Hány konnektor szobánként?

Az egyik legfontosabb kérdés, ami szinte mindenkit foglalkoztat, aki lakásfelújítás előtt áll, hogy hogyan tervezzük meg a konnektorok helyét és hány konnektor legyen?

Az amerikai előírások szerint a szoba falainak padlóvonalán mért egyetlen pont sem lehet 1,83 méternél távolabb egy konnektortól. Ez azt jelenti, hogy egy szabványos, 3,66 méter x 4,27 méteres helyiségben legalább 4-6 elektromos konnektorra van szükség, a falfelület függvényében.

A dolgok kissé bonyolulttá válhatnak, amikor az elektromos berendezésekről van szó, különösen akkor, amikor a valós életben felmerülő igényeink és a hatósági előírások és követelmények ütköznek. Ebben a cikkben megpróbálom tisztázni (a legtöbb) zavart e kérdés mögött.

A konnektorok ideális száma szobánként

Mielőtt mélyebben belemerülnénk a mai témánkba, tisztáznunk kell, hogy mi is az a falfelület:

Minden olyan helyiség, amely 0,61 méternél szélesebb, és amelyet a padló vonalában nem szakítanak meg ajtók, kandallók és rögzített szekrények (amelyeknek nincs munkafelülete), fali helyiségnek számít.

Ezért a konyhák, étkezőszobák, családi és nappali szobák, szalonok, pihenőszobák, napozószobák, hálószobák, könyvtárak és hasonló helyiségek vagy lakóegységek minden 1,83 méteres falfelületén legalább egy konnektorra van szükség.

Ez a meghatározás azonban még mindig nem határozza meg egyértelműen, hogy szobánként hány konnektornak kell lennie. Erre a kérdésre néhány példával tudunk válaszolni, mivel minden épület sajátosságai egyediek:

SzobaMéretek (ft)Elektromos konnektorok száma
Konyha10 x 166-10
Nappali16 x 208-12
Hálószoba14 x 208-10
Fürdőszoba8 x 124-6

Ne feledje, hogy a fenti táblázatban feltüntetett számok a kormányzati minimumkövetelményeket jelentik, nem pedig azt, amire Önnek szüksége lehet az otthona számára. Ez a szám egyéni, és nagymértékben függ az Ön háztartásának igényeitől.

A konyhai konnektorok száma

A szabályzatot követve láthatjuk, hogy egy közepes méretű konyhának 6-10 elektromos konnektorra van szüksége. Meg kell jegyeznie, hogy a pulton lévő konnektorok nem számítanak konnektoroknak, ezért nem számítanak bele a szükséges számba.

A háztartási igényeket is figyelembe kell vennie. A lakások és kisebb otthonok megúszhatják a konyhájukban előírt minimálisan szükséges konnektorokkal. Másrészt a nagyobb családoknak többféle készüléket kell használniuk, és ezért akár a táblázatban szereplő maximumot is meghaladhatják.

A konnektorok száma a nappaliban

A nappalik sokkal kevésbé trükkösek, mint a konyhák, legalábbis ami a konnektorok számítását illeti. Mindössze annyit kell tennie, hogy kiszámítja a falfelületet (ajtók, kandallók és munkafelület nélküli munkalapok kivételével), és 6 lábonként elhelyez egy konnektort.

Ez azonban nagy valószínűséggel arra kényszeríti Önt, hogy később hosszabbítót használjon, ami messze nem ideális. Ezért figyelembe kell vennie, hogy hány eszköz lesz a nappaliban (sztereó, TV stb.), és a konnektorokat ezek elhelyezése alapján kell felszerelnie. Jó ötlet néhány extra konnektort hozzáadni a jövőbeli igényekre való tekintettel.

A konnektorok száma a hálószobában

Bármennyire is pazarlónak és kontraproduktívnak tűnik, a hálószobai konnektorok elhelyezésének ugyanazt a mintát kell követnie, mint az otthon többi részén. Úgy tűnhet, hogy egy felesleges konnektor a szoba egyik oldalfalán több mint felesleges, de követnie kell a szabályokat.

Bár lehet, hogy kényelmesebb lenne néhány konnektort az ágya mellé helyezni, és ennyi, az otthoni ellenőr minden bizonnyal nem fog egyetérteni.

A fürdőszobai konnektorok száma

Bár Ön talán úgy gondolja, hogy négy konnektor túl sok egy fürdőszobában, a kormányzati szabályozó hatóságok nem értenek egyet. A fürdőszobákra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a többi helyiségre; minden 1,83 méter falfelületre kell egy konnektor.

Azt javaslom, hogy ragaszkodjon a kormány által előírt minimumhoz az otthonának ezen részén, mivel ennél többre egyszerűen nincs szükség a fürdőszobában.

Hány konnektor szobánként túl sok?

Amikor az elektromos átvezetékezést fontolgatjuk, a konnektorok tervezési telepítésének egyik elemére általában túl későn gondolunk. Az egy helyiségbe telepíthető konnektorok száma nagyban függ attól, hogy milyen típusú megszakítóhoz csatlakoznak.

A legtöbb otthonban 15 és 20 amperes megszakítók kombinációja található. Bár használható, a 15 Amperes változat sokkal kevésbé elterjedt, mint a 20 Amperes változat.

Szobánként több mint tíz konnektor túl sok lehet, különösen, ha ezek a konnektorok mindegyike ugyanarra a megszakítóra csatlakozik. Egyes helyiségek, például a konyha, több konnektorból is profitálhatnak, de ez felveti azt a kérdést, hogy a megszakító képes-e kezelni a konnektorok által okozott elektromos terhelést.

Hány konnektort tud kezelni egy 20 amperes megszakító?

Bár a helyi és szövetségi előírások betartása kötelező, a villamos energiával való foglalkozás során elsődleges szempontnak kell lennie otthona biztonságának megőrzése. Többek között ezért is mindenkinek, aki új konnektorok telepítésével foglalkozik, gondoskodnia kell arról, hogy az otthoni áramkör ne legyen túlterhelve azáltal, hogy túl sok konnektor csatlakozik ugyanarra a megszakítóra.

A szakértők szerint egy szabványos 20 amperes megszakító legfeljebb 10 konnektort képes kezelni. A maximálisan javasolt 80%-os terheléssel akár 10 készülék is csatlakoztatható egyszerre, az áramfelhasználástól függően.

Ha a teljes villamosenergia-felhasználásuk meghaladja az 1920 wattot, akkor fennáll az áramkör túlterhelésének kockázata.

A túlterhelt elektromos áramkör figyelmeztető jelei

Az elektromos hibák évente mintegy 47 700 lakástűzért felelősek az Egyesült Államokban. Becslések szerint az ilyen meghibásodások egyik fő tényezője a túlterhelt áramkörök, amelyeket általában az okoz, hogy túl sok eszközt csatlakoztatnak egyetlen konnektorba.

Miért jelent ez problémát? Mert több áramot próbálsz meg kivonni az áramkörből, mint amennyit az elbír, ami túlmelegedést okoz, és potenciálisan tüzet okozhat.

A túlterhelt áramkör jeleinek felismerését minden lakástulajdonosnak és bérlőnek ismernie kell. Íme egy rövid lista a leggyakoribb túlterhelt elektromos áramkörre utaló jelekről:

  1. Világítási problémák (villódzás, tompítás)
  2. Furcsa hangok jönnek a konnektorokból
  3. Biztosítékokkal kapcsolatos problémák
  4. Az elektromos áramot igénylő készülékek működéséhez úgy tűnik, hogy nincs áram.
  5. Könnyű áramütés érzése kapcsolók és elektromos készülékek érintésekor.

Szerencsére elkerülheti ezt a problémát, ha követ egy egyszerű tanácsot: ne használjon hosszabbítót a nagyobb készülékekhez, például a tűzhelyhez, hűtőszekrényhez, fagyasztóhoz stb. és dugja be őket egyenesen a fali konnektorba. Ha nincs elég konnektor, olvassa el a cikk elején, hogy hány konnektorral kell rendelkeznie otthonában.

Végső gondolatok

Mint valaki, aki nemrégiben fejezett be egy nagyobb lakásfelújítási folyamatot, együtt tudok érezni azokkal, akik most kezdik el azt.

Ebből a tapasztalatból kiindulva van egy javaslat, amit teljes bizonyossággal meg tudok tenni: Bár a kormányrendelet egyértelműen előírja, hogy az egyes helyiségekben hány konnektornak kell lennie, a végső döntést talán mégis jobb, ha szakemberekre bízza.

Egy profi villanyszerelő ismeri a szabályzatot, és tudja, hol és hogyan kell megtervezni a konnektorok távolságát. A konnektorok kényelmes elhelyezése és a hosszabbítókban való botladozás elkerülése olyan luxus, amelyet általában figyelmen kívül hagyunk.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.