Vízmelegítő - 5 jele annak, hogy felrobban a vízmelegítője

A vízmelegítőjének rendszeres karbantartásra van szüksége, hogy jól működjön, mivel a készülék minden nap rengeteg forró vizet használ. A vízmelegítők azonban számos veszélyt és kockázatot rejtenek magukban, mint például az árvíz és a szivárgás, a legveszélyesebb pedig a robbanás veszélye. Ami azt illeti, a készülék felrobbanhat, ha nincs megfelelően karbantartva.

A vízmelegítője felrobbanásának jelei a tartály vízszivárgása, a hibás nyomáscsökkentő szelep, a zavaros víz, a pukkanó hang és a melegvíz hiánya. A melegvíz-bojler robbanása halálhoz, testi sérüléshez és súlyos károkhoz vezethet.

Ez a cikk elárulja, milyen jelekre figyelhetsz, amelyekből megtudhatod, ha a készüléked a közeljövőben robbanásveszélyben van. Érdemes tisztában lennie ezekkel a jelekkel, hogy amint észleli őket, azonnal megtehesse a szükséges lépéseket, megelőzve ezzel a veszélyes következményeket.

1. Szivárgó tartályvíz

Vízpocsolyát lát a készülék alatt? A víztartályban a korrózió miatt repedések és törések keletkezhetnek. Ezek a repedések és törések meleg víz szivárgását okozhatják a vízmelegítő tartályából. Ezért a lehető leggyorsabban ki kell cserélnie a szivárgó készüléket.

Kapcsolja ki azonnal háza vízellátását, ha a szivárgás kritikus. Meg kell azonban értenie, hogy ez csak ideiglenes megoldás. A vízvezeték-szerelőhöz kell fordulnia, hogy a lehető leghamarabb kijavítsa ezeket a szivárgásokat.

2. Meghibásodott hőmérséklet- és nyomáscsökkentő szelep (TPR)

Ha a TPR szelep szivárog, a lehető leggyorsabban ki kell cserélnie a készüléket.

A szelep a készülékében felgyülemlett nyomást engedi el, amikor a nyomás vagy a hőmérséklet rendkívül magasra emelkedik, hogy megakadályozza az esetleges robbanást. A korrózió és a rozsda felhalmozódása a szelep működésének leállását okozhatja.

Egy meghibásodott TPR-szelep drasztikus károkat okozhat, ha nem gondoskodnak róla időben. Valójában a víz a forráspontja fölé emelkedhet, gőzzé alakulhat, és a víztartály felrobbanhat. Ez anyagi károkat és személyi sérüléseket is okozhat.

Ennek kijavításához tesztelje a szelepet a kar többszöri felemelésével és leengedésével. A tesztkar el fog válni a csatlakoztatott sárgaréz szárról, és a forró víz ki fog jönni a csőből. Ha nem jön víz a csőből, akkor fontolja meg a TPR-szelep cseréjét.

Érdemes tudni, hogy a TPR-szelepet évente egyszer szakembernek kell ellenőriznie, hogy biztosítsa megfelelő működését.

3. Felhős víz

Felhős víz jön ki a készülékéből? Fémes szaga van a víznek? A dohos szagú víz annak a jele, hogy a készülék meghibásodik. Az ásványi lerakódások végigvándorolnak a készülékben, és elhomályosítják a csapból érkező forró vizet. Ezekhez fémes íz és szag társul.

A lerakódások károsíthatják a csapokat és elzárhatják a vízáramlást szabályozó elemeket. Továbbá, ha a készülékből kijövő víz narancssárga vagy vörös színű, az azt jelzi, hogy a csövek és a tartály rozsdásodtak.

Ha aggódik a zavaros víz miatt, akkor szűrje meg a vizet. Tudnia kell, hogy a rozsdás víz nem okoz komoly egészségügyi problémákat. Ha azonban a rozsda megtelepedett a vízmelegítő tartályában, akkor ki kell cserélnie azt.

4. Pukkanó zaj

Ha a vízmelegítőd zörgő, pattogó és nyikorgó hangokat ad ki, azonnal vedd fel a kapcsolatot a közeli vízvezeték-szerelővel. A kemény víz és az ásványi anyagok felhalmozódása felelős a készülékből jövő zajokért.

Sajátos pukkanó hang jön ki a vízmelegítőből, amikor az ásványi anyagok réteget képeznek a készülék felületén. Ez annak a jele, hogy a készülékével problémák vannak. A pukkanó hang a vízmelegítő tartályban lévő vízzel együtt forró üledékrétegben lévő légzsákok miatt keletkezik.

Ha a vízmelegítője nyikorgó és dübörgő hangokat ad ki, akkor ki kell öblítenie az üledéket a vízmelegítő tartályából. Ha az üledék kiöblítése nem oldja meg a problémát, akkor valami komoly probléma van a készülékével.

Fontos tudnia, hogy a készülékéből kiszűrődő furcsa hangok riasztóak, és azt jelzik, hogy a készülék a repedés, a szivárgás vagy a robbanás szélén áll. A legjobb megoldás a csere, mielőtt a vízmelegítő tartálya drága szivárgást okozna.

5. Romlott tojás szaga

Ha gázüzemű készüléked van, és záptojás- vagy kénszagot érzel a készüléked külseje körül, valószínűleg gázszivárgásod van.

A propán- és földgáznak záptojás- vagy kénszagú, kellemetlen szaga van. A szag, amelyet érez, az etanethiol (etil-merkaptán), amelyet a gázszolgáltatók adnak a propánhoz és a földgázhoz, hogy a szén-monoxidgáz szaglással kimutathatóvá váljon.

Ha úgy gondolja, hogy a készülékében gázszivárgás van, azonnal zárja el a készülék gázellátását, és forduljon vízvezeték-szerelőhöz, hogy ellenőrizze és elvégezze a szükséges javításokat.

6. Szén-monoxid-mérgezés

A szén-monoxid gáz viszont szagtalan és színtelen gáz, amelyet nem lehet szagolni és látni. Veszélyes, és az észleléséhez speciális készülékre van szükség. Sajnos a szén-monoxid halálhoz, sérüléshez és betegséghez vezethet.

Fontos tudnod, hogy a szén-monoxid-szivárgás nem könnyen következik be. Ezek a gondatlanság, a nem megfelelő telepítés és kezelés, valamint a készülék szellőzésének hiánya miatt következnek be.

A szén-monoxid-mérgezés jelei:

  • ájulás
  • Fájdalom a mellkasban
  • Zavarodottság
  • Légzési problémák
  • Hányás
  • Gyengeség
  • Fejfájás
  • Homályos látás
  • Szédülés

Ha ezek közül a jelek közül sokat tapasztal, azonnal menjen ki a házból, és szívjon friss levegőt. A legfontosabb, hogy azonnal hívjon szakembert, aki megvizsgálja a vízmelegítőjét, valamint a levegő és a ház állapotát.

7. Nincs meleg víz

Hosszú idő után is forró vizet kap a csapból? Az elég meleg víz hiánya a vízmelegítő meghibásodásának jele.

A szabványos vízmelegítők többsége 113,55liter és 189,25liter közötti tárolótartállyal rendelkezik . Amikor a tartályban lévő vizet elektromos forrás melegíti, a vízben lévő ásványi anyagok felhalmozódnak a tartály alján.

És fokozatosan ezek az ásványi lerakódások összegyűlnek a víztároló tartályban, és akadályt képeznek az égő és a víz között. Ezért kevesebb hő jut a vízbe, és nem kap forró vizet fürdés közben.

Minél több az ásványi üledék, annál többet kell dolgoznia a készülékének, hogy felmelegítse a vizet. Végső soron a készülék felrobban vagy leáll a működése. Emellett szivároghat is, ami túlzott vízszámlához vezethet. És teljesen ki kell cserélnie a vízmelegítőjét.

Ezt a problémát úgy oldhatja meg, hogy évente átöblíti a víztartályt. Ha otthonában kemény a víz, érdemes vízkondicionáló rendszereket vásárolnia, hogy készülékét hatékony szinten tartsa.

A vízmelegítő robbanásának fő okai

A vízmelegítőn belüli nyomás mértéke döntő tényező, amely a készülék felrobbanását okozhatja vagy megakadályozhatja. Ha a készülékében túl nagy a nyomás, és erről nem gondoskodik azonnal, akkor robbanás következik be.

A vízmelegítők TPR-szelepekkel rendelkeznek, amelyek engedik a gőzt vagy a vizet távozni belőlük, ha a nyomás vagy a hőmérséklet rendkívül magasra emelkedik. Ez megakadályozza, hogy a készülék felrobbanjon.

Ettől eltekintve a gyúlékony tárgyak is növelhetik a robbanás veszélyét. A tűzveszélyes tárgyakkal körülvett vízmelegítő robbanásveszélyben van, ha a nem megfelelő szellőzés miatt túlmelegszik.

Néhány hasznos tipp

Íme néhány dolog, amit érdemes szem előtt tartani, hogy megakadályozza a vízmelegítő felrobbanását:

  • Évente kétszer ellenőrizze készülékét. Örömmel fogja tudni, hogy sok vízvezeték-szerelő cég kínál vízmelegítő karbantartási szolgáltatásokat elfogadható áron. Megjavítják vagy kicserélik a vízmelegítőjét, mielőtt bármilyen katasztrófa bekövetkezne.
  • Telepítsen tágulási tartályt, ha zárt vízmelegítő rendszerrel rendelkezik.
  • Cserélje ki a készülék meghibásodott vagy sérült szelepeit a lehető leghamarabb, mivel a legtöbb szelep cserélhető.
  • Ellenőrizze a TRP szelep állapotát kézi felhúzással. A szelepnek képesnek kell lennie arra, hogy szükség esetén magától kinyíljon. Kéthavonta ellenőrizze a TRP-szelepet, és háromévente cserélje ki.
  • A készülékben lévő nyomás soha nem érheti el a 80 psi értéket. Továbbá a vízmelegítő soha nem működhet 100,00 °C felett, és a nyomásnak 60 psi-nél kisebbnek kell lennie.

Következtetés

A vízmelegítő nélkül nem lenne forró víz a mosáshoz vagy az edények és étkészletek megfelelő tisztításához. Ezért olyan fontos, hogy vigyázzon a vízmelegítőjére. Ha nem vigyázol a készülékre, az felrobbanhat.

Mint minden más készülék, a vízmelegítő is karbantartást igényel, hogy minél tovább hatékonyan működjön. Ha megvizsgálja készülékét, és korróziót vagy szivárgást észlel, a készüléket a meghibásodás veszélye fenyegeti. A lehető leghamarabb forduljon a legközelebbi vízvezeték-szerelő céghez, hogy megjavíttassa vízmelegítőjét.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.