Lépésről lépésre a zuhany vízlágyító berendezésének beszerelése
A zuhanyfej-szűrő egyszerű beépítése és előnyei
Mikor a vízlágyító rendszer túlzott beruházásnak tűnik, a zuhanyfej-szűrő ragyogó kompromisszumként bukkan fel. Ez az eszköz – akár meglévő zuhanyfejünkre szerelhető, akár beépített szűrővel érkezik – a praktikus megoldás mestere, mind a bérlők, mind a tulajdonosok számára egyaránt.
A bőrt szárító klór, a hajat gyötörő nehézfémek: ezek ellen küzd a zuhanyvíz-szűrő. Néhány kifinomultabb változat még C-vitaminnal vagy klor-semlegesítővel is felvértezi magát, miközben a hagyományos vízlágyítókkal ellentétben semmiféle szerelési munkát nem igényel. Egy csavarkulcs, néhány perc – ennyi elég ahhoz, hogy akár vízszakértői tudás nélkül is működésbe hozzuk.
Bár technikailag nem lágyítja a vizet, a szűrő elbánik mindazzal, ami a keményvíz kellemetlen hatásait okozza. A legmodernebb példányok aktív szenet párosítanak speciális anyagokkal, hogy ne csak az üledéket és a kénszagot, de még a baktériumokat is elnyeljék. És ne aggódjunk a víznyomás miatt – a mai szűrős zuhanyfejek úgy készülnek, hogy a vízáramlás erejéből semmit sem veszítsenek.
Városi lakásokban, ahol a klór a csapból is ömlik, vagy régi csövekkel rendelkező otthonokban, ahol a vízminőség kérdéses, ez az eszköz nem puszta kényelmi tétel. A zuhanygőzben ugyanis sokszorosa a klórnak kitettségünk, mint ha egyszerűen innánk a csapból. Így hát a zuhanyfej-szűrő nem luxus, hanem egészségünk okos őrzője.
A vízellátás leállítása a házban
A víz lágyításához szükséges szerkezet felállítása előtt fontos, hogy megállítsuk a víz áramlását az egész házban. Így elkerülhetjük a kellemetlen vízkárokat, miközben dolgozunk. A fő elzáró szerelvényt leggyakrabban a vízóra mellett, a pince sötétjében vagy a bejövő vezetéknél találjuk. Óvatosan forgassuk el az óramutatóval azonos irányba, amíg teljesen be nem zár. Ha öreg házban élünk, előfordulhat, hogy fogóval vagy kulccsal kell segítenünk – vigyázzunk, nehogy megsérüljön a szerelvény!
Amint a víz elzáródott, nyissuk ki a csapot mind a legfelső, mind a legalsó ponton – mondjuk a padláson lévő mosdóban és a kerti csapon. Így kiürül a maradék víz, és a csövekben csökken a nyomás. Így sokkal könnyebb és tisztább lesz a munkavégzés.
A vízlágyító készülék különösen fontos azoknál, akik kemény vízzel küzdenek, teli káliummal és magnéziummal. Ezek az ásványi anyagok belülről beboríthatják a csöveket, tönkretehetik a gépezetet, és csúnya foltokat hagyhatnak a poharakon. Ha egyszer működik a lágyító, védve lesz minden cső, csap és készülék, és finomabb lesz a víz íze is.
Amikor már minden a helyén van, ne rohanjunk a víz visszakapcsolásával! Nyissuk ki fokozatosan, figyeljük, nem csöpög-e valahol, és csak aztán engedjük vissza teljes erővel az áramlást. Így biztos lehetünk benne, hogy mindent jól csináltunk.
Ha minden csapból lágy víz folyjon, a legjobb megoldás a vízlágyító beépítése a ház fő vízvezetékébe. Így nem lesz vízkövesedés, a mosószerek jobban habosodnak, és a készülékek is tovább bírják.
Aki csak a zuhany alatt szeretne lágy vízben áztatni, annak is van lehetőség. Ha a vízlágyítót a bojlerhez kötik, a melegvíz mindig vízkőmentes lesz. Nem kell attól tartani, hogy kiszárad a bőr vagy a haj, és a szappan is könnyebben leöblíthető. Különösen ajánljuk azoknak, akiknek érzékeny a bőre, vagy kemény víz van a csapból.
A kemény víz – tele kalciummal és magnéziummal – tönkreteheti a mosógépet, megnehezítheti a mosogatást. Akár a teljes házra, akár csak a fürdőszobára szerelnek vízlágyítót, az eredmény mindig egyértelmű: kényelmesebb élet és hosszabb élettartamú vízvezetékek.
A vízlágyító helyes bekötésének lépései
A vízlágyító hátulján feltűnően szerepelnie kell a "be" és "ki" feliratoknak. Ezek nem díszítő elemek, hanem életbiztosítások – rossz bekötésnél a készülék vagy nyögvenyelősen működik, vagy tönkremegy. A "be" csatlakozó a nyers, kemény víz útjába kerül, pont oda, ahol a víz belép a házba. Így biztos, hogy minden csepp előbb megérinti a gyantagolyókat, mielőtt a csapból kifolyik.
Ha véletlenül felcserélik a csatlakozókat, a lágyító ugyan pislog, kattog, mintha dolgozna, de a csapon átfolyó víz kemény marad. A zuhany alatt is érezni fogod a különbséget. A trükk ott van, hogy a gyantagolyócskák csak egyirányban tudják kiszűrni a káliumot és magnéziumot. Néhány okosabb modell felismeri a baklövést, de ne ezen múljon a dolog.
Érdekes módon a regenerálás során a sóoldat fordított irányban öblíti ki a tartályt. Ha a csatlakozók rosszul vannak, ebből káosz lesz – só megy kárba, víz megy kárba, pénz megy kárba. Mindig nézd meg kétszer, mielőtt végleg rákötöd a csöveket. Megspórolhatsz egy csomó fejtörést és pénztárca-kopást.
A lefolyócső megfelelő csatlakoztatása
A vízlágyító rendszerek életében kulcsfontosságú a megfelelő lefolyócső. Ez az egyszerű csődarab nem csupán dísz, hanem a során elengedhetetlen szerepet játszik. Amikor a rendszer tisztítja magát, kiöblíti a kemény víz nyomát hordozó ásványi anyagokat, a lerakódott szennyeződéseket és a tisztító só keserű oldatát. Ennek a víznyomásnak valahova el kell tűnnie – ha nem a megfelelő helyre kerül, akár árvíz is kialakulhat a pincében vagy a kazánházban.
A jó hír az, hogy a legtöbb otthonban már várja ezt a feladatot egy dedikált lefolyó. Talán egy mosogató mellett, esetleg a padlón vagy a mosógép közelében. Fontos azonban, hogy telepítés előtt pontosan azonosítsuk ezt a csatlakozási pontot. Egy függőleges cső, egy padlólefolyó vagy akár egy mosogató alatti csatlakozó is megfelelhet. A csatlakozásnál fontos a megfelelő szerelvény – legyen az hoseg vagy légréses csatlakozó – hogy ne szivárogjon vissza a víz.
Érdekes módon, a legújabb generációs vízlágyítók már okosabban gazdálkodnak a vízzel. Intelligens rendszereik csak akkor indítják el a tisztítást, amikor valóban szükséges. De még ezeknek a csodatechnikai berendezéseknek is szükségük van egy biztonságos lefolyóra. Ha pedig valahol tényleg nem létezik ilyen lehetőség, akkor egy kondenzvíz-szivattyú válhat a megoldássá. Mindemellett fontos, hogy a helyi vízszabályozási előírásoknak megfelelően végezzük a telepítést.
A kettős tartályos vízlágyító működési elve
A kettős tartályos vízlágyítók olyan, mint egy jól összehangolt zenekar – mindkő tagja nélkülözhetetlen a harmonikus működéshez. Az első tartály, a szólista, a nátriumos sós oldat varázsával átalakítja a vizet, miközben eltűnteti a vas és magnézium kellemetlen hangjait, lecsendesíti a klórt, és helyreállítja a víz természetes harmóniáját.

Ezek a rendszerek olyanok, mint a jól képzett szakácsok egy forgalmas étteremben: miközben az egyik készülődik a következő nagyobb megrendelésre, a másik nélkülözhetetlen alapanyagokat szolgáltat folyamatosan. A helyes csatlakoztatás itt is alapvető – mintha egy finom hangszeren játszanánk, ahol a legkisebb disszonancia is észrevehető.
A modern technológia hozta az intelligens szelepeket, olyanok, mint a tapasztalt karmesterek, akik pontosan tudják, mikor kell hangszer váltani a legoptimálisabb teljesítmény érdekében. Ezek a rendszerek különösen azoknak a háztartásoknak szólnak, ahol a vízfogyasztás olyan, mint egy szomjas falu ivóvízszükséglete – állandó és jelentős.