Vízmelegítők - Amit tudnia kell

Ha elzárják a vízvezetéket, a hideg víz teljesen megszűnik otthonába áramlani, és ha a vízmelegítője tartályos, a tartály nem töltődik fel hideg vízzel. Ha a vizet hosszú időre elzárják, és Ön sokat használja a meleg vizet, ez komoly károkat okozhat.

A vízmelegítőt csak akkor kell kikapcsolnia, ha a víz hosszabb időre, például nyaralás idejére kikapcsolja a vizet, és tartályos vagy hibrid vízmelegítője van. Rövid távú kikapcsolás esetén bekapcsolva hagyhatja a vízmelegítőt, amíg a hideg víz újra folyni nem kezd.

Ez a cikk a vízmelegítők fajtáit, a vízvezetékhez való csatlakoztatásukat és azt tárgyalja, hogy mi a teendő, ha el kell zárnia a vizet, vagy bármilyen okból elzárást tapasztal.

Hogyan működnek a vízmelegítők

A víz, amely a vízvezetéken és a csatlakoztatott csöveken keresztül kerül otthonába, általában hideg vagy hűvös, még nyáron is. Ahhoz, hogy meleg vizet kapjon otthonában, a vizet a csöveken keresztül történő szállítás után fel kell melegíteni.

A vízmelegítők általában a ház pincéjében találhatók, és gáz- vagy elektromos fűtőegységet igényelnek. Négy alaptípus létezik, amelyek mindegyike más-más módon látja el ugyanazt a funkciót. A négy alaptípus a következő:

Tartályos fűtőberendezések

A tartályos típusú fűtők a legnépszerűbb vízmelegítő típus. Alapvetően egy vízzel töltött, szigetelt tartályból áll, amely felett vagy mellett gáz- vagy elektromos fűtőberendezés található. A hideg víz a tartály aljába kerül, majd felemelkedik, miközben egy gázláng vagy elektromos elem felmelegíti a vizet. Egy nyomáscsökkentő szelep megakadályozza, hogy a fűtőberendezés túlságosan nagy nyomás alá kerüljön.

Amikor egy készüléknek vagy csapnak meleg vízre van szüksége, a víztartály a meleg vizet a tartály tetején keresztül kipumpálja, majd az alján új, hideg vízzel helyettesíti. Bár ez a folyamat folyamatosan ismétlődik, ezek a fűtőberendezések néha nehezen tudnak lépést tartani a melegvíz iránti nagy igényekkel.

A tartályos fűtőberendezések akkor is folyamatosan energiát használnak a tartályban lévő víz melegen tartására, amikor arra nincs szükség, ami miatt kevésbé hatékonyak, mint egyes alternatívák.

Tartály nélküli vízmelegítők

A tartály nélküli vízmelegítők sokkal kisebbek, mint a tartályos melegítők, mivel nem tárolják a vizet. Ehelyett a fűtőberendezés megvárja, amíg a melegvíz-csap vagy a készülék meleg vizet igényel, majd beindít egy elektromos elemet vagy gázégőt, és a hideg vizet közvetlenül a fűtőszerkezeten keresztül oda vezeti, ahol szükség van rá.

A tartály nélküli vízmelegítők sokkal hosszabb ideig tartanak, mint a tartályos melegítők, és korlátlan mennyiségű meleg vizet állítanak elő, de sokkal drágább a beszerzésük, telepítésük és javításuk.

Hibrid vízmelegítők

A hibrid vízmelegítők kevesebb energiát fogyasztanak, mint a tartályos vízmelegítők, de többet, mint a tartály nélküli vízmelegítők. A hibrid lényegében úgy működik, hogy a vizet egy tartályban tárolja, amely egy légkompresszorhoz van csatlakoztatva, amely a környező levegőből hőt vesz fel, és azt a hideg vízre adja át, ahelyett, hogy gázlángot vagy elektromos elemeket használna.

Felhasználási helyhez kötött fűtőberendezések

A használati melegítők kicsik és kompaktak, és általában a fő vízmelegítővel együtt használják őket. A használati melegítőket általában a főmelegítőtől távol eső berendezési tárgyakhoz szerelik fel, hogy elkerüljék a víz átfolyatását és a víz felmelegedésére való várakozást. Ezek az elektromos meghajtású készülékek azonnal felmelegítik a vizet, kiküszöbölve a várakozási időt.

A használati melegítők általában hosszú ideig működnek, és nagyon gyorsan és egyszerűen telepíthetők, de nem helyettesíthetik a fő vízmelegítőt a lakásban.

Hogyan működik a házi vízvezeték

Ha otthona városi vízvezetékre van csatlakoztatva, akkor vízvezetékét a vízmérő közelében található 1,27 cm és 3,81 cm közötti csővezeték megkeresésével lehet azonosítani. Előfordulhat, hogy lát egy vészelzáró szelepet is, amely elzárja a vízvezetékrendszerébe irányuló összes vizet. Ha az Ön otthona vízkúthoz van csatlakoztatva, a rendszer némileg másképp nézhet ki, de a funkciója ugyanaz.

A fő vízvezetéken keresztül otthonába érkező víz nyomás alatt van, ami lehetővé teszi, hogy a gravitáció ellenében haladjon a csöveken keresztül. Ez azt jelenti, hogy a víz nagyon gyorsan áramolhat, akár egy csapból, akár egy tömlőből, akár baleset esetén egy csőtörésen keresztül. Ha mégis csőtörése van, fontos, hogy használja a vészelzáró szelepet, hogy elkerülje a súlyos árvizeket.

A víz a házat külön vízelvezető rendszereken keresztül hagyja el, amelyek a gravitáció segítségével húzzák lefelé a vizet, így egy olyan áramlás jön létre, amely a szennyvizet a csöveken keresztül a szennyvíztisztító létesítménybe vagy a szeptikus tartályba szállítja.

A vízvezeték és a vízmelegítő

A házába érkező víz hideg, és hidegvízcsöveken keresztül halad. E csövek egyike a vízmelegítőhöz csatlakozik. A vízmelegítője egy melegvízvezetékhez is csatlakozik, ahonnan a víz a különböző készülékekhez és csapokhoz folyik. A víz szükség szerint áramlik be és ki a vízmelegítőbe.

Mi történik a vízmelegítővel, ha elzárják a vizet?

Amikor elzárja a vizet, a vízvezetékrendszerbe kívülről nem áramlik többé hideg víz, ami azt jelenti, hogy a tartályos vagy hibrid vízmelegítő nem tud több vizet utántölteni. Abban az esetben, ha a víz hosszabb időre el van zárva, és a tartályból az összes víz kiürült, a vízmelegítőt ki kell kapcsolnia, hogy elkerülje a károkat.

Ha azonban a vízmelegítője tele vagy majdnem tele van, rövid távú vízlezárás esetén nem kell kikapcsolnia.

A tartály nélküli és a használati vízmelegítőket semmiképpen sem kell elzárni egy vízlezáráshoz, mivel ezek nem működtetik folyamatosan a fűtőelemeket, és nem tartanak vizet egy tárolótartályban.

Mikor kell kikapcsolni a vízmelegítőt

Vízmelegítőjének kikapcsolására vízvezeték-szerelési vészhelyzet esetén lehet szükség, például abban az esetben, ha a hidegvízvezetékben csökken a nyomás, és nem sikerül feltölteni a víztartályt, vagy ha a víztartály bármilyen más okból kiürül.

Más esetekben a vízmelegítő elzárása kívánatos, de nem szükséges, például szivárgás esetén. Szivárgás többféle okból is előfordulhat:

  • Laza szelepek
  • Sérült tartály
  • Magas nyomás
  • Magas hőmérséklet
  • Nem megfelelő vízelvezetés
  • Idős kor

Ha egyszerűen csak pénzt szeretne megtakarítani azáltal, hogy nem működteti a vízmelegítőt, amikor nem használja, akkor a legjobb, ha a készülék teljes kikapcsolása helyett a hőmérsékletet csökkenti. A vízmelegítőket nehéz lehet visszakapcsolni, és előfordulhat, hogy hosszabb ideig marad meleg víz nélkül, mint szeretné.

Ha úgy dönt, hogy kikapcsolja a vízmelegítőt, győződjön meg róla, hogy alaposan dolgozik, és érti a vízmelegítő alkatrészeit, mielőtt bármilyen beállítást elvégezne. A vízmelegítő alkatrészei a következők:

  • Az elzárószelep elzárja a hideg víz áramlását a vízmelegítőbe, és általában kívül és a készülék felett található.
  • A leeresztőszelep általában a tartály alján található, és kiüríti a vizet és az üledéket a tárolótartályból.
  • A nyomáscsökkentő szelep a tartályban lévő nyomást biztonságos határokon belül tartja.
  • A fűtőszerkezet lehet gáz vagy elektromos, és a tartály legfontosabb elzárandó része, ha a víz elzárását követően üres tartály miatt aggódik.

A vízmelegítő kikapcsolásához kövesse a következő utasításokat ebben a videóban:

Következtetés

A legtöbb esetben nem kell elzárni a vízmelegítőt, ha a víz el van zárva. Abban a valószínűtlen esetben azonban, ha hosszabb időre elzárta a vizet, és elhasználta a vízmelegítő tartályban lévő összes vizet, akkor ki kell kapcsolni a vízmelegítőt. Ha kétségei vannak, hívjon egy profi vízvezeték-szerelőt.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.