Miért kell szétválasztani a különböző színű ruhákat?

Bármilyen kiábrándítóan hangzik is, az ezredfordulósok és a Gen-Z fiatal felnőttek nagy része nem tud mosni. Persze vannak kivételek, de általánosságban elmondható, hogy könnyebb egy zsák ruhát szárazon tisztítani, mint végigcsinálni a ruhák válogatásának, mosásának és összehajtogatásának nehéz feladatát. Feltételezem, neked is gondot okoznak ezek a feladatok, különben nem lennél itt, ugye?

Talán a legfontosabb kérdések, amiket a legtöbb újonnan érkezett kérdez: "Melyik szín hova illik?" és "Melyik színt ne illesszem össze?". Praktikus útmutatóm segítségével megtanulhatod, hogyan válogasd, mosd, és még szárítsd is a ruhákat, mint egy bajnok. De mivel a mosás ilyen széles terület, az általános mosásápolásról is adok néhány fontos információt. Lehet, hogy ez nem a mosásra és a színválasztásra vonatkozik, de megkímél attól, hogy napközben több órán át a szennyessel foglalkozz.

Miért érdemes egyáltalán különválasztani a színeket?

A fenti címben feltett kérdésre a válasz sokak számára kézenfekvőnek tűnhet. De akár hiszed, akár nem, vannak olyan emberek, akik valóban nem tudják, miért fontos a különböző színű ruhák szétválasztása.

A színek szétválasztásának oka az átvitel. Általában, ha egy sötét színű és egy világos színű ruhadarabot mosunk, a sötétebb árnyalatok egy része "átkerül" a világos ruhadarabra. Ez még egy népszerű filmes trópussá is vált: a feleség véletlenül piros zoknit mos a férj fehér ingjével, így a férfi végül nagyon rózsaszín ruhadarabokban megy dolgozni.

De a ruhadarabnak még csak nem is kell fehérnek lennie ahhoz, hogy színátvitelben szenvedjen. Valójában ugyanez megtörténhet világoskék, világossárga, sőt, olyan ruhadarabokkal is, amelyek eredetileg rózsaszínűek.

Ha mindezzel végeztünk, térjünk rá a szétválasztásra!

Ruhák szín szerinti válogatás: Különböző színű kupacok

Amit most felsorolok, az rendkívül tágas útmutatás a színekkel kapcsolatban. A következő részben további utasításokat találsz majd a szövetekre, a ruhák súlyára, valamint a különböző mosási módokra vonatkozóan.

Amikor mosol, ügyelj arra, hogy legalább három kupac ruhád legyen a színek alapján. Ezeknek a kupacoknak tartalmazniuk kell:

  • Fehér ruhák
  • világos színű ruhák
  • Sötét színű ruházat

Fehér ruházat

A fehér ruhákat külön mosd ki. Egy halom fehér szennyest.

Általánosságban elmondható, hogy a fehér ruhák kapnak leginkább színt az összes többi ruhadarabtól. Valójában még akkor is fennáll a veszélye annak, hogy a fehér alsóneműd egy nagyon világoszöld trikóval együtt mosódik zöldre.

Van azonban egy másik fontos oka is a fehér szeparációnak. Nevezetesen, a legjobb módja annak, hogy megszabadulj a foltoktól egy fehér ruhadarabon, ha forró vízben mosod. A színes ruhákat viszont hideg vízben érdemes kimosni, hogy ugyanazt a hatást érjük el.

Világos színű ruhák

Amikor azt mondom, hogy "világos színű", akkor leginkább a világos, pasztell árnyalatokra gondolok. Ezek közé tartoznak a következők:

  • Világoskék
  • Világosbarna
  • Rózsaszín
  • Világoszöld
  • Levendula
  • Sárga
  • Khaki
  • Beige
  • Krém
  • Okkersárga
  • Narancs
  • Fukszia
  • Talán bordó

Bár lehetséges, hogy néhány szín átmegy a mosás során, ez a lehetőség szinte kizárt, ha az összes világos színű ruhadarabot egyszerre mosod. Az olyan mosószerek, mint az és tökéletesek a világosabb árnyalatú ruhákhoz.

Sötét színű ruhák

Egy mosásra előkészített halom sötét színű ruhát.

A világos színű ruhákhoz hasonlóan a sötét ruhadarabok is sokszínűek. Az ide tartozó színek a következők:

  • Fekete
  • Szürke (minden árnyalat)
  • Sötétbarna
  • Sötétzöld
  • Olive
  • Lila
  • Indigo
  • Navy Blue
  • Sötétvörös
  • Crimson
  • Rozsda

Fekete, szürke, barna és más sötét színeket nyugodtan moshatsz együtt. Ezek a színek nem valószínű, hogy átmennek a mosás során, különösen, ha hideg vizet használsz.

Ami azt illeti, hogy melyik mosószert válasszuk a sötét ruhákhoz, a legtöbben (magamat is beleértve) a Woolite Darks folyékony mosószert fogják neked ajánlani.

Néhány extra lehetőség

Fekete szennyes

Általában jó ötlet, ha megpróbálod egyszerre kimosni az összes fekete ruhát. Ennek egyik oka természetesen az átvitel. De ennél is fontosabb, hogy léteznek olyan termékek, amelyek visszaadják a fekete ruháknak a fényt és a ragyogást. Én személy szerint azt javasolnám .

Denim

A farmer nem olyan, mint más anyagok; általában vastagabb, durvább és tartósabb, mint a pamut, a gyapjú vagy akár a latex. Emiatt az emberek hajlamosak a farmeranyagot elkülöníteni a többi ruhadarabtól, pedig erre semmi szükség.

Persze, én ezt nagyon ajánlom neked is. Évek óta külön mosom a farmerjaimat és a kabátjaimat, és soha nem néztek ki jobban frissen mosás után. Ráadásul nem szenved (vagy nem biztosít) színátvitelt, ellentétben más ruhadarabokkal.

Ne feledkezz meg a kényes ruhadarabokról

Az érzékeny és vékony fehérneműk, valamint a fehérneműk, harisnyanadrágok és a különböző selyemtermékek nem kerülhetnek a mosógépbe a normál szennyessel együtt. Ez a fajta szennyes elég kényes, és akár átvitel útján, akár más ruhadarabokon keresztül történő súrlódással tönkreteheti.

Hogy megspórold magadnak az új fehérnemű vásárlásának fáradalmait, győződj meg róla, hogy minden alkalommal elkülöníted a többi szennyestől.

Erős foltok

Lehet, hogy butaságnak tűnik ezt külön csoportként kiemelni, de nem teszem ezt akarva-akaratlanul. Hiszen egy erős, erőteljes folt eltávolításához speciális eljárásra van szükség. Ha egy erősen foltos inget csak úgy bedobnál egy teljes mosógépbe, csak még jobban tönkretennéd a darabot. Ennél is fontosabb, hogy a mosógépben lévő többi ruhát is tönkretennéd, és ironikus módon az ingből származó folton keresztül újabb foltokat adnál nekik.

Mielőtt nekimennék az erősen foltos ingeknek és nadrágoknak, átböngészem a neten, hogy mi a legjobb módja a mosásnak. Ha megtaláltam, az összes hasonló foltos ruhát egy csoportba választom, és elvégzem a mosást.

Vegyes színek és csíkos dolgok

Természetesen az emberek összezavarodnak, amikor meglátnak egy halom olyan holmit, amiben minden szín megtalálható, világos és sötét egyaránt. Vannak még szinte teljesen fehér pólók és nadrágok is, amelyekben van néhány színes elem. Hogyan mossuk ki ezeket? A válasz egyszerű: ha a pólóban több a fehér, mint a nem fehér, mossuk a fehérekkel, vagy ha fordítva, akkor a nem fehérekkel.

A többszínű ruhák egy speciális kategóriájába tartoznak a csíkos cuccok, általában ingek vagy teljes öltönyök. A csíkos ingek mosására három tuti lehetőséged van:

  • Elvinni a mosodába
  • Kézzel mosni
  • Mosógépben mosás más színes termékekkel együtt hideg vízben

Más típusú válogatás, amit figyelembe kell venni

Mely ruhák mennek együtt a mosógépbe. A válogatás különböző típusai, amelyeket figyelembe kell venni.

Mosási típus szerint

Ez a fajta válogatás tényleg fájdalmas lehet. Tucatnyi és tucatnyi ruhacímkét kell átülnöd, hogy kiderítsd, hogyan és hol moshatod őket.

Még egyszer nagyon nagyjából háromféle ruhát különböztethetünk meg a mosási típusuk alapján. A "csak kézzel mosható" darabok pontosan azt jelentik, amit a nevük is sugall - kézzel kell mosnod őket. Aztán vannak a normál, gépben mosható ruhák. Végül pedig vannak a "csak száraz tisztításra alkalmas" ruhák, amelyeket nem szabad a mosógépbe tenni, különben tönkremehetnek.

By Fabric

A különböző anyagok reagálnak egymásra, amikor a mosógépben vannak. A latex és a gyapjú például nem igazán megy együtt, ahogy a pamut és más természetes anyagok sem. A legegyszerűbben úgy tudod ezeket a termékeket szétválogatni, ha kideríted, mely ruhák tartalmaznak mesterséges anyagokat (például poliésztert).

Ne feledd, hogy egyes ruhák szöszöket hagynak maguk után, míg mások nem. Ha teheted, vegyél bármilyen színcsoportot, és különítsd el tovább aszerint, hogy melyik ruhadarab ad le szöszöket.

Méret és súly szerint

A súlyos tárgyak károsíthatják a könnyű ruhákat, ha mindet beteszed a mosógépbe. Ezért okos ötlet, ha a nehéz ruhadaraboknak külön adag mosnivalót készítesz. Végül is a közös méretekkel rendelkező tárgyak mind ugyanannyi idő alatt mosódnak (és száradnak). Másrészt, ha a szárítóban egy kis méretű ruhadarabot egy nagy méretű mellé tesz, akkor azok egyenlőtlenül fognak megszáradni.

Természetesen rengeteg más trükköt is figyelembe kell venned, például azt, hogyan hajtogasd össze a szennyest, vagy hogyan vasalj vasaló nélkül. Brittany Vasseur egy praktikus videóban 17 mosási hacket mutat be, amit hasznosnak találhatsz.

Néhány utolsó szó

Mint láthatod, nem túl nehéz a szennyest a színek alapján szétválogatni. Azonban messze nem ez az egyetlen utasítás, amit ismerned kell. Ha többet szeretnél megtudni a mosás gondozásáról, egy egész sor érdekes cikket írtam a témában. Mindenkit arra bátorítok, hogy olvassa el őket.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.