Tehetsz-e lefolyótisztítót a szemétgyűjtőbe?
A szemétgyűjtő rendszerek az egyik legjobb kiegészítés, amit bármelyik konyhába tehet. De annak ellenére, hogy a céljuk az, hogy megakadályozzák a csöveink eltömődését, a dugulások időről időre mégis előfordulnak. Mit kell tehát tennie, ha ez bekövetkezik? Tehetünk-e lefolyótisztítót a szemétgyűjtőbe?
Végső soron a kérdésre adott válasz a szóban forgó termékbe került összetevőktől és a szemétgyűjtő anyagától függ. De ha egy rövid választ keres - igen, képesnek kell lennie arra, hogy lefolyótisztítót tegyen a szemétgyűjtő rendszerébe. Mégis, ha meg akar győződni arról, hogy az Ön lefolyótisztítója nem kivétel a szabály alól, olvasson tovább.
Hogyan működik a szemétledobó?
A legtöbb ember tudja, hogyan kell működtetni egy szemétgyűjtő rendszert. Csak bedobja a maradékokat a mosogatóba, és miközben a csapból folyó víz a lefolyóba nyomja őket, megfordítja a szemétgyűjtő kapcsolóját. A csövekben lévő pengék elkezdenek forogni, és lebontják a lefolyóba dobott ételmaradékot.
A szemétgyűjtő fő része a konyhai mosogató aljára van rögzítve. Tehát ha végül egy rosszul elhelyezett, a pengék mellett eljutott örökség miatt szét kell szerelned a csőrendszert, ott fogod kezdeni. Természetesen először ki kell kapcsolnia a pengéket mozgató elektromos motort, hogy megelőzze az esetleges sérüléseket.
Végső soron a szemétgyűjtő rendszereknek minimálisra kell csökkenteniük a csőelzáródásokat azáltal, hogy lebontják az élelmiszer-részecskéket, mielőtt azok elérnék a lefolyócsöveket. Ez teszi kétszeresen ironikussá, amikor mégis sikerül eltömíteni a csöveket. Elvégre a készüléknek legalább a tányérján ebéd vagy vacsora után visszamaradó ételmaradékokkal kellene megbirkóznia. Tehát minden jel szerint a legtöbb ételfajtával működnie kellene.
A gyümölcs- és zöldségdaraboknak, valamint a puha, főtt húsmaradékoknak gond nélkül át kell jutniuk a pengéken. Még ebben az esetben is meg kell győződnie arról, hogy a beledobott dolgok olyan darabokban vannak, amelyek elég aprók ahhoz, hogy a pengék kezelni tudják. Ezenkívül még mindig vannak bizonyos típusú élelmiszerek és még nem élelmiszer jellegű tárgyak is, amelyek hajlamosak dugulást okozni.
Mi dugíthatja el a szemétgyűjtő rendszert?
Ezen a ponton talán elgondolkodik azon, hogy a szemétgyűjtőjét olyan dolgok aprítására kényszeríti-e, aminek a lebontására nem is tervezték. Beszéljünk tehát arról, hogyan dugulhat el a rendszered.
Először is, nem szabadna rostos zöldségeket, például zellert, hagymahéjat és kukoricahéjat dobnia a szemétgyűjtőjébe. Nem számít, hogy milyen apró darabokat dobsz be, a zöldségek szerkezete miatt a pengékben összegabalyodnak. Egyéb olyan dolgok, amelyeket nem szabad a lefolyóba dobni, a következők:
- Olajos és zsíros anyagok, például szalonnazsír, vaj és étolajok, amelyek megalvadhatnak.
- Tészta, rizs és más keményítőtartalmú zöldségek, mivel ezek csak felhalmozódnak a csövek első kanyarulatánál.
- Banánhéj, amely ragacsossá válhat, különösen, ha az egész héjat dobod ki ahelyett, hogy apróra vágnád.
- Kemény gyümölcsmagok és -kövek, amelyek mind a pengéket, mind a csöveket károsítanák, mielőtt elzáródást okoznának.
- Cigarettacsikkek, mivel ezek is hasonló problémákat okoznak a csövek kiürítésében, mint a zsíros és keményítőtartalmú ételek.
- Kávézacc, még akkor is, ha sokan használják, hogy kellemes illatot varázsoljanak a konyhájukba (a csövek első kanyarulatánál mindig sűrű iszappá válik).
De tényleg, még a jóváhagyott típusú ételek is felhalmozódhatnak a csövekben, ha nem megfelelően használod a szemétgyűjtőt. A szemétgyűjtő rendszerek ugyanis nem működhetnek kenés nélkül. Ezért ügyeljen arra, hogy a víz mindig folyjon, amíg a pengék aprítják a maradékokat.
Végül pedig, bár sok ilyen tárgy nem való a szemétgyűjtő rendszerbe, bármikor komposztálhatod őket. Így a hulladékod új életet lehelhet a környező növényekbe azáltal, hogy gazdagítja a talajt, amelyből nőnek.
Károsíthatják-e a kereskedelmi lefolyótisztítók összetevői a szemétgyűjtő rendszert?
Most, hogy már tudod, hogyan alakulnak ki a dugulások a szemétgyűjtő rendszer ellenére, nézzük, hogyan tudnád őket megszüntetni. Amint megállapítottuk, a legtöbb fajta lefolyótisztítónak segítenie kell a csövekben lévő dugulások feloldásában. Azonban még mindig kérdéses, hogy milyen összetevők kerülnek a piacon kapható különböző lefolyótisztítókba.
Végül is, ha az Ön által használt termékek bizonyos összetevői károsíthatják a csövek szerkezetét, akkor az általunk feltett kérdésre a válasz határozott nem. Kezdjük tehát a piacon kapható legtöbb lefolyótisztítóba kerülő összetevők vizsgálatával.
Mi az a lefolyótisztító? Az összetevők lebontása
A lefolyótisztítók általában folyékony kémiai termékek, amelyek az esetlegesen előforduló csőelzáródások megszüntetésére készülnek. Ezeknek a termékeknek általában folyékony alapjuk van, amely sima vízből készül. Mint már tudja, a csap nyitva tartását a szemétledobó működése közben a legtöbb gyártó ajánlja.
Ez azt is jelenti, hogy a legtöbb lefolyótisztító folyékony alapanyaga nem lesz veszélyes a rendszerére. Sőt, egyes források szerint az egyetlen módja annak, hogy valóban kárt tegyen a szeméttisztítóban, ha csiszolóanyagot öntenek bele. Ezért valószínűleg kerülnie kell az olyan termékek használatát, mint a Drano Kitchen Crystals.
A kellően biztonságosnak kell lennie a csöveid számára. De még így is érdemes óvatosnak lennie. Az ilyen típusú lefolyótisztítók fő hatóanyaga a nátrium-hidroxid, más néven lúg. Bár a vegyi anyag nem károsítja a csöveket, súlyos égési sérüléseket okozhat a bőrön.
Ezenkívül, mivel a kémiai vegyület hőt bocsát ki, amikor vízzel érintkezik, rosszul reagálhat más vegyszerekkel, amelyeket használni szeretne. Mindenesetre érdemes elkerülni, hogy fehérítőt vagy ammóniát adjon a keverékhez. És természetesen gumikesztyűt kell viselnie a tisztítószer alkalmazása közben.
Természetes alternatívák
Alternatívaként használhatod a számos kereskedelmi forgalomban kapható lefolyótisztító egyikét, amely nem tartalmaz nátrium-hidroxidot vagy fehérítőt. Az egyetlen hátránya, hogy a természetesebb összetevőket tartalmazó termékeknek eltarthat egy ideig, amíg hatnak. Mégis, ha elég időt adsz neki, valami ilyesminek képesnek kell lennie arra, hogy elfolyósítsa a hajat vagy bármilyen hasonlóan makacs dugulást.
Egy másik lehetőség a . A termék por alakban érkezik, ami jelzi, hogy a fő összetevője valóban a nátrium-bikarbonát - vagy szódabikarbóna. Másrészt, saját maga is készíthet lefolyótisztítót.
Hogyan tisztítsuk meg a dugult szemétgyűjtőt a helyes módon?
Most, hogy ismered a rossz lefolyótisztító kiválasztásának kockázatait, nézzük át, hogyan szabadulhatsz meg a szemétgyűjtő rendszeredben keletkezett dugulástól.
Az első dolog, amit tenned kell, hogy kihúzod a szemétgyűjtő rendszert. Nem akarod megkockáztatni, hogy bekapcsoljon, miközben a csövekkel babrálsz.
Ezután érdemes a mosogató alá menni, és egy bilincset tenni a lefolyóvezeték gumirészére, amely a mosogatógéphez vezet. Mint tudod, ez a két rendszer össze van kötve. Ezért ezzel meg kell akadályoznia, hogy a szemétgyűjtőből származó rendetlenség a mosogatógépbe kerüljön.
Végül itt az ideje, hogy eltávolítsa a szemétgyűjtőben lévő dugulást. Ahogy a szerencse megkívánja, többféleképpen is megteheti ezt:
- Töltsd fel a mosogatót az eldugult lefolyóval 5,08 cm - 12,70 cm vízzel, majd merítsd bele. Ne feledje, hogy vákuumot hozzon létre a szomszédos lefolyó nedves ronggyal való lezárásával.
- Kígyózza a lefolyót felülről, amíg a dugulás el nem tűnik.
- Öntsünk forró vizet a lefolyóba, mielőtt bármilyen vegyszert alkalmaznánk, mivel ez kitisztíthatja a dugulásos csöveket.
- Használjon egy kereskedelmi forgalomban kapható lefolyótisztítót a csövek tisztításához és szagtalanításához.
- A komolyabb dugulásokat a rendszer alulról történő szétszerelésével távolítsa el, ahogyan az ezen a videón látható.
Ha még mindig nem vagy biztos benne, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható lefolyótisztítók mennyire biztonságosak, bármikor elkészítheted a sajátodat. Csak keverj össze 59,12milliliter szódabikarbónát fél 236,50milliliter ecettel, és a dugulás a múlté lesz. Az ecetet akár ki is cserélheti fehérítőre!
Mégis, a legjobb módja annak, hogy a szemétgyűjtő rendszered ne duguljon el, ha a gyártó utasításai szerint használod.