Hogyan lehet megállítani az ajtók becsapódását
Bár a valóságban az állandóan becsapódó ajtó nem olyan ijesztő, mint a filmekben, mégis szembetűnő lehet, és gyorsan bosszúságot okozhat otthonodban. Számos oka lehet annak, hogy otthonában az ajtók folyamatosan becsapódnak. Az okok megértése mindenképpen az első lépés annak felismeréséhez, hogy milyen lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy megállítsa ezt a bosszúságot otthonában.
Az állandóan csapódó ajtóval járó bosszúság nem az egyetlen aggasztó kérdés. Ha gyermekei vagy háziállatai vannak a házban, ez valóban veszélyessé válhat, és kárt okozhat szeretteinek. Megnézzük a legjobb módszereket, amelyeket érdemes megfontolnia, ha meg akarja tanulni, hogyan lehet megállítani az ajtók csapódását.
Értse meg, miért csapódnak az ajtói
Ha meg szeretné tanulni, hogyan lehet megállítani az ajtók csapódását a házban, akkor először is tudnia kell, hogy ez miért történik. Az ajtócsapódás lehetséges okainak alapos megértése nélkül - és némi nyomozással az ajtót érintő konkrét problémák azonosítása érdekében - nem lesz képes hatékonyan orvosolni az adott problémát.
Először is, az egyik legkritikusabb tényező, amelyet figyelembe kell vennie, az, hogy napközben nyitva vagy zárva tartja-e őket. Egy zárt ajtó egy szeles napon némi zajt csaphat, de ha a retesz működő állapotban van, akkor nem fog becsapódni. Az ajtók nyitva tartása, ahogyan azt sokan hajlamosak tenni, csapódást okozhat.
Ha mégis nyitva hagyja az ajtókat, két fő oka lehet annak, hogy az ajtó a nap folyamán folyamatosan csapódik. Vegyünk egy rövid időt, hogy megvizsgáljuk mindegyiket:
- Először is nézze meg, hogy az ajtó környékén vannak-e nyitott ablakok. Ha a közelben nyitott ablakok vannak, akkor a légnyomás alacsonyabb lesz, hasonlóan a lakáson kívüli szinthez. Ha a légnyomás eléggé lecsökken, az ajtócsapódást okozhat - különösen, ha szeles napon nyitva hagyja az ablakokat.
- Egy másik fontos ok, amire érdemes odafigyelni, a nem megfelelően felszerelt ajtó. Az ajtót úgy kell beszerelni, hogy tökéletes függőleges igazítással rendelkezzen. Ha nem sikerül elérni ezt a kiváló szintű igazítást a függőleges helyzetében, akkor egyenetlen lesz. Ez viszont valószínűleg azt fogja okozni, hogy az ajtó gyakran kileng, mivel a súly nem egyenletesen oszlik el, ahogyan azt kellene. Az ajtó lengő mozgása ekkor csapódást fog okozni.
Sok esetben a fent leírt mindkét tényező egyszerre van jelen. Ez jelentős emelkedést okozhat a frusztrációban, amely a házban csapódó ajtóval jár.
A legjobb megoldások az ajtócsapódás megállítására
Most, hogy átgondoltuk, miért csapódik az ajtaja, a következő lépés az, hogy megosszunk néhány hasznos tippet, amelyek segítenek megakadályozni ezt. Meg kell jegyezni, hogy nem minden módszer működik minden helyzetben. Alaposan elemeznie kell a konkrét forgatókönyvet, és ki kell választania a legmegfelelőbb módszert.
Mielőtt elindulna olyan speciális termékek megvásárlására, amelyek segítenek az ajtó nyitva tartásában, először fontolja meg, hogy megvizsgálja azokat a problémákat, amelyek az ajtó folyamatos becsapódását okozhatják. Az ilyen ajtóknál gyakran előforduló probléma a függőleges igazítással kapcsolatos probléma lenne.
A függőleges helyzetű igazítás segít javítani az ajtó súlyeloszlását - ez pedig megkönnyíti az ajtó nyitását és zárását, és csökkenti a lengőajtó kockázatát. Ha úgy találja, hogy az állandóan becsapódó ajtó nem megfelelően van igazítva, akkor kezdje a probléma kijavításával. Lehet, hogy ki kell szerelnie az ajtót, ki kell szerelnie a zsanérokat, és ki kell vizsgálnia, hogy kiderítse, miért nem igazított.
1. Állítsa be a fémlemezt
Ha az ajtó becsukásakor hallott hang nem olyan, mint egy normális becsapódás, és inkább csikorgásnak tűnik, akkor a probléma az lehet, hogy a fémlemez, amelyben a retesz ül, rosszul van beállítva. Ez hangos csikorgást és esetleges csattanást okozhat.
Ez a régebbi ajtóknál fordulhat elő, vagy ha rosszul szerelték be, és egyszerűen úgy lehet kijavítani, hogy kicsavarja a lemezt a helyéről, és megpróbálja jobban igazítani, hogy ne csapódjon be. Ez egy kicsit bonyolultabb javítás, mintha egyszerűen csak az ajtópárnát tenné rá, de ha egyszeri, tartósabb javítást szeretne, a fémlemez beállítása lehet a legjobb megoldás.
2. Ellenőrizze a zsanérokat
A fémlemezhez hasonlóan, ha a zsanérokat rosszul szerelték be vagy idővel elhasználódtak, az ajtó magától becsukódhat és becsapódhat. A legjobb módja ennek megoldására - eltekintve a hang tompításától a listán szereplő többi megoldással - maguknak a zsanéroknak a javítása.
Ehhez némi próbálkozásra és hibázásra lesz szükség, de ha 90 fokos szögben kinyitja az ajtót, és egy vízmértéket állít a reteszhez, meg kell tudnia állapítani, hogy az ajtó nem ül megfelelően a zsanérjain. Lehet, hogy a probléma megoldásához csak a csavarok meghúzása szükséges, de ha a zsanérok a kor miatt már javíthatatlanul elhasználódtak, akkor a legjobb, ha teljesen kicseréli őket. Ez megoldja, hogy az ajtó magától becsukódjon, és közben esetleg becsapódjon.
3. Szereljen be egy ajtóstopper
Ha nagyon szereted, hogy a melegebb hónapokban nyitva vannak az ablakok, de a levegő áramlása otthonodon keresztül az ajtók becsapódását okozza, egy ajtóstopper a tökéletes megoldás. Sokféle formában léteznek, egyesek az ajtó mögötti falba vannak beépítve, és hátulról tartják nyitva az ajtót, mások pedig egyszerű műanyag vagy fa ékek az ajtó alá.
Mindkettő fantasztikus megoldás erre a problémára, az ajtó alatti stílusú fa vagy műanyag ékek a legjobbak, ha nincsenek kisgyerekek a házban, akik nyitva tartják. Ezek az ajtótámaszok nem akadályozzák meg, hogy egy gyermek kivegye őket, és véletlenül bezárja magát a szobába. A falba épített, nyitva tartó ajtómegállókat nehezebb egy gyermeknek kitalálni, és olyan, az útból kivezetett megoldások, amelyek megakadályozzák, hogy véletlenül kilökjék az ajtó alól.
4. Használjon ajtópárnát
Ez a termék tökéletes egy gyerekszobába vagy olyan háziállatokhoz, amelyek szeretnek szabadon kószálni a házban. egy kis párna, amelyet az ajtókilincs két oldala közé tartanak, és a retesz és a keret közé ülnek. Ez a megoldás hatására az ajtó sokkal hamarabb lelassul, és így csendesen becsukódik, ha az ablak nyitva marad.
Ezenkívül megakadályozza, hogy egy gyermek vagy háziállat bezáródjon a szobába, mivel az ajtó zárásakor a zárat takarja és a keretben ül. Akkor is segíthet, ha a gondozó épp elaltatja a gyermeket, mivel megakadályozza, hogy el kelljen fordítani a kilincset, és tompítja az ajtó csukás közben keletkező hangokat.
Egy másik változatuk egy másik, gyakran csukott ajtó alján ülne a folyosón. Ha a probléma a helyiségek közötti légnyomáskülönbség, akkor a problémát okozó vagy huzatot létrehozó csarnokban lévő csukott ajtó alatt egy hosszú párna elhelyezése megoldhatja az Ön otthonában az ajtócsapkodást. Ez párosítható az ajtópárnával más ajtókon is, mint biztonsági megoldás, vagy ha rendszeresen használja az ajtót.
5. Használjon filcpárnákat
Az ajtópárnához hasonlóan néhány az ajtókeret szélein, ahol az ajtó csukáskor becsapódik, képesnek kell lennie arra, hogy tompítsa a hangot. Helyezze el őket ott, ahol észreveszi, hogy az ajtó csukáskor először ütődik, és ragassza őket a keretre. Ez segít lelassítani az ajtó mozgását, és tompítja a keretbe érkező és becsapódó ajtó hangját.
Az ütközőlemez felső vagy alsó része lehet a legjobb kiindulási pont, és csak annyi kell, hogy megakadályozza a becsapódást. Ez a megoldás nem látható és könnyen alkalmazható az ajtóra, hogy megakadályozza a hangos becsukódást azáltal, hogy elnyeli az ajtókeretbe érkező ütést.
6. Ajtóhangtompító felszerelése
Ezek leginkább a nagy, nehéz kórházi ajtókon láthatók, és egyszerű megoldást jelentenek erre a problémára. Az ajtóhangtompító kúpos vége úgy működik, hogy elnyeli az ajtó becsukódásának ütéseit, és elég rugalmas ahhoz, hogy az ajtó teljesen becsukódjon.
Úgy készülnek, hogy hihetetlenül tartósak legyenek, de kis egyszerű rögzítőelemek, amelyek gyakorlatilag észrevétlenek. Ez a megoldás tökéletes, ha az ajtók kicsit nehezebbek, vagy ha egyszerű, hosszú távú megoldást szeretne arra a problémára, hogy az ajtók hangosan csapódnak a rendszeres használat során.
7. Automatikus ajtócsukó
Ez a megoldás leginkább a kültérre néző ajtókhoz, például napozószobákhoz és garázsokhoz alkalmas. Ezeket az ajtó tetejére kell rögzíteni, és fém és műanyag stílusban is kaphatók. A fémek természetesen tovább tartanak, de mindkettő ugyanazt a célt szolgálja.
Lelassítják az ajtót, miközben becsukódik, és magától egyenletes, egyetlen ütemben tartja, hogy becsukja az ajtót Ön mögött, amikor jön vagy megy. Ha az ajtót nyitva szeretné tartani egy ilyen beszerelt ajtóval, akkor lehet, hogy ezt párosítani kell az ajtó alatt lévő ajtógátlóval, de ha csak azt szeretné, hogy az ajtó hangtalanul záródjon, akkor ez lesz a tökéletes megoldás.
Stílustól és modelltől függően drágábbak lehetnek, mint a listán szereplő többi lehetőség, de sokkal tartósabb megoldást szolgálnak a problémára, és legalábbis a kifelé néző ajtókhoz tökéletesek lehetnek.
Ha szeretné megtalálni a legjobb ajtócsukót, nézze meg ezt a cikket.
Miért kell megakadályozni az ajtók becsapódását
Megvizsgáltunk néhányat a leggyakoribb okokból, amiért olyan helyzetbe kerülhetsz, hogy a házadban az ajtók folyamatosan becsapódnak. Legyünk őszinték; mindenki tudja, hogy ez mennyire idegesítő tud lenni. Míg egy hirtelen becsapódás a házon áthaladó huzat miatt csak egy rövid ijedtséget okoz vagy megijeszti Önt, addig az ajtó folyamatos csapódása bosszantóvá válhat - különösen, ha éppen aludni próbál.
A következő nagy probléma, ami itt felmerül, a kisebbek biztonsága az otthonodban. Akár háziállatai, akár gyermekei vannak - mindkettőnek árthat egy csapódó ajtó. Gondoljunk csak egy macskára, aki végigsétál a házadon, és ahogy belép egy szobába, az ajtó becsapódik. Ez bizonyos esetekben súlyos sérülést okozhat kedvencének. Ugyanez vonatkozik a kisgyermekekre is, mivel ők nem feltétlenül lennének képesek időben észrevenni az ajtó becsapódását, vagy nem rendelkeznének olyan reflexekkel, hogy megakadályozzák, hogy az ajtó rájuk csukódjon.
Továbbá, ha a házában egy ajtó folyamatosan csapódik, az kárt okozhat a szerkezetben. Amellett, hogy maga az ajtó is károsodik, a környező szerkezetek is megsérülhetnek, amelyek segítenek az ajtót a helyén tartani.
Ha ezek a szerkezetek megsérülnek, az azt jelenti, hogy javításra szorulnak - és a kár tovább romolhat, ha nem tesz időben megfelelő lépéseket. A törött ajtó kijavítása költségekkel jár - olyan költségekkel, amelyek nem merültek volna fel, ha már korábban intézkedett volna az ajtócsapódás megakadályozása érdekében.
Következtetés
Ha a házában az ajtók folyamatosan becsapódnak, az ijesztő és bosszantó lehet, és akár káros következményekkel is járhat szerettei és háziállatai számára. Annak megtanulása, hogyan lehet megállítani az ajtók csapódását, azzal kezdődik, hogy jobban megértjük, miért történik ez egyáltalán. Ha már tudja az okot, a következő lépés a folyamat során a megfelelő lépések végrehajtása a problémák orvoslására. Megosztottunk néhány hasznos tippet, amelyek segítenek megállítani az ajtók csapódását otthonában.