Ajtófeloldás kulcs nélkül
Gyakrabban előfordul, mint gondolnád. Az egyik pillanatban még a ház körül csinálunk valamit, a következő pillanatban pedig már ki is zárkózunk egy szobából. És ez lehet a ház bármelyik szobája - fürdőszoba, hálószoba, tárolószekrény, amit csak akarsz. De a legrosszabb az, amikor nem tudjuk kinyitni az ajtót, mert nincs hozzá megfelelő kulcsunk.
Úgy gondolom, hogy az ajtók kulcs nélküli kinyitása témával nem foglalkoznak eleget a neten, és nem véletlenül. Ne aggódj, pár bekezdés múlva rátérek arra, hogy miért gondolom ezt.
Miért kell tudnunk, hogyan kell kulcs nélkül kinyitni egy ajtót?
Ezt a kérdést elég gyakran hallottam már a saját kis társasági körömben. Egyesek számára az, hogy tudjuk, hogyan kell kulcs nélkül kinyitni egy ajtót, haszontalan infónak tűnik. Elvégre a kulcsaid mindig nálad vannak, miért kellene aggódnod, hogy kizárod magad? Ki ennyire óvatlan, tényleg?
Sajnos mindannyian azok vagyunk. Néha, főleg ha nem egyedül élünk, akkor is belefuthatunk egy bezárt szobába, pedig személyesen nem mi zártuk be. Talán egy családtagunk úgy döntött, hogy elhoz valamit a kamrából, bezárta, és véletlenül magával vitte a kulcsokat. Vagy lehet, hogy csak elejtettük valahol a kulcsot, és nem találjuk, hogy kinyissuk az ajtót.
Személy szerint a főiskolás éveim alatt volt szerencsétlenségem ahhoz, hogy két másik emberrel osztoztam egy szobán, miközben csak két példánya volt a bejárati ajtó kulcsának. Egy alkalommal mindketten elhagyták a lakást, az egyikük busszal ment haza, a másiknak pedig korai órája volt. Mivel a saját óráim egybeestek az övével, felvette velem a kapcsolatot, és megkért, hogy hagyjam a saját kulcsomat a postaládában, hogy be tudjon menni, amikor visszajön. Utáltam ennek az ajánlatnak a gondolatát is, ezért a kevés pénzemből, amim volt, csináltattam egy másolatot a kulcsról, és elmentem a főiskolájára, hogy átadjam neki az új másolatot.
De vannak más helyzetek is, amikor szükségünk lehet arra, hogy kinyissuk az ajtónkat. Lehet, hogy a kulcsok fémek, de egy ponton eltörnek vagy elhajlanak, és lehetetlen bejutni a zárba. A kulcstörés tulajdonképpen normális jelenség, de ez a tény nem fogja megkönnyíteni az ajtó kinyitását.
A rekordok tisztázása
Mielőtt rátérnék az ajtók kinyitásának különböző módszereire, hadd szögezzem le most rögtön. Egyáltalán NEM szabad ezeket a technikákat használni arra, hogy betörj valaki más otthonába. A betörés és behatolás lehet, hogy csak vétség, de attól még bűncselekmény, és még börtönbüntetésre számíthatsz érte.
Azokat a technikákat és módszereket, amelyeket most le fogok írni, csak akkor szabad használni, ha:
- A saját tulajdonodban lévő ajtót próbálod kinyitni.
- Ha valaki másnak szeretnél segíteni kinyitni egy ajtót az ő tulajdonában, az ő beleegyezésével és lehetőleg a jelenlétében
- Vészhelyzet van, és nincs más lehetőséged.
Ajtó kinyitása kulcs nélkül: Módszerek listája
1. Bobby Pin használata
A bobby pin, vagyis a hajtű, Hollywoodban a filmes betörők kedvenc eszköze volt. Végül is miért ne lennének azok? Kicsik, egyszerűen használhatóak, szinte hétköznapiak, mégis nagyon hasznosak valami hihetetlen dolog eléréséhez.
Ki kell emelnem, hogy a bobby pin a legjobban egy tipikus csapszeges és tolózáras záron működik. Ezek a zárak a kereskedelmi forgalomban legelterjedtebbek. Ennél is fontosabb, hogy sajátos hiányosságokkal rendelkeznek, amelyeket könnyen kihasználhatunk a bobbytűinkkel.
Mint látod, ezeket a csapokat folyamatosan többes számban említem. Ez azért van, mert kettőre lesz szükséged ahhoz, hogy a szedés működjön. Az egyik a kulcslyuk alsó felébe kerül, míg a másik a felső felébe. De hogyan hajlítjuk őket a célunknak megfelelően?
Kezdjük az alsó fél csapjával. Fogjuk meg a csap utolsó kb. centiméterét, és hajlítsuk meg 90°-os szögben. Ez a rész fog "kulcsként" szolgálni, mivel ezt fogjuk használni a zár elfordításához, miután befejeztük a feltörést. Míg a rövid, meghajlított rész a "kulcs", addig a csap megmaradt hosszú része lesz a fogantyú.
Most lépjünk tovább a második csapra. Az első lépés az, hogy egyenesre hajlítjuk, és eltávolítjuk a végén lévő gumit. Ezután a most már gumi nélküli részt hajlítsuk meg egy kicsit a hegyénél, de a másik végén is készítsünk egy kis "fogantyút" néhányszor meghajlítva. Végül ezt a meghajlított, gumi nélküli hegyet illessze be a kulcslyuk felső felébe; ez a rész lesz maga a pengető.
Ez a módszer sok hallgatózást és óvatos manőverezést igényel. Ahhoz, hogy a lényegre jussunk, tudjuk , beleértve az átlátszó zárakat is.
2. Csavarhúzó használatával
Abban mindannyian egyetérthetünk, hogy a bejárati ajtókon nem lesznek látható csavarok, mivel bármelyik csavarhúzóval rendelkező pasi egyszerűen eltávolíthatja őket. De ez nem így van a belső ajtógombok esetében. Még a legkifinomultabb, legmodernebb beltéri zárak némelyikénél is vannak rendes, kívülről látható csavarok.
Ha a zár beragadt, vagy nem találjuk a kulcsot, a folyamat egyszerű. Keresnünk kell egy megfelelő csavarhúzót, és elkezdhetjük szétszedni magát a zárat. Általában egy hagyományos Philips fejű csavarhúzó megteszi a hatását.
Azonban nem minden ajtóhoz lehet ilyen könnyen hozzáférni. Lesznek olyan esetek, amikor olyan ajtóba futsz bele, amelynek zárján extra védőréteg van. Például a rögzítőcsavarok lehetnek a szár vagy a rózsa alatt, vagy egy egész rögzítőmechanizmus lehet a helyén.
Abban az esetben, ha ez megtörténik, némi alapvető online kutatással derítse ki, hogy milyen típusú zárja van. Így első kézből láthatja a mechanizmus sajátosságait. Ha ezt megtette, egy laposfejű csavarhúzóval ki tudja mozdítani ezeket az extra rögzítőmechanizmusokat, és utánajárhat az alatta lévő csavaroknak.
3. A kártyák használata
Érdekes módon az a módszer, hogy kártyákkal nyissuk ki az ajtókat, a hollywoodi rendezők körében is kedvelt. Azonban a hajtűkkel ellentétben ezt a módszert valójában gyakran kigúnyolják éppen azok, akik a mutatványt végzik. Emlékszem a Zöld Lámpás egyik epizódjára: The Animated Series" című sorozatban, ahol Hal Jordan egy csúcstechnológiás űrkaput próbált kinyitni egy hitelkártya-konstrukcióval, tisztelgésként annak, hogy ezt a módszert a modern filmművészetben milyen gyakran kigúnyolják.
De nem véletlenül használják még mindig az emberek. Elvégre a legtöbbször működik, különösen, ha egy reteszes ajtót próbálsz kinyitni úgy, hogy a szögletes él feléd nézzen. A folyamat egyszerű - csúsztasd a kártyát az ajtó széle és a karzat közé, majd gyakorolj enyhe nyomást a kilincsre, miközben a reteszzár szögletes élét nyomod. És mivel a kártya rugalmas, akkor is be tudja csavarni, ha a karzat történetesen elzárja az utat.
Persze valószínűleg hangsúlyoznom kell, hogy mindezek elvégzése károsíthatja a kártyát. Lehet, hogy rugalmas, de ez nem jelenti azt, hogy nem törhet el vagy törhet el a sok nyomás miatt. Ezért is tanácsolom erősen, hogy ne használj hitel- vagy betéti kártyát. Ugyanez vonatkozik a személyi igazolványokra, jogosítványokra és más fontos dokumentumokra is.
A legjobb kártyatípus, amit ilyen helyzetekben használhatsz, az olyan, amelyet könnyen ki tudsz cserélni. A könyvtári kártyák például ellenállóak, akárcsak egyes magánklubok tagsági kártyái. Emellett próbáld ki a kedvezményeket biztosító promóciós kártyákat, amelyeket bizonyos üzletláncok és márkák hajlamosak adni.
4. Kés használata
A kések a kártyákhoz hasonlóan működhetnek. Csak annyit kell tenned, hogy becsúsztatod őket az ajtó széle és a karzat közötti résbe, és gyorsan becsúsztatod, miközben az ajtónak támaszkodsz. A zár engedni fog, és ki tudod nyitni az ajtót. Ez a módszer azonban sok gyakorlást igényel, hogy jól sikerüljön.
Természetesen a kés használatának van néhány kikötése. Ne feledjük, hogy a kések élesek, és ha nem vigyázunk, kárt tehetnek bennünk. Nem túlzás azt állítani, hogy egy kés gyors becsúsztatása egy ajtónyílásba sérülést okozhat, ha kényelmetlen szögben csúszik ki.
Hogy ez ne történhessen meg, mindig javaslom, hogy használjunk vajkést vagy szórókést. Ezek a kések nem élesek, de a "pengéjük" elég vastag ahhoz, hogy bírják a nyomást. A papírkések használatától azonban óvakodom, mivel ezek általában vékonyak és könnyen kettétörnek. Azt is javaslom, hogy kerülje a zsebkések használatát, mivel a markolatuk terjedelmes, és nehéz megfogni őket a folyamat során.
"A kétségbeesés módszerei
Az előző részben felsorolt módszerek többsége nem okoz jelentős kárt a zárban vagy az ajtóban, és nem is ártanak nekünk. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor kicsit keményebbre kell vennünk a figurát. Például a kulcsunk beragadhat a zárba, vagy akár le is törhet, miközben használni próbáljuk. Máskor a zár meghibásodhat, és valami a belsejében elakadást okozhat.
A kétségbeesett idők kétségbeesett intézkedéseket követelnek, ahogy a mondás tartja. Amit most felsorolok, azok olyan módszerek, amelyeket mindenféleképpen csak végső esetben kell alkalmazni.
5. A zár megfúrása
Abban az esetben, ha magában a zárban van elakadás, érdemes lehet teljesen eltávolítani. A fúró használata jó megoldás, de ennek a módszernek vannak árnyoldalai. Hiszen különbség van aközött, hogy magát a zárat fúrjuk-e meg, vagy pedig körülötte.
Először is térjünk ki a zár megfúrására. Ahhoz, hogy ezt rendesen megcsináljam, szükségem lesz több különböző fúróméretre, némi kenőolajra és egy laposfejű csavarhúzóra. A folyamat elég egyszerű: fúrjunk a kulcslyuk felett egy ideig, teszteljük, melyik fúró működik a legjobban, kenjük be őket a megpróbáltatások során, végül a csavarhúzóval feszítsük ki a belső hengert az újonnan fúrt lyukon keresztül. A folyamat természetesen károsítja a zárat, de az ajtóm sértetlen marad.
Ha ez a módszer nem válik be, akkor kénytelen leszek a zár körüli fa megfúrásához folyamodni. Néhány kulcsfontosságú terület megfúrásával meg kell lazítani a fát, és már csak ki kell nyomnom az ajtó többi részét. Mondanom sem kell, hogy ez a módszer azt fogja eredményezni, hogy új ajtót kell vásárolnom.
6. A zsanérok eltávolítása
Ha a zár nem mozdul, a zsanérok igen. Bár ez a módszer durvának és bonyolultnak tűnhet, valójában ez a legjobb módja az ajtók kinyitásának anélkül, hogy bármiben kárt tennél. Mindössze megfelelő csavarhúzókra és egy kalapácsra van szükséged. Ha nem akarja a csavarhúzót a kalapáccsal való ütögetéssel károsítani, próbáljon meg egy vésőt átalakítani, és azt használni helyette.
7. Zúzás
Az alcím mindent elmond: néha nem férsz hozzá a szerszámosládához, és azt a helyiséget gyorsan ki kell nyitni. Lehet, hogy tűz van, lehet, hogy valaki beszorult oda. Bármi is legyen a helyzet, az ajtó betörése az egyetlen járható út.
Az ajtó betörésének egyik módszere az ajtó berúgása. Ez azonban súlyosan megrongálhatja a lábadat és a sípcsontodat. Ami még fontosabb, nem biztos, hogy azt az eredményt éred el vele, amire szükséged van. Ezért a test teljes erejével való belerohanás a megfelelő megoldás.
Egy másik tisztességes módszer magának a gombnak a szétverése. Ennek érdekében hajlamos vagyok kreatív lenni. Csak úgy kalapáccsal beleverni kicsit durvának és hatástalannak tűnik. Ezért inkább vésőt, kalapácsot, nagy fúrót, és néha még olyan masszív szerszámokat is használok, mint a csákány.
Mondanom sem kell, hogy ezen módszerek bármelyike javíthatatlanul összetöri az ajtódat. Mint mondtam, ezeket csak az utolsó pillanatban, abszolút vészhelyzetben szabad használni.
Ha minden más kudarcot vall...
Felsoroltam néhány különböző módszert az ajtó kulcs nélküli kinyitására. Azonban, ha van rá időd és pénzed, erősen javaslom, hogy szerezz be egy lakatost. Elvégre ők rendelkeznek mind a szakértelemmel, mind a szerszámokkal, hogy segítsenek neked. De ettől függetlenül tudasd velem, ha hasznosnak találtad ezeket a módszereket, és oszd meg tapasztalataidat az alábbi hozzászólásokban.