Hogyan lehet megállítani az ajtópántok rozsdásodását?
Ha új ajtópántokba fektetsz, mindenképpen azt szeretnéd, hogy azok hosszú ideig tartsanak. A fő problémák, amelyek romlásukhoz vezetnek, a rozsda és a korrózió. Ráadásul a rozsda nem néz ki jól, és még az egészségre is veszélyes lehet. Ezért lehet, hogy azon gondolkodik, hogyan akadályozhatja meg az ajtópántok rozsdásodását.
De mi is az a rozsda? Röviden, a rozsda egy vasoxid, amely a fémfelületeken képződik. Narancssárga vagy barna színű, és ez egy rendkívül pusztító korróziós típus. Ahhoz, hogy a fém rozsdásodni tudjon, vasat kell tartalmaznia, és olyan elemeknek kell kitenni, mint a levegő, a víz, a savak vagy a durva vegyi anyagok.
Bár kis mennyiségű rozsda nem veszélyes, ha a korrózió terjed, egészségügyi problémákat okozhat. Ha kisgyermekei vannak, előfordulhat, hogy játék közben megpróbálják megenni a rozsdarészecskéket. Ez egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezenkívül a vasoxid tüdőproblémákat okozhat, ha hosszabb ideig belélegzik.
Most, hogy megismerkedett a rozsdásodás és a korrózió veszélyeivel, talán elgondolkodik azon, hogy mit tehet annak megelőzése érdekében. Ha meg akarja akadályozni ajtópántjai rozsdásodását, a következőket kell tennie:
1. Előzze meg a karcolásokat
A karcolások és repedések kétféleképpen segíthetik a korróziót. Először is, több fémet tesznek ki az elemeknek. Másodszor, a víz hajlamos összegyűlni a repedésekben, ami azt jelenti, hogy ezek a repedések hajlamosabbak lesznek a rozsdásodásra. Ha meg akarja őrizni ajtópántjait, akkor ezt tartsa szem előtt, miközben beszereli és kezeli őket.
Amikor ajtópántok vásárlását végzi, győződjön meg róla, hogy azok , szemben a melegen hengereltekkel. A hidegen hengerelt acél jobban ellenáll a korróziónak. Sima felületének köszönhetően a hidegen hengerelt acél kevésbé hajlamos a víz összegyűjtésére, így sokkal ellenállóbb a rozsdával szemben. És végül, figyeljen arra, hogy az ajtópántok zárása és nyitása közben ne karcolja meg az ajtópántokat.
2. Tartsa a zsanérokat szárazon és tisztán
Ha azt szeretné, hogy a zsanérok sokáig rozsdamentesek maradjanak, az első számú teendője, hogy szárazon és tisztán tartsa őket. A víz az ellenséged, ha rozsdáról van szó. Ennek oka, hogy a vízben lévő oxigén egyesül a fémben lévő vassal, és vasoxidot hoz létre.
Más vegyületek is felgyorsíthatják a korróziós folyamatot. Ezek közé tartoznak a durva vegyi anyagok, savak vagy sók. Fontos, hogy rendszeresen tisztítsa zsanérjait, hogy megakadályozza a szennyeződések és e vegyületek felhalmozódását.
Fordítson nagy figyelmet a bejárati ajtó zsanérjaira, különösen, ha olyan területen él, ahol sok eső vagy hó esik. A hó nem más, mint fagyott víz, és rozsdát okozhat a bejárati ajtó zsanérjain, ha nem tisztítja le megfelelően.
3. Használjon horganyzott fémből készült ajtópántokat
A horganyzás az a folyamat, amikor egy acéldarabot cinkkel vonnak be. A cink azért előnyös, mert több szempontból is védi az acélt:
- Akadályként működik az acél és a korróziót okozó külső elemek között.
- Ha megkarcolja az acélt, a cink megvédi a karcolt területet a rozsdától
- A cink az oxigénnel reakcióba lépve cink-oxidot képez, amely védi az acélt és megakadályozza a vas-oxid képződését.
A horganyzott fém használatával biztosan meghosszabbítja az ajtópántok élettartamát. Ez azt jelenti, hogy hosszú távon kevesebb pénzt fog költeni a javításokra. A horganyzott acél ráadásul kevesebbe kerül, mint a rozsdamentes acél, így remek választás a pénztárcával rendelkezők számára.
4. Használjon rozsdamentes acél ajtópántokat
A rozsdamentes acél messze a legjobb választás, ha meg akarod akadályozni a rozsdásodást. Bár a rozsdamentes acél még mindig tartalmaz vasat, nagy százalékban tartalmaz krómot is, amely egy rendkívül reaktív elem. Sokkal gyorsabban oxidálódik, mint a vas, és védőbevonatot képez a fém felületén.
Rengeteg rozsdamentes acél ajtópánt közül lehet választani. Választhat hosszú, , vagy választhat . Ha nem biztos benne, hogy melyik zsanértípus a megfelelő, akkor nézze meg ezt az útmutatót a különböző típusú ajtópántokról. Bármelyiket is választja, biztos lehet benne, hogy a rozsdamentes acél hosszú ideig nem fog rozsdásodni és korrodálni.
5. Vigyen fel védőbevonatot
A védőbevonatokat általában nátrium-hidroxidból, kálium-nitrátból és vízből készítik. Ha a fémtárgyakat ebbe az oldatba mártod, védőbevonatot hoz létre. Ami erős védelmet nyújt a rozsdával és a korrózióval szemben.
Szerencsére manapság már nem kell a fémeket az oldatba mártani, és nem kell kemény vegyszereknek kitenni magunkat. Rengeteg kereskedelmi forgalomban kapható védőbevonatot találhat. Ezek aeroszolos spray-k vagy törlőkendők formájában kaphatók, és könnyen felhordhatók. Bármilyen fémre használhatja őket, amelyet védeni szeretne, beleértve az ajtók és ablakok részeit, valamint az ajtópántok zsanérjait is.
6. Ha rozsda jelenik meg, cselekedjen gyorsan
Fordítson nagy figyelmet az ajtópántokra. Gyakran ellenőrizze, hogy nem alakult-e ki rajtuk rozsda. Mivel a rozsda gyorsan terjed, mindig jobb, ha idejében elkapja és eltávolítja. Ha felügyelet nélkül hagyja, gyorsan megrozsdásodhat az egész zsanér, így nem marad más választása, mint kidobni és újat venni.
Ha azt veszi észre, hogy rozsda képződik a zsanérokon, el kell távolítania, mielőtt tovább terjedne. Csavarja ki az ajtópántot, és kaparja le a rozsda minél nagyobb részét. Ezt követően súrolja le az ajtópántot meleg vízzel és szappannal. Ha biztos vagy benne, hogy minden rozsdanyomot eltávolítottál, vigyél fel védőbevonatot, hogy a zsanér ne tudjon újra korrodálni.
Ha erősen rozsdásodott a zsanér, előfordulhat, hogy nem tudod csak szappannal és vízzel megtisztítani. Ez a videó hasznos útmutató arról, hogyan tisztítsa meg könnyedén az erősen korrodált ajtópántokat.
Következtetés
A rozsda megelőzésének folyamata már a zsanérok vásárlásakor elkezdődik. A rozsdásodás folyamatát minimalizálhatja, ha rozsdamentes acél vagy horganyzott zsanérokat választ. A további védelem érdekében alkalmazzon védőspray-t, és kezelje óvatosan az ajtópántokat. Ha azonban mégis megjelenik a rozsda, mindenképpen távolítsa el gyorsan, hogy megelőzze a további romlást.