A CFL-ek és LED-ek ártalmatlanításának módja

Az energiatudatosabb és fenntarthatóbb jövő felé tekintve a kompakt fénycsövek (CFL) és a fénykibocsátó diódák (LED) jelentős energiamegtakarítást kínálnak. A régi izzókkal ellentétben azonban ezek a CFL-ek és LED-ek olyan veszélyes anyagokat tartalmaznak, mint a higany, az ólom és az arzén. Nem Ön az egyetlen, aki azon tűnődik, hogy pontosan hogyan kell ezeket az izzókat ártalmatlanítani.

Az izzókat és a halogén izzókat a szokásos szemetes kukákban is kidobhatja, amennyiben a hulladékkezelő személyzet sérülésének elkerülése érdekében le vannak fedve. A CFL-eket és a LED-eket óvatosabban kell ártalmatlanítani, mivel higanyt, ólmot és arzént tartalmaznak, amelyek károsak a környezetre.

Bár csak hét államban illegális a CFL-eket a normál szemétbe dobni, más államok biztosan követni fogják. A CFL-eket és LED-eket felelősségteljesen újra kell hasznosítani, hogy megvédjük magunkat és a környezetet. Ez a cikk néhány módszert ismertet, amelyekkel biztonságosan ártalmatlaníthatja használt vagy törött izzóit.

Lehet csak úgy kidobni az izzókat?

A halogén- és izzólámpákat kidobhatod a szemétbe, mivel ezek nem tartalmaznak veszélyes hulladékot. Ezek az izzók azonban nem kerülhetnek az üveg újrahasznosító kukába, mivel fémet tartalmaznak. A CFL-lámpák, a LED-ek és a higanytartalmú lámpák veszélyes hulladéknak számítanak, ezért nem szabad kidobni őket.

Az izzólámpák és a halogénlámpák nem mérgezőek az emberre vagy a környezetre, és kidobhatod őket a szokásos szemétbe. Az üveget azonban mindig tegye egy kis kartondobozba, ha teheti, vagy csomagolja be biztonságosan egy védőrétegbe, hogy elkerülje a hulladékkezelő dolgozók sérülését.

Bármennyire is ártatlannak tűnnek ezek a villanykörték, halálos árat fizetnek az energiahiányos környezetünknek. A régi izzók kiváltása a CFL és LED társaikért jelentős hatással van bolygónkra.

A LED izzók ártalmatlanítása

A fénykibocsátó diódák vagy LED-izzók úgy termelnek fényt, hogy elektromos áramot vezetnek át egy diódának nevezett félvezetőn. A dióda elektrolumineszcencia által kibocsátott fotonok formájában bocsát ki fényt. A LED rendkívül tartós és hosszú élettartamú, élettartama 35 000 és 50 000 óra között van, ami körülbelül 50-szer hosszabb, mint egy átlagos izzóé.

A LED-ek jelentős energiamegtakarítása ellenére a LED-ek hátránya, hogy káros fémeket tartalmaznak, amelyek károsak a környezetre. Egy klinikai vizsgálatban a kutatók megállapították, hogy az összes vizsgált LED (az alacsony intenzitású sárga LED-eken kívül) a szabályozottnál nagyobb mértékben tartalmaz:

  • Arzén
  • Réz
  • Ólom
  • Nikkel
  • Ezüst

A használt LED-ek ártalmatlanítása

A LED-eket nem szabad a szemétbe dobni, mivel káros nyomelemeket tartalmaznak. Egy kiváló javaslat, hogy próbálkozzon a nagynevű boltokban, mint pl:

  • Ikea
  • Lowes
  • Home Depot

Ezekben az üzletekben több helyen is lehetőség van arra, hogy a használt LED-eket a megjelölt gyűjtőedényekbe dobja, ahol aztán vállalják, hogy biztonságosan ártalmatlanítják ezeket a potenciálisan káros anyagokat.

A LED-ek ártalmatlanításával kapcsolatos tanácsokért forduljon a helyi hulladékgyűjtő ügynökségekhez. Az Earth911 kiváló forrás a veszélyes hulladékok tervezett gyűjtő- és leadási helyének megtalálásához.

Kidobásra váró izzók.

A fénycsövek ártalmatlanítása

A fluoreszkáló izzók fényt termelnek, amikor elektromos áram halad át két elektróda között egy higanygőzzel és inert gázokkal, például kriptonnal és argonnal töltött csőben. A higanygőzök gerjesztett állapotban ultraibolya fényt hoznak létre a csőben lévő fluoreszkáló bevonaton.

A kompakt fénycsövek (CFL) az iskolákban és irodákban gyakran használt lineáris fénycsövek kisebb, hatékonyabb változata. A kompakt fénycső egy szabványos izzófoglalatba illeszkedik, és belső előtéttel rendelkezik, ellentétben a hosszabb lineáris fénycsövekkel.

A CFL-ek rendkívül energiatakarékosak, és akár tízszer hosszabb ideig tartanak, mint a hagyományos izzók, átlagos élettartamuk 10 000-15 000 óra. A gőzben lévő higany azonban rendkívül veszélyes hulladék, ezért sem a csöves, sem a kompakt izzókat nem szabad kidobni a szemétbe.

A CFL-ek és FL-ek ártalmatlanításának módja

2018-tól számos államban törvénybe foglalták, hogy a felhasználóknak felelősségteljesen és biztonságosan kell újrahasznosítaniuk a fénycsöveket. Ezek közé az államok közé tartoztak:

  • Kalifornia
  • Maine
  • Massachusetts
  • Minnesota
  • New Hampshire (PDF)
  • Vermont
  • Washington

Az alábbiakban többféle módon is újrahasznosíthatja a kompakt fénycsöveket és fénycsöveket anélkül, hogy kárt okozna másoknak és a környezetnek:

  • Keresse meg a helyi kiskereskedőknél a CFL-gyűjtőhelyeket vagy leadási lehetőségeket. Az Ikea, a Lowes és a Home Depot a legtöbb államban kínál ilyen szolgáltatásokat.
  • Egyes izzógyártók előre felcímkézett postai visszaszállítási szolgáltatásokat kínálnak, amelyek lehetővé teszik, hogy a káros hulladékot postai úton küldje vissza. A gyártók a szállítási költséget általában magukban a készletekben foglalják.
  • Forduljon a helyi hulladékgyűjtő ügynökséghez tanácsért. A CFL-ek ártalmatlanításával kapcsolatban, vagy használja az Earth911-et, hogy megtalálja a területén lévő, ütemezett leadási vagy átvételi pontot.

Mi a teendő, ha a CFL-lámpa összetörik

A higany mérgező az emberekre, állatokra és gyermekekre. Ha CFL-lámpája összetörik, kövesse az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (US Environmental Protection Agency, USEPA) protokollját a terület kezelésében és a káros higany belélegzésének megakadályozásában. Ha lineáris fénycső vagy CFL törést tapasztal, kövesse az alábbi lépéseket.

Előzetes takarítás

  1. Nyisson ki egy ablakot, és hagyja el a helyiséget (háziállatokkal együtt) 15 percre.
  2. Kapcsolja ki a légkondicionáló rendszert vagy adott esetben a kényszermeghajtású fűtést.
  3. Gyűjtse össze a CFL-törmelék eltávolításához szükséges eldobható anyagokat, például merev papírt és kartont, szigetelőszalagot/ragasztószalagot és újrazárható műanyag zacskókat.

A takarítás során

  1. Ne használjon porszívót, mivel az szétterítheti a higanyport és a higanygőzt.
  2. Gumikesztyűt viselve, egyszer használatos törlőkendők és törlőkendők segítségével távolítsa el kézzel a lehetséges részecskéket.
  3. Alaposan gyűjtse össze az összes CFL-törmeléket, a kisebb részecskékhez merev kartont és ragasztószalagot használva.
  4. Az összegyűjtött anyagokat tegye egy üvegedénybe vagy egy dupla zárású műanyag zacskóba.

A takarítás után

  1. Tegye az összes összegyűjtött anyagot, amelyet a CFL-hulladék tisztításához használt, és helyezze őket a szabadban egy biztonságos tárolóedénybe.
  2. Ellenőrizze a helyi önkormányzat ártalmatlanítási előírásait. Még ha a helyi törvények meg is engedik, hogy a CFL-hulladékot a szokásos szemétbe dobja, a környezettudatos választás az lenne, ha keresne egy újrahasznosító pontot a környéken, ahol biztonságosan ártalmatlaníthatja a hulladékot.

A higanyos izzók ártalmatlanítása

A lineáris és kompakt fénycsöveken kívül számos higanyalapú fényforrás létezik. Ezek a fényforrások közé tartoznak a nagy intenzitású izzók vagy HID-ek, amelyeket jellemzően utcai lámpákként, reflektorokként és ipari világításként használnak. Ezek közé tartoznak:

  • Higanygőz izzók
  • fémhalogén izzók
  • Nagynyomású nátrium izzók

Épségükben ezek a fényforrások nem mérgezőek, de törésük egészségkárosító hatással lehet az emberekre és a környezetre.

Hogyan ártalmatlanítsuk a higanyos izzókat?

A törött higanyizzókból származó gőz belélegzése káros lehet az egészségre, ezért a hulladékok kezelésénél óvatosan kell eljárni. Miután biztonságosan elzártad a lámpa maradványait, a legjobb, ha olyan újrahasznosító létesítményt keresel fel, amely kifejezetten ilyen higanyalapú hulladékokkal foglalkozik.

A legjobb lenne, ha a használt higanyalapú izzókat nem dobnánk ki a hagyományos szemétbe, mivel a melléktermékek mérgezőek az emberekre, a növényekre és a környezetünkre. A Home Depot és a Lowes által biztosított gyűjtőhelyeken, mint például a Home Depot és a Lowes által biztosított gyűjtőhelyeken lehet forrást találni.

Alternatívaként érdeklődhet a helyi hulladékkezelő létesítményben a higanyalapú izzóhulladékok ártalmatlanításának helyi protokolljairól.

Használhatja az Earth911-et is, hogy megtalálja az Ön területén található újrahasznosító létesítményeket és a használt vagy törött higanyizzók leadási pontjainak tervezett gyűjtőhelyeit. Ha jelen van, amikor egy ipari higanygőz-, halogén- vagy nátriumlámpa eltörik, kövesse az USEPA biztonságos tisztítási gyakorlatokra vonatkozó jegyzőkönyveit.

Milyen veszélyeket rejt a villanykörték ártalmatlanítása?

Az izzók és halogén izzók ártalmatlanítása a gyártásuk során keletkező szén-dioxid-kibocsátáson túl kevés környezeti veszélyt jelent. Más típusú lámpák, különösen a higanyt tartalmazó kompakt fénycsövek (CFL) azonban rendkívül mérgezőek mind az emberre, mind a környezetre.

A CFL-lámpák alacsony nyomású higanygőzgázt használnak a látható fény előállításához, és ezek a gerjesztett higanyatomok rövidhullámú ultraibolya fényt termelnek, amely a foszfor fluoreszkálását okozza. A higany tehát elemi higany formájában van jelen ezekben az energiatakarékos izzókban.

Ellentmondásosnak tűnik, hogy a viszonylag ártalmatlan izzót egy mérgezőbb higanyalapú fényforrásra cseréljük, de ez nem feltétlenül így van. Az izzólámpák gyártásához használt szénégetés és fosszilis tüzelőanyagok sokkal jelentősebb mennyiségű higany kerül a levegőbe a környezetbe.

A higany és mellékterméke, a metil-higany azonban valóban környezeti veszélyeket jelent. A higany nem csak az emberre nézve rendkívül mérgező. A szemétbe dobva az ökoszisztémában is pusztítást végezhet, amint a higany a hulladéklerakókba kerül, és a vízforrásokba szivárog.

A környezetbe kerülve a higany metil-higannyá alakul át, egy rendkívül mérgező vegyi anyaggá, amely számtalan káros hatással van az emberi egészségre és a környezetre.

A CFL-ből kiszivárgó metil-higany környezeti hatásai

  • A metil-higany a táplálékláncban felfelé haladva felhalmozódik. A plankton felveszi a mérget, a halak pedig fogyasztják a planktont. Az emberek és az állatok fogyasztják a halakat, és a metil-higany felhalmozódik az emberi szövetekben.
  • A tudósok olyan különböző állatokban találtak metil-higany-t, mint az aligátorok, vidrák és floridai párducok. Az állatok életére gyakorolt hatásai közé tartozik a növekedés elmaradása, a szaporodás károsodása és a pusztulás.
  • A higany megbontja a növényi életben a növekedéshez és az élethez szükséges fotoszintézis folyamatát.

A CFL higany emberi toxicitása

  • Egy szobában lévő CFL törése a közelben tartózkodókat belégzéssel és szájon át történő bevitel útján higanynak teszi ki. A Hg0 gőz nagy része a tüdőbe vagy kisebb mértékben a gyomor-bélrendszerbe jut.
  • A higany az expozíciótól függően központi idegrendszeri és vesekárosodást, valamint neurotoxikus tüneteket, például remegést okozhat.
  • A higany gátolja a sejtosztódást és a migrációt, így a születendő gyermekek különösen érzékenyek a fejlődési károsodásra.

Mi több, az EPA szerint a higanynak való tartós kitettség olyan tüneteket foglal magában, mint például:

  • Érzelmi változások, mint például ingerlékenység és hangulatingadozás.
  • Ideg-izomgyengeség, például izomsorvadás és izomrángások.
  • Fejfájás
  • Idegrendszeri rendellenességek
  • Bőrkiütések és bőrgyulladás.

Mely izzók tartalmaznak higanyt?

A fluoreszkáló izzók kompakt társaik, és nem az egyetlen izzó, amely káros higanyelemeket tartalmaz. Különösen az ipari világításban többféle higanyalapú világítási rendszer található.

Ezek a világítási típusok közé tartoznak a következő izzótípusok:

Foszforeszkáló izzók

  • U-csöves, lineáris és cirkuláris típusú izzók
  • Bogárriasztó típusú világítás
  • Fekete fények
  • Ultraibolya világítás
  • Szoláriumozási célú fény
  • Nagy intenzitású izzók
  • Foszforeszkáló hidegkatódos lámpák

Nagy intenzitású izzók

  • Fémhalogén alapú lámpák
  • Kerámia fémhalogén lámpák
  • Nagynyomású nátrium típusú izzók
  • Higanygőz izzók
  • Neon izzók

Miért jobbak a CFL-ek és LED-ek, ha mérgezőek

Egy év izzók nélkül potenciálisan 25 millió tonna CO2-kibocsátást takaríthat meg Európában egyetlen év alatt. Globálisan ez a szám 4-5-ször több lehet. Ez a hatalmas energiamegtakarítás nem minden; a csökkentett izzógyártás csökkenti a szén- és fosszilis tüzelőanyagokat égető iparágak által a légkörbe kibocsátott higany mennyiségét is.

A CFL-ek és LED-ek élettartama lényegesen hosszabb, mint a régi izzóké. Az eredmény az izzólámpák gyártása során kibocsátott ipari szennyező anyagok óriási mértékű csökkenése. A CFL-ek és LED-ek potenciális káros hatása aránytalanul kicsi az izzógyártás során kibocsátott szennyező anyagokhoz képest.

Újrahasznosíthatja az izzókat a Home Depotban vagy a Lowesban?

A CFL izzókat újrahasznosíthatja a Home Depot és a Lowes üzletekben, amelyek újrahasznosító központokat kínálnak e káros hulladék biztonságos és hatékony ártalmatlanítására. Látogasson el a legközelebbi kijelölt újrahasznosítási pontra, és vigye a CFL-hulladékot az üzletben kijelölt gyűjtőedénybe.

Home Depot CFL újrahasznosítása

A Home Depot 2008 óta kínálja ingyenes újrahasznosítási szolgáltatásait, és mostanra 1973 amerikai helyszínen biztosította a lakosság számára a létesítményeket. Általában egy narancssárga, CFL-ek számára kijelölt konténert talál a megfelelő zacskóval a kidobáshoz. A Home Depot ezután egy bevált környezetgazdálkodási szolgáltatást vesz igénybe a hulladék biztonságos elszállításához és újrahasznosításához.

Lowes CFL újrahasznosítása

A Lowes lehetővé teszi a lakosság számára, hogy a CFL-hulladékot ingyenes újrahasznosításra hozza. Több mint 1700 amerikai újrahasznosítási pontot kínálnak a CFL-ek, elemek, mobiltelefonok és különböző veszélyes hulladékok biztonságos ártalmatlanítására. A használt izzókat az üzlet megfelelő újrahasznosító kukájába dobhatja, a Lowes pedig gondoskodik a biztonságos szállításukról és újrahasznosításukról.

Következtetés

Bár nem minden államban szigorúan illegális, a LED-ek és CFL-ek rendes szemétbe dobása káros a környezetünkre. Ezért a legjobb út az lenne, ha biztosítanád, hogy a hosszú élettartamú izzók romboló eleme ne kerüljön a természetbe (és esetleg a szervezetedbe.) Használd ki a fenti újrahasznosítási lehetőségeket egy tisztább jövő érdekében.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!