Összehúzódnak a ruhák a mosógépben vagy a szárítóban?
Hányszor történt ez veled? Felteszel egy adag szennyest, türelmesen megvárod, amíg mindkét gép befejezi a dolgát, és kiveszed a ruháidat. És akkor - íme! Már semmi sem áll rád, mert összement! Így hát marad a kérdés - a ruhák a mosógépben vagy a szárítóban zsugorodnak?
Természetes, hogy úgymond ujjal mutogatsz. Ha tehát azon tűnődsz, hogy melyik kedves készüléked a bűnös azért, hogy a pulóvered már csak a házimacskádra passzol, a válasz sajnos az, hogy mindkettő.
Nos, jobban mondva mindkét gép összezsugoríthatja a ruháidat, ha nem vigyázol. Szóval merüljünk bele a hogyan és miértek apró részleteibe.
Melyik ruhák zsugorodnak a legjobban?
A zsugorodó szennyes egy igazi első világbeli probléma. Azonban mindenki foglalkozik vele. Ez nagyszerű, mert ettől nem érzem magam teljes csődtömegnek. De mindenkit azonnal "szakértővé" tesz a témában. Öregasszonyok meséi arról, hogy ezt és ezt kell tenni a zsugorodás megelőzése érdekében, tucatjával keringenek.
Ezért döntöttem úgy, hogy egy kicsit mélyebbre ások, és feltárom az igazságot. Először is, miért zsugorodik bármilyen ruhadarab? Továbbá a szárító vagy a mosógép zsugorítja a ruhákat? És végül, hogyan lehet ezt megállítani?
Természetes szálak
A természetes szálak, amelyekből az olyan szövetek, mint a pamut és a vászon, nem egyenesek. Ráadásul a mesterséges anyagokkal ellentétben a természetes szálak csak olyan hosszúak, amennyit a természet megenged. Így, mivel mind hullámosak és különböző hosszúságúak, amikor a gyártók beleszövik őket a szövetbe, ki kell őket egyenesíteniük, nyújtaniuk és összekötniük.
A nyújtás különösen a szál molekuláris állapotát változtatja meg. Ez részben az egész szövetet érzékenyebbé teszi a hő és a nedvesség okozta változásokra. Ha hő hatásának van kitéve (legyen szó akár a szárítóról, akár a mosógép forró vizéről), a természetes szálak göndörödnek.
Ha a szálak begöndörödnek, az egész szövet összemegy, és egy olyan ruhadarabot kapsz, amely teljesen túl kicsi neked (vagy gyakran bármelyik embernek a környezetedben).
Szintetikus szálak
A természetes szálakkal ellentétben a szintetikus szálak egyenesek. Ezért a szövetbe való belekötésük nem változtatja meg a molekuláris állapotukat. Ez azt jelenti, hogy a szintetikus szálak nem zsugorodnak a mosógépben és/vagy a szárítóban? Nem feltétlenül. A tiszta szintetikus szálak, mint például a poliészter, egyáltalán nem változtatják meg az alakjukat. A legtöbb ruhadarab azonban szövetkeverékekből (természetes és szintetikus szálak keverékéből) készül, és ezért hajlamosak a zsugorodásra.
Hogyan zsugorodnak a ruháid mind a mosógépben, mind a szárítóban
Konszolidáció
A konszolidáció a hármas fenyegetés. Ez a hő, a nedvesség és a gépek szárításakor fellépő kopás együttes hatása. Mindhárom tényező csökkenti a szálakat összetartó feszültséget.
Ezért az egész ruhadarab egy kicsit deformálódik minden alkalommal, amikor forró vízben mossuk és magas hőfokon szárítjuk. A szálak a hőhatás miatt megrövidülnek, ami megváltoztatja a ruhadarab hosszát és teljes méretét.
Relaxáció
Csak a biztonság kedvéért nevezzük ezt "kettős bajnak", mivel a szálak lazulása akkor következik be, amikor a szövet nedvességnek és hőnek van kitéve. Ez akkor történhet, ha forró vízben mosod a ruhákat, vagy ha magas hőmérsékleten szárítod őket.
A legtöbb természetes szál megduzzad, amikor forró vízbe kerül, és ennek következtében összemegy. A zsugorodás azonban nem lesz olyan drámai, mint gondolnád - csak körülbelül 1%. Az egyetlen kivétel a selyem, amely sokkal kisebbnek fog kinézni, mint amekkorát belekerült, ezért mindenki azt ajánlja, hogy a selymet hideg vízben mossuk.
Nemezelés
A nemezeléses zsugorodás csak a természetes szálaknál fordul elő, amelyek pikkelyesek. Az olyan szövetek, mint a gyapjú vagy más állati szőrből származó anyagok felületén pikkelyek vannak, amelyek összenyomódhatnak, ha nagy hőnek tesszük ki őket. Így a cikk elején szereplő pulóveres hasonlatunk. Mindenki összement már egy-két pulóvert élete során!
Hő: a zsugorodás fő oka
Mint láthatod, a két tényező, amely a zsugorodást okozza, a nedvesség és a hő. Ez utóbbi természetesen a fő bűnös, ha arról van szó, hogy ruháid egy mosás után deformálódnak.
A ruhákat nagy hőnek kitenni soha nem jó ötlet. Ne értsen félre - megértem a késztetést! A ruháimat forró vízben mosom, és hosszan tartó, elhúzódó programokat használok mind a mosáshoz, mind a szárításhoz, ez volt az én módszerem arra, hogy biztos legyek benne, hogy minden megfelelően megtisztul. Ez különösen fontos, ha olyan különleges mosási terhekről van szó, mint a babaruhák, a fehér ruhák és a finom ruhák.
A magas hőfok azonban árt a ruháidnak és a költségvetésednek. Ha továbbra is így teszel, gyakrabban fogsz ruhákat vásárolni, mint szeretnéd (vagy megengedheted magadnak!).
Mi tehát az ideális megoldás? Hogyan kerülheted el a zsugorodást?
Hogyan előzheted meg a ruhák zsugorodását?
Elkerülheted, hogy tönkremenjenek a ruháid anélkül, hogy száműznéd otthonodból a mosógépet és a szárítógépet. Nem prédikálok itt kézmosásról - csak egy kis óvatosság!
Keresse a "Anti-Shrinkage" befejeződést
Ha olyan pamutruhákat vásárolsz, amelyek hajlamosak a zsugorodásra, győződj meg róla, hogy a pamut "anti-shrinkage" kivitelű. Találhatsz olyan gyapjút is, amelyet hasonló kikészítéssel kezeltek. Így búcsút mondhatsz a macskás pulóvereknek!
Kövesse a mosási és szárítási utasításokat
Ügyeljen arra, hogy mindig kövesse a mosási és szárítási utasításokat, amelyeket a címkén talál. Ne felejtsd el, hogy nem minden ruhadarab mosó- és szárítógép-barát. Ha nem szeretnéd, hogy pénzt kelljen költened a vegytisztításra, akkor vásárláskor fokozottan figyelj a címkékre.
Polyester-pamut keverékek beszerzése
Próbáljon meg poliészter-pamut keverékeket vásárolni, mert ezek tartósabbak és tartósabbak. Olyan ruhákat is vásárolhatsz, amelyeket a gyártó már előzetesen összezsugorított. Az előzsugorított ruhadaraboknál már felszabadult a szálakban lévő feszültség, ami azt jelenti, hogy már a lehető legnagyobb mértékben összementek. Ez az első számú módja annak, hogy elkerüld a meglepetéseket!
Néhány búcsúszó
Mindent egybevetve, mind a mosógéped, mind a szárítógéped összezsugoríthatja a ruháidat, de csak akkor, ha nem vagy óvatos. Ha elővigyázatos vagy, és odafigyelsz mind a használati utasításokra, mind a mosógép/szárítógép beállításaira, soha többé nem zsugorítasz össze egy ruhadarabot sem!