A mosás - Az alapok

Ha valaha is kivettél már egy inget a mosógépből, és azt vetted észre, hogy a színe megváltozott azóta, hogy utoljára láttad, akkor valószínűleg jól jönne egy lecke a szennyes válogatásából. Amikor olyan színeket teszel ugyanabba a rakományba, amelyeknek nem szabadna keveredniük, elég őrült eredményekre kell számítanod.

Tehát milyen színeket lehet együtt mosni? Mielőtt végigvennénk a szennyesválogatás fő szabályait, beszéljünk arról, milyen következményekkel jár, ha nem tartod be őket.

Miért nem lehet teljesen különböző színeket együtt mosni

Az össze nem illő színű szövetek együtt mosása elég katasztrofális következményekkel járhat. A hiba különösen a világos színű daraboknál jelentkezik, de a sötétebb árnyalatoknál is észrevehető lehet. Mégis, a jó példa kedvéért beszéljünk arról, mi történik, ha egy fehér töltetet egyetlen eltérő színű ruhadarabbal együtt mosunk.

A legtöbb ember eléggé tisztában van azzal, hogy alaposan megvizsgálja a fehér rakományát piros tárgyak után kutatva. Ha egyet kihagy, az összes korábban nem színezett tárgy rózsaszínűvé válhat a mosógépből.

A színátvitel mértékét általában a használt hőmérséklet határozza meg. A magas hőmérséklet tökéletes körülményeket teremt a színek kivérzéséhez - de a fehér rakományok mosásához ezeket kell használnia. Ha nem így tesz, a fehér holmik elveszíthetik fényességüket (ha természetes anyagokból készültek).

Bár a legtöbb ember csak azt szeretné elkerülni, hogy a szekrénye tele legyen rózsaszín munkásingekkel, ez a forgatókönyv más színekkel is előfordulhat. Vegyük például a farmert. Ha véletlenül egy világos inget dobsz a mosógépbe a vadonatúj farmereddel együtt, valószínűleg csíkos inggel fogod végezni.

Természetesen különböző módjai vannak annak, hogy eltávolítsd a ruháidból a kóbor pigmentet. A legtöbb ilyen trükk azonban csak fehér anyagon működik. Ezért a legjobb megoldás, ha megtanulod, hogy mely színeket moshatod egy rakományban.

Milyen színeket tehetsz együtt a mosógépbe?

Most, hogy tudod, mi történhet, ha nem tartod be ezeket az egyszerű szabályokat, itt az ideje, hogy megtanuld őket. A legtöbbjük elég egyszerű.

1. Ne tegyél világos színeket más árnyalatok közé

Mint megállapítottuk, a fehér szövetek a legérzékenyebbek az árnyalatváltozásokra, ha különböző színekkel mosod őket. Ezért elengedhetetlen, hogy a fehér és világos színű tárgyakat távol tartsuk minden más árnyalattól.

Mivel a legtöbben fehér rakományaikat fehérítőporral vagy fehérítőporral kezelik, a többi tárgytól való elkülönítésükkel ezeket az élénk színeket is megőrizheti. Ez a szabály azonban a nem fehér árnyalatokra, a barnára, a kékre és más pasztellszínekre is vonatkozik. Ezeket tartsa együtt hasonló tárgyakkal.

2. Különítsd el a hűvös és meleg árnyalatokat

Ideális esetben a szennyestömegeket színcsaládok szerint is szét kell válogatnod, és nem csak az anyag fényereje szerint. Ez azt jelenti, hogy az élénk sárgákat tartsd együtt más gazdag narancs- és vörös árnyalatokkal.

Végül is, biztosan nem szeretné, ha az a sárga ing ugyanabban a rakományban lenne, mint egy lila pulóver. A pamut- és gyapjúpulóverek rendkívül érzékenyek a színkiütésekre, mivel a gyártók a természetes anyagokon alkalmazott festési eljárások miatt. Ezért, ha ezt a két darabot egy rakományba dobja, az biztos, hogy csíkos sárga inget fog eredményezni. Tartsa tehát a lilát a kékek vagy rózsaszínűek között, attól függően, hogy a színspektrumon hol helyezkedik el.

E két irányelv logikáját követve azt gondolhatod, hogy a világos színeket színcsaládjuk szerint kell rendezned. Mivel azonban a szürke, a bézs és a különböző pasztell árnyalatok kevésbé hajlamosak az elszíneződésre, ezeket együtt is tarthatod.

3. Tartsa az élénk és a tompa színeket különböző mennyiségben

Így tudod, hogy a világos színeket ne tedd más színekkel együtt, és a színcsalád szerint rendezd el a terheket. Ha betartod ezeket a szabályokat, akkor van rá esély, hogy erre nem is lesz szükséged. De a biztonság kedvéért azt is tudnia kell, hogy ne tegyen élénk színeket tompa színekkel együtt.

Még ha ugyanabba a színcsaládba tartoznak is, az élénk anyag akkor is megváltoztathatja a rakomány többi tárgyának árnyalatát vagy telítettségét. Például egy neonzöld ruhától egy világos pasztellzöld ing sárgás árnyalatot ölthet. Ha nem szeretné, hogy ez megtörténjen, győződjön meg róla, hogy az élénk színű tárgyak teljesen elálltak. Csak egyszer vagy kétszer mossa őket külön, mielőtt a többi, ugyanabba a színcsaládba tartozó ruhadarabbal egy rakományba tenné őket.

További tippek a színek megőrzéséhez mosás közben

Az előző résznek választ kell adnia arra a kérdésre, amellyel ezt a részt kezdtük. Vannak azonban más módszerek is, amelyekkel elkerülheti a ruhák elszíneződését, és minden színt a helyén tarthat.

Az új ruhákat mindig hasonló árnyalatokkal mosd ki

A legtöbb újonnan vásárolt ruhából az első mosáskor némi festékanyag távozik. Ez egyszerűen az élet velejárója. Így a többi ruhadarabod védelme érdekében az új darabokat csak a hozzájuk legközelebb álló színűekkel mosd ki.

Fordítsa ki a ruhákat

Mivel továbbra is használod a ruháidat, valószínűleg szeretnéd megőrizni a színüket, ameddig csak lehet. Ha a mosási ciklus során kifordítja őket, jelentősen javíthatja az esélyeit. Ráadásul így az anyag belsejében lévő esetleges színszivárgások is megmaradnak.

Tehát még ha a sötét tengerésznadrágod vérzik is, a szín nem biztos, hogy a szöveten keresztül a vízbe kerül. És amikor a víz lefolyik, a pigment valószínűleg vissza fog ülepedni a farmerbe.

Amikor csak lehetséges, futtasson hideg ciklusokat

Ha hideg vízben mosod a ruháidat, tovább tartanak. Nemcsak a színt tartja meg az anyagban, ahol lennie kell, hanem az anyag integritását is megőrzi.

Ez különösen fontos a sötét és élénk színű ruhadarabok esetében, amelyek színük nagy részét elveszítik, ha forró cikluson futtatod őket. Ahogy fentebb említettük, a fehér tárgyakat valószínűleg magasabb hőmérsékleten kell feldolgoznia, hogy megőrizze fényességüket. Ezenkívül a fehérneműt, amely jellemzően fehér, szintén magas hőfokon mossuk - de higiéniai okokból.

Mégis, minden más, nem túl koszos ruhadarab esetében igyekezz hideg ciklusokat használni. De ezt ne vedd csak úgy hittel. Mindenképpen olvasd el minden egyes ruhadarab belsejében a címkét, mielőtt bedobod a mosógépbe.

A különböző anyagoknak eltérő követelményei vannak. Végül megtanulod majd tapintás alapján felismerni, hogy egy tárgy milyen anyagból készült, és pontosan tudod, hogy milyen hőmérsékletnek teheted ki . De ha kezdő vagy, a legjobb, ha a címkén található információk alapján mész.

Használjon olyan termékeket, amelyek képesek felszívni a vérző színeket

Ha nincs időd kiválogatni a szennyesedet, akkor lehet, hogy csak az óvatosságot dobod a szélbe, és a piros inget a könnyű rakományba dobod. Ha ezt kell tennie, léteznek olyan termékek, amelyek képesek felszívni a vízből kioldódó festéket. hasznosak abban az esetben is, ha egyetlen ruhadarab világos és élénk színeket is tartalmaz.

Rakja ki a szennyest, amint befejeződött a ciklus

Még azután is, hogy a mosási ciklus befejezésekor a víz lefolyik, a ruhái még mindig átvihetik a színeket a környező tárgyakra. A textíliák még elég nedvesek ahhoz, hogy a festék felszabaduljon és felszívja a festéket. Ezért érdemes kivenni a rakományt, és vagy szárítóba tenni, vagy felakasztani, hogy minél hamarabb kipróbálhassa.

Ne használja a szárítót élénk színű ruhákhoz

Ha már a szárításnál tartunk, kerüld, hogy sötét vagy élénk színű ruhákat tegyél szárítási ciklusba. Ehelyett akassza fel őket egy zsinórra vagy egy összecsukható állványra, mint például . Alternatívaként, ha egy apró lakásban élsz, beszerezhetsz egy kisebb állványt, mint például .

Csak tartsd szem előtt, hogy a kis izé nem biztos, hogy képes lesz megtartani az egész terhet. Előfordulhat, hogy a zuhanyfüggöny rúdját és más felületeket is kommandíroznia kell, hogy megszárítsa a rakományt. Vagy moshatsz egyszerre kevesebb dolgot, így sosem fogysz ki a felakasztási helyből.

Következtetés

Végül mindezen szabályok betartása második természeteddé válik. De bár ma sok mindent lefedtünk, a rakományok szín szerinti rendezése csak egy része ennek az egész folyamatnak. Mégis, ez egy jó kiindulópont ahhoz, hogy elkezdjük elsajátítani a szabályokat!


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.