Hogyan előzhetjük meg a párnák süllyedését?

Mindig szórakoztató és kifizetődő, amikor új életet lehelsz a kanapédba. Néha ez olyan egyszerű, mint a megfelelő módon történő tisztítás, amivel megszabadulhatsz a portól és a makacs foltoktól. De vannak olyan esetek, amikor egy kicsit többet kell tenned annak érdekében, hogy a kanapéd ne nézzen ki rendetlenül. Az egyik leggyakoribb probléma, ami miatt egy kanapé vagy egy kanapé petyhüdtnek tűnik, a megereszkedett párnák, ezért olyan sokan szeretnék tudni, hogyan lehet őket újra feszessé tenni.

Ebben a cikkben végigveszem, hogy mit tehetsz a kanapé párnáinak süllyedése és megereszkedése ellen. Elsősorban arra fogok koncentrálni, hogy mit tehetsz a párnák alá, hogy feszessé tedd őket. Azonban át fogok tekinteni néhány különböző módszert is, amelyekkel általánosságban megakadályozhatod a megereszkedést.

Miért lógnak meg a párnák?

Mielőtt belemerülnénk a párnák alátámasztásának témájába, először is el kell jutnunk a probléma gyökeréhez. Nevezetesen, pontosan tudnunk kell, hogy miért lóg meg a kanapé párnánk. Íme a párna süllyedésének három leggyakoribb oka:

Egyenetlen súlyeloszlás

A kanapék általában kiemelt helyet foglalnak el a nappaliban. Leggyakrabban a tévékészülék vagy a dohányzóasztal elé helyezi a sajátját. Így az emberek nyugodt légkörben foglalhatnak helyet, ahol akadályok nélkül láthatnak bárkit, akivel beszélgetnek vagy tévéznek. A leggyakrabban azonban te leszel a kanapén, és mint mindenki, te is a szokások rabja vagy - szeretsz egy helyben ülni.

Ha sok időt töltesz a kanapé egy adott részén ülve, elég hamar megmutatkozik rajta egy horpadás, és elkezd megereszkedni. Ez azért van, mert minden plusz súlyt arra az egy területre helyezel ahelyett, hogy különböző párnákon vagy akár karfákon ülnél. Ugyanez vonatkozik a kanapé hátsó részén lévő párnákra is. Amikor pihensz és rájuk támaszkodsz, megereszkedést okozol rajtuk.

Törött keret

Néha a párna megereszkedése valójában nem a párnatöltet vagy az ön súlya miatt van. Gyakran előfordul, hogy a megereszkedés egy bizonyos ponton koncentrálódik. Ez az a hely, ahol a fakeret eltörhetett, ezért nagyon ajánlom, hogy ellenőrizze.

A kanapékeretek azért törhetnek el, mert túl nagy súly nehezedik rá. A fémkeretek viszont nem törnek el olyan könnyen. Rozsdásodhatnak vagy meghajolhatnak azonban, és ha nem ellenőrzi őket alaposan, a párnái hamarabb megereszkednek, mint gondolná.

Alvás a kanapén

A kanapén aludni nem egészséges. Ez egy egyenetlen bútortípus, nagyon egyszerű ágytámasszal, és meglehetősen rövidebb lehet, mint egy hagyományos egyszemélyes ágy. Néha azonban mindannyian alszunk még mindig a kanapén, különösen egy nehéz munkanap után, vagy ha szükségünk van egy helyre, ahol elaludhatunk, amíg az összes többi hálószoba tele van.

Természetesen bármilyen kanapén való alvás hosszú távon problémákat okoz. A legnagyobb a rugókra nehezedő súlynyomás. Ha túl sokat alszunk a kanapén, a rugók idővel elhasználódnak és elveszítik rugalmasságukat. Más szóval, nem fogják feszesen tartani a párnákat, és észreveheti a megereszkedés korai jeleit.

Miért kell törődnie azzal, hogy a kanapé párnái megereszkednek?

Több oka is van annak, hogy gondoskodnia kell arról, hogy a párnák feszesek maradjanak. Messze a legfontosabb az Ön egészsége. Egy megereszkedett párna rossz támaszt nyújt a hátadnak és általában a testtartásodnak. Ha akár egy süllyedő párnára támaszkodik, akár alszik rajta, számoljon hátfájással, bokaficammal és egy kis nyakfájással.

A másik fő ok az esztétika. Képzeld el, hogy besétálsz a legjobb barátod házába, és azt látod, hogy az összes bútoruk úgy néz ki, mintha mindjárt a padlóra borulna. Egy megereszkedett párna miatt az egész kanapé nem tűnik vonzónak. Ahhoz tehát, hogy a kanapéja egy kicsit hívogatóbb legyen, szilárd párnákra lesz szüksége.

Hogyan előzhetjük meg a párnák süllyedését?

Mielőtt arra koncentrálnál, hogy valamit a párnák alá tegyél, érdemes kipróbálnod néhány különböző módszert, amelyekkel csökkentheted a megereszkedés mértékét. A három módszer, amit különösen hasznosnak találtam, a párnák megfordítása, felpehelyezése és a szálas töltelék eltávolítása mosás előtt. Nézzük át őket gyorsan.

1. A párnák megfordítása

A párnák megfordítása és forgatása tulajdonképpen az egyik legajánlottabb dolog, amit a párnák megereszkedésének megakadályozására tehet. Egyes blogok azt javasolják, hogy ezt hetente tegye, bár havonta egyszer elégnek kellene lennie.

Persze nem minden kanapénak vannak olyan párnái, amelyek ugyanúgy néznek ki a forgatás után. Valójában sok szekcionált kanapénak vannak olyan párnái, amelyeknek különleges kialakításuk van, így amikor megfordítod őket, úgy néznek ki, mintha fejjel lefelé helyezték volna őket. Nyilvánvaló, hogy a megfordítás segít csökkenteni a párnák megereszkedését, de a kanapé furcsán fog kinézni. A legjobb megoldás tehát, ha naponta egyszer, akár csak egy kicsit is megfordítod a párnát, amíg egyedül vagy otthon.

Egy másik jó módszer a nem lapuló párnák esetében, ha a padlóra fektetjük őket, és minden irányban végigsétálunk rajtuk. Ezzel újra elosztja a töltelék súlyát a párnák belsejében. Néhány perc séta után olyan jónak kell lenniük, mint új korukban.

Most, ha mély kanapéval rendelkezik, a párnák elülső széle elkezdhet megereszkedni és leeresztettnek tűnhet. Ez teljesen normális, mivel állandóan azon a szélén ülsz, és folyamatosan nyomást gyakorolsz rá. Azonban nem tudja pontosan megfordítani az első és a hátsó éleket, mivel a hátsó szélén általában a párna cipzárja van. Ez az az oldal, amelyet nem szabad látnunk egy kanapén, ezért van rajta eleve a cipzár.

Ha ez a fajta megereszkedés előfordul, a következőket kell tenned:

  • Húzza ki a párnát
  • Húzza ki a cipzárat és vegye ki a tölteléket
  • Forgassa el a tölteléket úgy, hogy a megereszkedett oldal a huzat hátsó szélével szembe nézzen
  • Helyezze vissza a tölteléket a huzatba
  • Igazítsa el a varratokat és a varratszegélyeket
  • Húzza össze a párnát

2. A párnák felbolygatása

A kanapé párnájának felpehelyezése kissé nehézkes lehet, mivel maga a párna elég nagy. A hagyományos párnáknál ez olyan egyszerű, mint megfogni és alaposan megrogyasztani. Vannak persze más módszerek is, de ezek általában nem igényelnek nagy erőfeszítést.

Szerencsére a nagy kanapépárnát is fel lehet bolyhosítani. Én személy szerint azt javaslom, hogy néhány havonta egyszer tedd meg, mivel a töltelék idővel természetesen elkezd megereszkedni, még a testsúlyod nyomása nélkül is. A bolyhosítás a következőképpen zajlik:

  • Vegye ki a párnát
  • Helyezze az egyik szélével a padlóra, vízszintesen, Öntől egy kis távolságra.
  • Üssük meg többször a párna elejét és hátulját a kezünkkel.
  • Alternatívaként használj helyette fakanalat, ha van nálad.
  • Pattogtassa a párnát többször az egyik oldalára, hogy átformálja azt.
  • Ismételje meg ezeket a lépéseket mind a négy oldalon, amíg a megereszkedés meg nem szűnik.

3. A töltelék eltávolítása

A párnahuzatot időről időre ki kell mosnia. Ezt azonban nem igazán teheti meg úgy, hogy a szálas töltelék még mindig benne van. Ha a tölteléket a mosógépbe teszi, akkor gyengülni fog és elveszíti szilárdságát.

Tehát a párnák mosásakor először távolítsa el a tölteléket, majd vagy kézzel mossa a huzatokat, vagy tegye őket a mosógépbe. Ne feledje, hogy nem minden párnahuzat egyforma, és némelyik száraz tisztítást igényel. Olvassa el figyelmesen a huzatok címkéjét, mielőtt úgy dönt, hogy a mosásba teszi őket.

Minden, amit a megereszkedett párna alá tehetsz

Most, hogy mindent leírtunk, amit a párnával tehetsz, koncentráljunk a kanapé szerkezeti épségére. Néha a párnák kitámasztása egyszerűen azzal is megoldható, ha a megfelelő dolgot teszünk alájuk. Máskor ez a tárgy a párna belsejébe kerülhet, a már benne lévő töltelék mellé. Tapasztalatom szerint ez az öt elem mindig ad egy kis lökést a kanapé szerkezetének.

Rétegelt lemez vagy vastag karton

A kartonpapír vagy rétegelt lemez szerkezeti megerősítésként való használatának elég sok előnye van. Először is, ez egy olyan barkácsmódszer, amely nem igényel szakmai segítséget, és bárki elvégezheti otthon. És ami még fontosabb, hogy amilyen egyszerű, olyan hatékony is.

Több lépésből áll a rétegelt lemezek párnák alá helyezése:

  1. Vegyen le minden egyes párnát, és hagyja csupaszon a kanapét.
  2. Fogj egy mérőszalagot, és mérj meg mindent a kanapén (hossz, szélesség, mélység stb.); jegyezd fel az összes méretet, és vonj le belőle nagyjából 7,62 cm-t.
  3. Vegyünk egy nagy darab 0,64 cm-es rétegelt lemezt vagy kartont, és jelöljük be rajta a kanapé méreteit filccel vagy ceruzával.
  4. Fogj egy körfűrészt vagy egy kirakósfűrészt, és vágd a rétegelt lemezt a szükséges téglalap alakúra.
  5. Helyezze a rétegelt lemezdarabot a kanapé keretére; vágja le a felesleges rétegelt lemezt, ha az túlnyúlik a párna szélén.
  6. A vágás után reszelje le a széleket, hogy ne akadjanak bele a párnák szövetébe. Alternatív megoldásként a széleket ragasztószalaggal is átragaszthatja.
  7. Helyezze a rétegelt lemezt a keretre, és helyezze rá a párnákat.

A rétegelt lemez felhelyezésének további lépései

Természetesen van néhány extra lépés, ha további alátámasztást szeretne. Ehhez szükséged lesz néhány , egy nagy darab ruhára, egy tűzőpisztolyra és néhány tűzőkapocsra. Ha ezeket beszerezted, először végezz el mindent az 1-7. lépésből. A további lépések a következők:

  1. Helyezzük a rétegelt lemezt a gumihabra és jelöljük be, majd ollóval vágjuk le a habot.
  2. Vágjunk ki egy darab szövetet (ez lehet vadonatúj szövet vagy egy régi darab, például egy takaró vagy lepedő); ügyeljünk arra, hogy a szövet mind a négy oldalán nagyjából 15,24 cm-rel nagyobb legyen, mint a rétegelt lemez.
  3. Terítsük ki a ruhát laposan a padlóra; helyezzük a habot középre, a rétegelt lemezt pedig a habra.
  4. Fogja meg a szövet egyik hosszú szélét, és helyezze a rétegelt lemezre, majd tűzze össze.
  5. Fordítsa a szövet szélét a belső oldalára, és 5,08 cm-es időközönként tűzze össze.
  6. Ismételje meg a 12. és 13. lépést a rétegelt lemez mind a négy oldalán.
  7. Ha végzett, helyezze a rétegelt lemezt a kanapé keretébe.

Új habbetétek

A párnahabbetét idővel természetesen elveszíti szerkezeti integritását. Ha ez megtörténik, akkor lehet, hogy új habot kell beszereznie a boltban. A legtöbben a , mivel ez elég kemény és egy ideig megtartja az alakját. Az üzlettől függően vagy olyan betéteket vásárolhat, amelyek mérete megegyezik a párnáival, vagy vásárolhat egy nagy darab habot, és ollóval levághatja, amire szüksége van.

Először kezdje a régi betétek eltávolításával. Ezután lassan helyezze be az új habbetéteket, és próbálja meg összenyomni és formába préselni őket. Ha éles sarkokat és sima éleket kapott, akkor a párnákat visszacipzározhatja.

Ütögetés

Az ütközőanyagot poliészterszálas töltelékként is ismerik. Az emberek gyakran használják kárpitok, például paplanok és párnák berendezéséhez. Érdekes módon a párnáidat is újra feszessé teheted vele, ráadásul a költségvetésedből is megteheted.

A batting használata elég egyszerű. Mindössze annyit kell tennie, hogy kibontja a párnát, és a battinget a meglévő habbetét alá tömködi. Ez további támasztékot nyújt és kiegyenlíti a párnát.

Párna támaszok

Nem mindannyian vagyunk a barkácsolás szerelmesei, és néha szükségünk van egy egyszerű megoldásra, amely garantálja a jó párnacsúszásgátló alátámasztást. Szerencsére vannak olyanok, amelyek tökéletesen elvégzik a feladatot.

Egy átlagos párnatámasz elég tartós ahhoz, hogy bármilyen plusz súlyt kibírjon. Ráadásul javítja a testtartásunkat, és megakadályozza a párna megereszkedését. A legjobb pedig az, hogy gyorsan összecsukható és tárolható, ha már nincs rá szükségünk.

Természetesen vannak, amelyek a habbetétekhez hasonlóan működnek. Ezek ugyanolyan könnyen használhatóak, és tartós, szilárd anyagokból készülnek, amelyek nem lógnak meg.

Új rugók

A rugók minden kanapé fontos részét képezik. Ezek szilárdságot és rugalmasságot biztosítanak az üléseknek, és megakadályozzák, hogy a párnák túl mélyen belesüllyedjenek a kanapéba. Ezenkívül lengéscsillapítóként is működnek.

Ha régi kanapéja van, nagy az esélye, hogy a rugók egy része rozsdás, elhajlott, eltört, vagy egyszerűen csak elvesztette rugalmasságát. Ezen problémák bármelyike a párnák megereszkedéséhez vezethet. Ennek megelőzése érdekében valószínűleg új rugókat kell beszerelnie. Sőt, akár meg is próbálkozhat a rugók kézzel történő elkészítésével a további támogatás érdekében.

Végső gondolatok

A szilárd, bolyhos párna esztétikailag és gyakorlatilag is fontos, ezért fontos, hogy ismerjük a legjobb barkácsmódszert, hogy megakadályozzuk a süllyedést vagy a megereszkedést.

Vannak más, a párnák megereszkedése elleni megoldások is, mint például a kanapé juta szövedékének javítása és a gombos tufting. Ha azonban egy gyors és egyszerű módszerre van szüksége, nagyon ajánlom, hogy próbálja ki a fent felsoroltak egyikét. Mindegyikük segítségével könnyen elvégezheti a munkát, és anélkül, hogy közben új kanapét kellene vásárolnia.

  • Így akadályozhatod meg, hogy a kanapé párnái elcsússzanak
  • Hogyan javítsuk meg a megereszkedett matracot

avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.