Hogyan lehet mosni a ruhákat mosogatószerrel?

Az emberek különböző okokból fontolgatják, hogy mosogatószert használnak a ruhák mosásához. Talán nagy családja van, és túl drágának találja a mosószert, vagy épp most fedezte fel, hogy a készlete elfogyott, amikor már túl késő volt. Bármi is legyen az oka, valószínűleg habozik a mosószert mosogatószerrel helyettesíteni, mert valószínűleg olvasta valahol, hogy ettől a mosógép buborékosodhat.

Moshatsz ruhát mosogatószerrel is. Mindaddig, amíg három teáskanálnál kevesebb mosogatószert használsz, a mosógéped nem fog buborékosodni. Az egyetlen lehetséges hátránya a gyűrődések és a statikus tapadás, amelyeket néhány barkácsmunka segítségével kezelhetsz.

A cikk további részében összehasonlítjuk a mosogatószappan és a mosószer kémiai összetételét, hogy megértsd, mi történik, ha az előbbivel mosod a ruháidat. Megnézünk néhány DIY hacket is, amelyekkel javíthatod a mosogatószer hatékonyságát, ha mosószerként használod, ezért mindenképpen olvass a végéig.

Mosogatószappan vs. mosószer: Mi a különbség?

Ez egy kritikus kérdés mindazok számára, akik mosószert mosogatószerrel szeretnének helyettesíteni, mert segíthet meghatározni, hogy ugyanazt az eredményt fogja-e elérni. Mint kiderült, a mosószer és a mosogatószappan meglehetősen hasonló összetételű. Az elsődleges kémiai összetétel azonos az enzimek, a színezékek és a tisztítószerek tekintetében.

A mosogatószappan adalékanyagai azonban egy kicsit eltérnek a mosószer adalékanyagaitól. A mosogatószappan adalékanyagai általában arra szolgálnak, hogy tisztítás közben puha maradjon a keze, míg a mosószerben lévő lágyítószerek arra szolgálnak, hogy megvédjék a ruháit a statikus tapadástól és a gyűrődéstől.

Ez azt jelenti, hogy ha mosogatószert használ a mosógépben, akkor a ruhái ráncosak és statikusan tapadnak? Valószínűleg igen. Ezt a problémát azonban kezelheti néhány trükkel, amelyekkel a következő részben foglalkozunk.

Tippek a mosogatószerrel mosott ruhákhoz

A tiszta, statikus és gyűrődésmentes ruhák, valamint a rendetlen tisztítás érdekében tartsa be a következő irányelveket, amikor mosogatószerrel mosogat:

Ellenőrizze az összetevők listáját

Akár gépi, akár kézi mosással mos, érdemes átnézni a mosogatószappan összetevőit, mielőtt a mosáshoz használná. Ha a fehérítőszerek szerepelnek a listán, ne használja a mosószert a szennyesére, mert a színes ruhák kifakulhatnak (a kemény foltok eltávolításával, amelyekhez általában fehérítőszerre van szükség, később foglalkozunk; tartson ki).

Az illatok egy másik dolog, amire érdemes odafigyelni, mert valószínű, hogy az általad fontolóra vett mosogatószer nem hagyja meg a kívánt utóillatot a ruháidon. Ha biztosra akar menni, válasszon illatmentes mosószert, mert bármikor használhat mosás utáni illatfokozót, hogy hozzáadja a kívánt utóillatot.

Íme egy gyors videó, ami ebben segít:

Adj hozzá kisebb mennyiséget, mint amennyit általában a mosószer használatakor szoktál.

A fő ok, amiért az emberek kerülik a mosogatószer használatát a ruhák gépi mosásához, az a kockázat, hogy a mosógépet (és valószínűleg az egész mosókonyhát) elárasztják a buborékok. Ez azért történik, mert a mosogatószer általában sok habot képez, de ezt megelőzheted azzal, hogy beállítod a mosógépbe adagolt mosogatószer mennyiségét.

Általános szabályként tartsd három teáskanál alatt a mosogatószer mennyiségét. Egy teáskanálnyi elegendő egy kis töltethez, míg két teáskanálnyi ideális a közepes töltethez. Csak akkor használjon három teáskanálnyi mosogatószert, ha nagy töltettel áll szemben.

Ne feledje, hogy a buborékok problémája csak a gépi mosásra vonatkozik. Kézi mosáskor annyi mosogatószert használhat, amennyit szükségesnek tart, mert a felesleges buborékokat bármikor kiöblítheti.

Használjon hidrogén-peroxidot a kemény foltok folteltávolítójának elkészítéséhez

Néhány folt egyszerűen nem jön le fehérítőszer nélkül. Ha ilyenekkel állsz szemben, keverj össze egy rész mosogatószappant két rész hidrogén-peroxiddal, hogy erős házi folteltávolítót készíts.

Ezután próbálja ki az oldatot az érintett ruhadarab egy kis darabján, mielőtt vékony rétegben az egész foltra felvinné. Miután felhordta, hagyja a folteltávolítót körülbelül tíz percig hatni, mielőtt a ruhadarabot a mosógépbe dobja a többi szennyessel együtt.

Fontolja meg az ecet, a szódabikarbóna vagy az alumíniumfólia használatát a statikus tapadás megszüntetésére.

Bár nem feltétlenül káros, a statikus tapadás bosszantó lehet, és ez az egyik fő oka annak, hogy a mosószerek általában textilpuhítót tartalmaznak. Mivel a mindennapi mosogatószered nem tartalmaz szövetlágyítót, ki kell egészítened, ha mosáshoz használod, hogy megakadályozd a ruháid statikus energiájának felhalmozódását.

A szokásos lépés a ruhák statikus feltöltődésmentességének megőrzése érdekében, hogy házi készítésű vagy boltban vásárolt textilpuhítót adsz az öblítési ciklushoz. Ez biztosan működik. Ha nincs hozzáférése textillágyítóhoz, próbálja ki az alábbi barkácsmesterek egyikét:

  • Adj fehér ecetet az öblítési ciklushoz. A fehér ecet nem csak arra jó, hogy megakadályozza a statikus energia felgyülemlését a szennyeseden; megöli a baktériumokat, puhítja a ruhákat, és megakadályozza, hogy a szappanmaradványok az öblítési ciklus során a ruhákra tapadjanak. Használjon körülbelül 0,25 és -fél 236,50millilitert a rakomány méretétől függően.
  • Használjon szódabikarbónát a mosási ciklus alatt. Adjon hozzá fél 236,50milliliter szódabikarbónát a mosogatószer mellé, és futtasson le egy ciklust. Ezzel minimalizálja a statikus tapadási problémákat, és a ruhák színei élénkek maradnak.
  • Helyezz alumíniumfóliából készült golyókat a szárítógépedbe. Ha a szódabikarbóna, az ecet és a textillágyító nem áll rendelkezésre, az alufólia alternatív módja lehet a statikus tapadás megszüntetésének. Formázzon a fóliából három szoros golyót, majd tegye őket a szárítóba. Úgy fognak viselkedni, mint a szárítópapír, de azzal a plusz előnnyel, hogy hónapokig újra felhasználhatóak.
  • Rázza fel a ruhákat, amíg még kissé nedvesek, és levegőn/vonalon szárítsa meg őket. A statikus tapadás megelőzésének kreatív módjainak listájánkon az utolsó, hogy megállítja a rakományt, amikor a ruhái még kissé nedvesek, majd alaposan felrázza mindegyiket a vonalas/légszárítás előtt.

Megjegyzés: Ha kézzel mosol, akkor is használhatsz fehér ecetet, textillágyítót és szódabikarbónát, hogy eltávolítsd a statikus energiát a szennyeseden. Öblítéskor adjon fehér ecetet és textillágyítót, a mosogatószer mellé pedig szódabikarbónát.

Fontolja meg a jég használatát a ráncok megelőzésére

A ráncok egy másik elsődleges probléma, amikor mosogatószert használ a mosáshoz, mivel a szappan formulája nem tartalmaz szövetlágyítót. Az öblítési ciklushoz ismét hozzáadhat szövetlágyítót, hogy megkerülje ezt a problémát. Ha ez nem lehetséges, a jég költséghatékony alternatíva lehet.

A gyűrődések megelőzése érdekében mossa a ruháit a szokásos módon, de tegyen egy jégkockát a töltetbe, mielőtt az a szárítóba kerül. Ennek lényege, hogy a jégkocka a szárító hő hatására gőzzé alakul, ami megakadályozza, hogy a ruhákon ráncok keletkezzenek. Ha nincs jégkockája, akkor egy nedves zoknit is beletehet a rakományba, vagy enyhén lefújhat néhány ruhadarabot vízzel, és hasonló eredményt érhet el.

Ha mosogatószert használ mosószerként, az is segíthet, ha betart néhány általános irányelvet a gyűrődések megelőzésére:

  • Ne terhelje túl a szárítógépet.
  • A pamutból és más érzékeny anyagokból készült ruhákhoz használjon kímélő mosási fokozatot.
  • Adjon 236,50 milliliter almaecetet vagy fehér ecetet közvetlenül a töltethez, mielőtt elindítja a ciklusát.
  • Használjon meleg vizet a mosáshoz.

Összefoglalva

Dióhéjban megállapítottuk, hogy mosogatószerrel moshatsz ruhát. Azonban kisebb mennyiséget kell használnod, mint amennyit általában mosószerrel mosáskor használsz, mert a mosogatószer sok habot termel, és ha túl sokat használsz belőle, eláraszthatod a mosógépet buborékokkal.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.