keverje össze más olyan szerekkel, amelyek mérgezővé tehetik Önre vagy a környezetre. Íme néhány biztonságos módszer arra, hogyan szabadulhat meg a fehérítőtől a használata után.
Hogyan ártalmatlanítsuk biztonságosan a fehérítőt
A háztartási tisztítószerektől, például a fehérítőtől való megszabadulás kulcsa, hogy kövesse a termék címkéjén található utasításokat. Ha nincsenek külön utasítások, nézze meg, hogyan használják a terméket. Mivel a fehérítő egy vízben oldódó tisztítószer, le kell tudni öblíteni vagy folyó vízzel a lefolyóba önteni.
Ha a fehérítőszert az előírásoknak megfelelően használja, a legtöbb háztartási fehérítőszer biztonságosan használható a meglévő szennyvíztisztító rendszerekben. Ez a felhasználás jellemzően magában foglalja a szeptikus tartályrendszereket is.
A szeptikus tartályrendszerben lévő baktériumok sokkal ellenállóbbak, mint ahogyan azt képzelné. Egyszerre akár 4,92 liter tisztítószert, például fehérítőt is elviselnek komolyabb hatás nélkül.
Fehérítő leöntése a lefolyóba
A fehérítőt leöntheted a lefolyóba, de ha ezt teszed, győződj meg róla, hogy sok vizet adsz hozzá, és a kiöntés után néhány másodpercig járasd a csapot. Miután felhígította a fehérítőt, az ipari szennyvízben tovább hígul, mielőtt a klórozott melléktermékek a szennyvíztisztító telepre kerülnének.
Az aktivált iszapos kezelésnek és a természetes biológiai lebomlással és felszívódással kombinált eljárásnak a koncentrációt nem ártalmas szintre kell csökkentenie.
Fehérítő leöntése a WC-be
Ugyanez vonatkozik a fehérítőszer lefolyón keresztül történő ártalmatlanítására is. A természetes biológiai lebomlás és a csatornarendszerek kommunális kezelései semlegesítik a fehérítő koncentrációjának legtöbb káros hatását. Az Ön WC-vize hígítja a fehérítőt, az öblítés pedig növeli a hígítást, így a fehérítőszer biztonságosan ártalmatlanítható.
Ha nagy mennyiségű fehérítőt önt ki (0,95 liter felett ), akkor a fehérítőt két tételre kell szétválasztania, és mindegyiket külön-külön átöblíteni. Arról is gondoskodnia kell, hogy a WC-csésze megfelelően tele legyen elegendő vízzel ahhoz, hogy a fehérítőt megfelelően hígítsa, vagy az öblítés előtt még egy kis vizet kell a csészébe töltenie.
Fehérítő leöntése a szeptikus tartályba
A háztartási vegyi anyagok, például a fehérítőszer szeptikus tartályok mikroorganizmusaira gyakorolt hatását vizsgáló klinikai tanulmány kimutatta, hogy még a teljes csomag kidobása maximális koncentrációban is jóval a komoly bakteriológiai hatás nélküli koncentráción belül volt.
A szeptikus tartályokban lévő baktériumok gyorsan regenerálódnak az olyan szennyező anyagokból, mint a fehérítő, feltéve, hogy gondoskodik a szükséges hígításról.
Laboratóriumi és helyszíni vizsgálatok kimutatták, hogy 4,92 liter hígítatlan nátrium-hipokrit fehérítőszer egy szabványos 3785,00 literes szeptikus tartályban még mindig nem károsítja jelentősen a szeptikus tartály baktériumtevékenységét. Ez egy átlagos háztartás esetében jelentős mennyiségű fehérítőszer lenne, így a fehérítőszer szeptikus tartályba történő elhelyezése nem okozhat indokolatlan aggodalmat.
Kihelyezheted a fehérítőt a kültéren?
A fehérítőt kint is lerakhatja, feltéve, hogy bőségesen hígítja. A kis mennyiségű, erősen hígított fehérítő alacsony koncentrációban jótékony hatással lehet a növényeidre, mivel a klór egy rendkívül hasznos mikrotápanyag, amely szükséges a növények növekedéséhez. Nagyobb koncentráció azonban károsíthatja, vagy akár meg is ölheti a növényeket.
A nátrium-hidroklorid erősen reaktív, és napfény hatására a levegőben általánosan megtalálható vegyületekké bomlik le. Vízzel és talajjal keverve a nátrium-hipoklorit nem halmozódik fel, és gyorsan lebomlik:
- Nátrium
- hipoklorit-ionok
- Hipoklórsav molekulák
A nátrium-hipoklorit növeli a talaj sótartalmát, és kiszorítja a földből a növényeid számára szükséges egyéb ásványi tápanyagokat. Ha a klorid felhalmozódik a növényben, elérheti a mérgező szintet, ami levélégést, elhalást vagy növényelhalást okozhat.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a nátrium-hipoklorit csökkentette a növények gyökereinek víztartalmát, és nagy koncentrációjú kloridmérgezést okozott. A klór a növények membránjai között mozog, korlátozva a növekedést és a sejtek közötti vízszállítást. Emellett gátolja a növény fotoszintéziséhez szükséges fotoszintetikus pigmentek termelését is.
A fehérítőszeres tartályok ártalmatlanítása
A háztartási fehérítőszer gyakran tartalmaz utasításokat a biztonságos ártalmatlanításra vonatkozóan. Mindig győződjön meg arról, hogy a fehérítőszeres flakon üres, mielőtt kidobja. Ha maradt egy kis mennyiség, felajánlhatja másnak, vagy hígítva öntse a WC-be vagy a mosogatóba.
Ha a palack újrahasznosítható, a gyártó általában PET vagy HDPE feliratot ad hozzá. Ha igen, akkor gondoskodjon arról, hogy a tartályból alaposan kiöblítse az esetlegesen otthagyott fehérítőt. Mivel az újrahasznosítási előírások helyenként eltérőek lehetnek, érdeklődjön a helyi újrahasznosítási osztályon, hogy elfogadják-e a használt fehérítőszeres tartályokat az újrahasznosítható anyagok között.
Miért fontos a fehérítőszer biztonságos ártalmatlanítása?
A háztartási fehérítő fő összetevője egy nátrium-hipoklorit vagy NaOCl nevű vegyi anyag. A NaOCl egy erős oxidálószer folyékony formában, általában sárgás-zöld színű, és határozott szaga van. Manapság mindenütt jelen van az amerikai háztartásokban, mint tisztító- vagy fehérítőszer.
Ha a háztartási fehérítőt elegendő vízzel hígítod, akkor biztonságosan kidobhatod a lefolyóba. Sőt, az EPA még azt is javasolja, hogy vészhelyzetben fertőtlenítés céljából illatmentes vagy színezett háztartási fehérítőt tegyen a vízbe.
A vízhez adott nátrium-hidroklorid hipoklórsavat hoz létre, amely behatol a mikroorganizmusok ellenálló felületeibe, és számos baktérium, gomba ellen hatásos.
Fertőtlenítő képességei ellenére a fehérítőszer helytelen tárolás, keverés és használat esetén káros lehet Önre és a környezetre. A fehérítő a következő módon okozhat kárt:
Légzőszervi veszélyek
A nátrium-hipoklorit ecettel, hidrogén-peroxiddal vagy más vegyi anyagokkal keverve klórgázokat szabadíthat fel. A klórgáznak való kitettség reakciói közé tartozhat a torok és/vagy a szem égése. A nagy koncentráció akár a légutak beszűkülését, folyadékgyülemet a tüdőben és súlyos tüdősérülést is okozhat.
A fehérítőszer lenyelése mérgező lehet
A fehérítőszer gargalizálása vagy lenyelése a nyelőcsőben égési sérüléseket, sőt nagy koncentrációban akár halált is okozhat. A CDC megjegyzi, hogy a fehérítőszer fogyasztása 196,00 gramm - 504,00 gramm 3-12% közötti koncentrációban halálos lehet.
Károsodás a bőrre
A fehérítőszer már alacsony koncentrációban is hatással lehet a bőrre, de a fehérítőszer magas koncentrációja számos másodlagos tünetet okozhat. A fehérítő maró hatású, ami azt jelenti, hogy irritálhatja vagy égetheti a bőrt vagy a szemet.
Az is lehetséges, hogy a fehérítőszer allergiás reakciót vált ki a bőrön, ami fájdalmas égési sérülésekhez vezet. A fehérítőszer nagy koncentrációjával való ismételt vagy hosszan tartó érintkezés égető fájdalmat, bőrpírt, duzzanatot, hólyagokat, fájdalmas piros hólyagokat és/vagy súlyos szemsérülést okozhat.
A fehérítő környezeti veszélyei
A nátrium-hipoklorit erősen mérgező a halakra és a vízi szervezetekre, és közvetlenül a növényvilágra alkalmazva nekrózist, klorózist és levélelhalást okozhat. Az EPA azonban a lefolyóba öntött háztartási fehérítőt nem tekinti komoly környezeti veszélynek.
A fehérítő reagál a csatornarendszerben lévő szerves anyagokkal, nem bioakkumulatív, és nem valószínű, hogy mérgező vagy reprodukciós veszélyt jelent a vízi élővilágra. A hidrokloridot tartalmazó termékekből képződő melléktermékek biológiailag lebomlanak és hatékonyan kezelhetők a vízművekben.
A nátrium-hipoklorit koncentrált formában károsíthatja a növényvilágot, ezért óvatosan kell eljárni, ha a kertben fehérítőszerrel dolgozik. Csak akkor dobja ki a fehérítőt, ha az erősen hígított formában van a fű és más növényzet körül.
Következtetés
A háztartási fehérítő számos létfontosságú funkciót lát el otthonunkban, és helyes és körültekintő használat esetén nem jelenthet veszélyt sem magára, sem a környezetre. A fehérítő veszélyes lehet, ha az előírásokkal ellentétesen használják, különösen más vegyi anyagokkal keverve. Ha a fehérítőt az előírásoknak megfelelően használja, akkor a megbízható fehérítőt nyugodtan kidobhatja a lefolyóba vagy a WC-be, nem kell aggódnia.