Mennyi súlyt bír el egy csavar?

Ha még csak most kezd bele a barkácsolásba, valószínűleg nem aggódik túlságosan a fém kötőelemek típusai miatt, amelyeket használ. Szögek vagy csavarok - neked mindegy. De amint azt elképzelheti, a csavarok az erősebb megoldás a különösen nehéz tárgyak rögzítéséhez. Ezt szem előtt tartva beszéljünk arról, hogy mekkora súlyt bír el egy csavar.

Mint mindig, ez a kérdés több tényezőtől függ. Ha csak valamit keresel, amire felakaszthatod a képkereteidet, akkor 45,30 kg súlyt bír el. De ha alaposabb választ szeretnél, akkor először is beszélnünk kell arról, hogy mik is azok a csavarok.

A csavar anatómiája

Ha szeretsz barkácsmunkákat végezni, valószínűleg sokféle fém kötőelemmel találkoztál már. Egyrészt vannak a szögek - amelyeknek van egy fejük, egy sima száruk és egy éles hegyük. Ezzel szemben a csavarok és a csavarok mindkettőnek van menetes tengelye és feje, amelyek különböző típusú meghajtókhoz illeszkednek.

A fej

A leggyakoribb csavarfej típus, amit látni fogsz, egy kereszt alakú . Ez a fajta meghajtó azonban csak egy kis előrelépés azokhoz a hornyoltakhoz képest, amelyek a laposfejű csavarhúzóhoz illeszkednek. Mindkettő nagyjából ugyanolyan valószínűséggel okozhatja a csavarhúzó vagy fúrófej lecsúszását és a felület sérülését, amelyen dolgozik.

Persze, ha emiatt aggódik, akkor inkább a szögletes vagy csillag alakúakat válassza. Az ilyen típusú meghajtók általában biztonságosabbak fúrás közben. Még jobb, hogy általában a csavarokhoz illeszkedő fúrószárat is tartalmaznak.

Mindezek tetejébe a piacon található csavarok különböző fejformájúak lehetnek. Például lehetnek laposak vagy lekerekített tetejűek. A csavarok a tengely felé is lehetnek ferdék, ami lehetővé teszi, hogy süllyessze őket a felületbe, amelyen dolgozik. De ezek a dolgok általában nem befolyásolják a csavar súlyterhelhetőségét.

A tengely

Ha most oldalról nézzük a csavart, láthatjuk a tengely alakját. A legtöbb csavarnak van egy sima szár közvetlenül a fej alatt, mielőtt a tengely menetes része kezdődik. A csavar hegye felé a szár egy pontra keskenyedik, ami lehetővé teszi, hogy a csavart közvetlenül a megmunkálandó felületbe fúrja.

A csavarok és a csavarok közötti különbség az, hogy a csavaroknak nincs éles hegyük. Végül is, az ilyen típusú kötőelemeket általában a felület másik oldalán, amelyen átmennek, egy megfelelő anyával rögzíti.

Ezek azok az alapvető dolgok, amelyeket a csavarokról tudni kell, de nem ezek a meghatározó tényezők a mai kérdés megválaszolásához. Ezt szem előtt tartva beszéljünk arról, hogy mitől lesznek egyes csavarok erősebbek, mint mások.

A csavarok teherbírását befolyásoló tényezők

Több dolog is befolyásolhatja, hogy mekkora súlyt tudsz egy csavarra helyezni. Figyelembe kell vennie:

  • A csavar vastagsága és hossza
  • A fém minősége, amelyből készült
  • Hogyan lép kölcsönhatásba a csavar az anyaggal, amibe beleteszed.

Ezt szem előtt tartva lássuk, hogyan juthatsz hozzá a projektedhez megfelelő csavarhoz.

A csavar mérete

A csavarok méretét illetően három számot kell figyelned. Az első a menet átmérője, amely gyakran az első szám, amit a csomagoláson látni fogsz. A leggyakoribb facsavarok a 6-os, 8-as és 10-es számmal vannak ellátva.

Természetesen minél vékonyabb a csavar, annál törékenyebb lesz. Ezért van az, hogy a legtöbb gipszkartoncsavar, amelynek átmérője 6-os számú, könnyebben törik le, mint a vastagabb asztaloscsavarok.

A következő szám, amit a csavarok dobozán találsz, a 2,54 cm-re jutó menetek számát jelzi . Leggyakrabban 24 vagy 32 menet per 2,54 cm-es csavarokat és csavarokat lát. Ez a szám azonban csak akkor fontos, ha egy csavart szeretne kicserélni vagy egy csavart a megfelelő anyával összepárosítani. Alternatívaként a keményfa projektekhez finom menetekre, a puhafa projektekhez pedig durva menetekre van szükség.

Míg a menetszám nem befolyásolja nagymértékben a csavarok szilárdságát, a hosszuk biztosan befolyásolja. Attól függően, hogy milyen anyagon dolgozik, a csavarok hossza határozottan növelheti a teherbírásukat. De mielőtt erről beszélnénk, nézzük meg, hogyan befolyásolja a csavarok tartósságát az anyag, amelyből készültek.

Az anyag, amelyből a csavar készült

A legtöbb csavar acélból, sárgarézből, titánból vagy bronzból készül - csoda hát, hogy ilyen strapabíróak? Nos, a hajlékonyabb fém kötőelemek, például a szögek is gyakran acélból, vasból, rézből, alumíniumból vagy bronzból készülnek. Miért viselkednek tehát ugyanazok a fémek különbözőképpen ebben a kétféle kötőelemben?

Végső soron az anyag megmunkálása miatt vehet fel különböző tulajdonságokat. Például a gyártási csavarok - más néven - gyakran készülnek megerősített acélból. Mint ilyenek, sokkal tartósabbak, mint más típusú csavarok, bár ez drágábbá is teszi őket.

Szerencsére vannak más módszerek is annak biztosítására, hogy a csavarod elbírja a kívánt súlyt.

A felület, amelyen dolgozol

Korábban már foglalkoztunk azzal a kérdéssel, hogy mekkora súlyt tudsz rátenni egy szögre, amely gipszkartonon megy keresztül. Tudjuk tehát, hogy az anyag tulajdonságainak, amelybe a kötőelemet bevered, van némi köze a teherbíró képességéhez.

Ebben az esetben, ha csavarral akasztunk fel valamit a gipszkartonra, az hasonló eredményt hozna, mintha szöget használnánk. Végül is a gipszkarton végezné a nehéz munkát. De mint a témával foglalkozó előző cikkben, a facsapnak a gipszkarton mögötti elhelyezésével növelni kellene a csavar teherbíró képességét.

Általában minél szilárdabb anyagba kerül a csavar, annál nagyobb súlyt képes elviselni. Tehát egy betonfalban lévő csavarnak még nagyobb súlyt kell elbírnia, mint egy fán áthaladó csavarnak.

Akkor viszont mindig növelheti a csavar szilárdságát horgonyok és dübelek használatával. Csak fúrj egy lyukat a felületbe, amelyen dolgozol, és helyezd bele a műanyag vagy nejlon dugót. Amikor a csavart a dübelbe hajtja, az kitágul és megragadja a környező anyagot, így biztosabb fogást biztosít, és növeli a csavar teherbírását. Csak győződjön meg róla, hogy tudja, melyik horgony melyik csavarhoz illik, ha megnézi ezt az informatív videót.

A csavarok erősebbek a szögeknél?

Mint most már tudja, az anyag, amelybe a csavarokat és a szögeket behajtja, döntő fontosságú annak meghatározásában, hogy mekkora súlyt bírnak el ezek a kötőelemek. Egy korábbi cikkünkben elmagyaráztuk, hogy egy szög, amely a gipszkartonon keresztül a mögötte lévő facsapba hatol, körülbelül 9,06 kg súlyt bír el. Ezzel szemben egy olyan szög, amely a gipszkartonba hatol, legfeljebb 4,53 kg súlyt bír el.

Még így is vannak előnyei a szögek használatának bizonyos projekteknél. Egyrészt nincs szükség fúróra ahhoz, hogy belenyomja őket a ragasztani kívánt anyagokba. Ezenkívül a szögek nyírószilárdságuknak köszönhetően nagyobb valószínűséggel hajlanak, mint hogy eltörjenek, ha az anyagok oldalirányban elmozdulnak. A csavarok eltérő anyagösszetétele és a tengely mentén lévő menet miatt ezek a kötőelemek sokkal nagyobb valószínűséggel törnek el ilyen esetben.

Mégis, a csavarok nagyobb szakítószilárdsággal rendelkeznek, ami megnehezíti az összekötött felületek széthúzását. Azok a menetek, amelyek néha hajlamossá teszik őket a törésre, szinte lehetetlenné teszik az összecsavarozott anyagok szétválasztását is. A szögekkel ellentétben a csavarokat nem lehetett egy egyszerű feszítővas segítségével eltávolítani.

Mindezek ismeretében láthatod, hogy melyik kötőelemtípus a győztes a vitánkban. Ha a súly megtartásáról van szó, a szög meghajolna a nyomás hatására, egyszerűen azért, mert puhább, mint a csavarok. Emiatt a csavarok biztosan nagyobb súlyt tudnak megtartani, mint a szögek.

Ráadásul soha nem mozdulnak el az anyagtól, amibe beleverted őket. Ezzel szemben a szögek néha kicsúsznak a falból, amikor különösen nehéz tárgyak felakasztására használja őket. Mindezek után itt az ideje, hogy számot adjunk a lenyűgöző állításoknak.

Mekkora súlyt bír el egy csavar?

Végső soron egyetlen csavarnak 36,24 kg és 45,30 kg közötti súlyt kell megtartania megfelelő körülmények között. Amint megállapítottuk, minden a csavar hosszától és az anyagoktól függ, amelyekbe behajtja őket. És természetesen minél több csavart használ, annál nagyobb lesz a megtámasztás.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.