Fénykapcsoló magasságok és konnektorok - Amit tudnia kell
A villanykapcsolók és konnektorok esetében egyesek azt gondolják, hogy ezek elég kicsik ahhoz, hogy egyszerű barkácsmunka legyen. Amit azonban az emberek gyakran nem tudnak, hogy a villanykapcsolók és konnektorok elhelyezésére valójában számos követelmény vonatkozik. Tudta például, hogy meghatározott magasságban kell elhelyezni őket, hogy megfeleljenek az előírásoknak?
A villanykapcsolók szabványos magassága 121,92 cm vagy körülbelül 1,22 méter a padlótól a villanykapcsoló doboz aljáig. A konnektoros doboz aljának körülbelül 30,48 cm , azaz 0,30 méterrel a padló felett kell lennie. Ez a kapcsoló vagy a konnektor típusától függően változhat.
Annak megértése, hogy az emberek miért helyezik el a villanykapcsolókat és a konnektoros dobozokat bizonyos magasságban, fontos információ lehet ezen funkciók telepítéséhez. Olvasson tovább, hogy többet tudjon meg a villanykapcsolók és konnektorok szabványos magasságáról, beleértve azt, hogy miért vannak bizonyos szabványok, mely szabványokat kell követnie, és még sok mást.
Miért léteznek szabványos magasságok a villanykapcsolók esetében?
Különböző szabályok és előírások vannak attól függően, hogy hol található a villanykapcsoló, és mit vezérel a villanykapcsoló.
Ha például egy felülvilágítót működtető villanykapcsoló doboz helyének megváltoztatásán gondolkodik, akkor a zavarok elkerülése érdekében érdemes azt távol tartani a szemétgyűjtőt vezérlő kapcsolótól.
Hasonlóképpen nem lenne értelme egy előszobai villanykapcsolót egy másik helyiségbe helyezni.
A villanykapcsolók szabványos magasságai és helyei azért vannak, hogy biztosítsák a felhasználók biztonságát és azt, hogy a villanykapcsoló mindenki számára hozzáférhető legyen. A National Electric Code (NEC) a könnyű használatra és a biztonságra összpontosít, míg az Americans with Disabilities Act (ADA) a hozzáférhetőséggel kapcsolatos szabványokat állapít meg.
Ezeken a szabványokon kívül számos állami és helyi önkormányzat rendelkezik előírásokkal arra vonatkozóan, hogy hol lehet elhelyezni a villanykapcsolókat, hogy szabályozzák a:
- A villanyszerelők biztonsága
- a villanykapcsolók kezelői
- Az ingatlan, amelyen a villanykapcsoló található
Mindenképpen konzultáljon a helyi szabványokkal, amikor eldönti, hogy hol helyezze el a fénykapcsolókat. Az utolsó dolog, amit szeretne, hogy újra kelljen kábeleznie otthonát, mert nem szánta rá az időt, hogy megfelelően ellenőrizze a helyi és állami előírásokat.
Vessünk egy mélyebb pillantást mind az NEC, mind az ADA szabványokra, hogy jobban megértsük őket.
NEC szabványok
Az NEC legfontosabb követelménye a világításkapcsolókkal szemben, hogy a kapcsolóknak a működtetett berendezés számára könnyen hozzáférhető helyen kell lenniük.
Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy egy villanykapcsoló mindig karnyújtásnyira van, de azt jelenti, hogy mind a kapcsoló kezelője, mind a villanyszerelő számára egy kapcsolóra pillantva jól meg lehet találni, hogy mit vezérel.
Ha például egy új házba lépve két kapcsolóval találkozik, nagy valószínűséggel ezek a veranda- és az előszobai világítást vezérlik. Ha nem, hanem inkább a konyhát és az emeleti folyosót vezérlik, akkor nem felelnek meg az NEC-szabványoknak.
Bár nem hihetetlenül pontos, a szabványnak mindenképpen van értelme.
Az NEC azonban előírja, hogy bár nincs minimális magasság a villanykapcsolók számára, azoknak általában 1,83 méter , 17,78 cm alatt kell lenniük a padló felett.
Ha a működtetett berendezés mellett vagy kissé felette van; a villanykapcsoló lehet a küszöbérték felett. Mégis, egy könnyen hozzáférhető, hordozható eszközzel kell rendelkeznie a világítás eléréséhez, amelyet bármelyik kezelő használhat.
ADA szabványok
Az ADA világításkapcsolókra vonatkozó szabványai sokkal szigorúbbak, mint az NEC szabványai, mivel az ADA szabványait törvénybe foglalták.
A Fair Housing Act például előírja, hogy a padlótól a panel közepéig a villanykapcsoló nem haladhatja meg a 121,92 cm-t, így a kerekesszékkel közlekedők számára is hozzáférhetővé válik.
Azt is meghatározza, hogy a minimális magasság nem lehet kevesebb, mint 38,10 cm .
Az ADA azt is kimondja, hogy ha a villanykapcsoló közvetlenül a pult felett található, akkor különböző feltételeknek kell megfelelnie.
Például, ha a kapcsoló olyan pult felett van, amelybe térdelőtér van beépítve, és a pult mélysége meghaladja az 50,80 cm-t, akkor a villanykapcsoló szabványos magassága a padlótól számított 111,76 cm-re csökken.
Az ADA utolsó előírása olyan pult feletti kapcsolóra vonatkozik, amely nem rendelkezik beépített térdelőtérrel. Ha ez a helyzet, akkor a pult szélessége nem haladhatja meg a 60,96 cm-t, és a villanykapcsoló megengedett legnagyobb magassága 116,84 cm a talaj felett.
Szabványos villanykapcsoló magasságok különleges esetekben
A fenti szabványok a fénykapcsolók felszerelésére vonatkozó általános irányelvek. Vannak azonban olyan különleges esetek, amikor a villanykapcsolók felszerelésének eltérő követelményeknek kell megfelelnie.
Az alábbiakban az ezen irányelvek alóli leggyakoribb kivételeket mutatjuk be:
- Fénykapcsolók pultok felett: A közvetlenül a pultok felett elhelyezett villanykapcsolók esetében az ajánlott magasság körülbelül 101,60 cm a padló felett. Ez azt feltételezi, hogy a pult a szabványos 91,44 cm-es magasságban van a talaj felett.
- Szemétgyűjtő kapcsolók: A szemétgyűjtő kapcsolók esetében ugyanazok a szabványok ajánlottak, mint a pultok feletti kapcsolók esetében. Ha a gombnak a mosogató alatt vagy mellett kell lennie, akkor a lehető legmagasabb ponton kell lennie, hogy megakadályozza a lehajolást.
- A kemence leválasztó kapcsolói: A kemence leválasztó kapcsolók gyakran kissé magasabbra ajánlják, hogy nagyon egyértelműen különbözzenek a többi kapcsolótól. Egyesek 101,60 cm és 132,08 cm közötti magasságban részesítik előnyben ezeket, de ez valóban megítélés kérdése.
- Kapcsolók medencékhez és pezsgőfürdőkhöz: A medencék, pezsgőfürdők vagy másfajta pezsgőfürdők világításkapcsolóinak vagy egyéb működtető kapcsolóinak az NEC szerint 1,52 méterre kell lenniük a víztömegtől. Ez egy biztonsági intézkedés annak megakadályozására, hogy a vízben tartózkodó személyek a kapcsolót működtetni tudják. Az is jó ötlet, ha megemeljük ezeknek a kapcsolóknak a magasságát, hogy a gyerekek nehezebben érjék el őket.
- Olyan esetek, amikor sok kapcsolóra van szükség: Néha előfordulhat olyan helyzet, amikor egy területen a világítás és a készülékek vezérléséhez sok villanykapcsolóra van szükség. Ebben az esetben a legjobb, ha csoportos villanykapcsolót használ - olyan panelt, amely több kapcsolót gyűjt össze. Ennek célja, hogy a kezelő ne kelljen túl sokszor oda-vissza járkálnia.
- Ágy melletti világításkapcsolók: Vannak, akik szeretik, ha az ágyuk mellett van egy villanykapcsoló, hogy gyorsan fel- és lekapcsolhassák a lámpákat anélkül, hogy ki kellene kelniük az ágyból. Ebben az esetben nincs alkalmazható szabványos magasság. Általánosságban azonban ajánlott, hogy a kapcsoló legfeljebb vállmagasságban legyen, amikor Ön fekszik. A "vállmagasság" azonban az ágykeret magasságától függ.
Miért léteznek szabványos magasságú konnektorok?
Ami a konnektorok szabványos magasságát illeti, rájöhet, hogy ez a szabályozás kissé lazának tűnik.
A konnektorok szabványos magassága a villanyszerelők és az építők számára iránymutatásként létezik, de ezekre az előírásokra vonatkozóan nincsenek törvények. Ezek inkább szabványosítás és kényelmi szempontok, nem pedig biztonsági vagy hozzáférhetőségi okokból. Ezért tűnhetnek néha a konnektorok véletlenszerűnek.
Általában az emberek számára a legegyszerűbb olyan konnektorokat használni, amelyek körülbelül 0,30 méterre vannak a padlótól, egyszerűen azért, mert a legtöbb termék, amelyet be kell dugni, vagy a földön fekszik, vagy a kábele elég hosszú ahhoz, hogy elérje a földet.
Tegyük fel, hogy olyan tárgyat használ, amely gyakran a pulton van, és könnyen hozzáférhet egy konnektorhoz. Ebben az esetben ajánlott, hogy a konnektort körülbelül 10,16 cm-rel a pultfelület fölé helyezze.
Ha a konnektor vízforrás közelében van, akkor biztonsági okokból egy automatikus "kill switch"-et is be kell szerelni.
Más esetekben, például rendezvényhelyszíneken, előfordulhat, hogy a konnektorok a padlón, nagyon magasan a falon vagy akár a mennyezeten találhatók. Ez azért van így, mert az ilyen helyszíneken használt berendezések gyakran különböző helyeken vannak elhelyezve, ezért van értelme annak, hogy egy konnektor könnyen elérhető legyen például egy, a mennyezetről lógó tartozék számára.
Végső soron az Ön döntése, hogy hová helyezi el a konnektorokat, feltéve, hogy az Önnek kényelmes. Ha nem tudja, hány konnektor telepítésére van szüksége, olvassa el a linkre kattintva található cikket.
Végső gondolatok
A villanykapcsolók és konnektorok telepítésére gyakran vannak laza iránymutatások, de végső soron ez személyes preferenciákhoz kötött. Bár igaz, hogy a villanykapcsolókra az NEC és az ADA szabványok miatt több szabályozás vonatkozik, még mindig van némi mozgástér arra vonatkozóan, hogy hová kell ezeket elhelyezni.
A legfontosabb ajánlás azonban az, hogy a villanykapcsoló vagy konnektoros doboz telepítésekor konzultáljon képzett villanyszerelővel. A vezetékezés bonyolult és néha veszélyes lehet. A villanyszerelővel való konzultáció kiküszöböli ezeket a problémákat, mielőtt még bekövetkezhetnének.