Mennyi ideig marad nyitva a fagyasztó ajtaja?

Az élelmiszerek ki vannak téve a hőmérsékletváltozásnak, a baktériumoknak vagy a rothadásnak, ami veszélyeztetheti az egészséget. Ezért a hűtőszekrénynek mindig megfelelő hőmérsékleten kell maradnia. Nem szabad elfelejtenie becsukni a hűtő ajtaját, de ha mégis megteszi, mi történhet?

Ha nyitva hagyja a hűtő ajtaját, az élelmiszerekben baktériumok, penész vagy más kórokozók szaporodhatnak el. Ha nyitva hagyja a fagyasztó ajtaját, az ott hagyott termékek állaga és fogyaszthatósága is tönkremegy, még akkor is, ha azok fagyasztva voltak.

Ebben a cikkben mélyebben megvizsgálom, hogy miért kell a fagyasztó ajtaját szilárdan zárva tartani, hogyan védheti meg az élelmiszereket, és mit tegyen, ha problémák merülnek fel.

Hideg a (szabad)levegőn

Saját bőrömön tapasztaltam, hogy mit okozhat, ha nyitva hagyjuk a fagyasztó ajtaját. Ez vezetett e cikk megírására. Ez az én történetem a készülékek fanyarságáról, amely remélhetőleg segít másoknak elkerülni a szerencsétlenül járt fagyasztott áruk végzetét.

Az év elején vásároltam egy használt fagyasztót egy helyi apróhirdetési oldalon. Azt terveztem, hogy felhalmozom a nagyáruházakból származó élelmiszereket, sok ételt készítek előre, és csökkentem, hogy a családom milyen gyakran eszik kint. Megérte volna a kezdeti beruházást és az étkezések megszervezéséhez szükséges időt.

A terv nagyrészt jól sikerült. Egyetlen probléma volt: az ajtó nem záródott megfelelően, amit a vásárláskor, az első ellenőrzéskor nem vettünk észre. Ezt lehetetlen lett volna megállapítani anélkül, hogy legalább néhány órán át ne lett volna bedugva. A mágneses csík látszólag jól működött, és nem vettünk észre semmilyen rést, amikor becsuktuk.

Néhány héttel később észrevettünk néhány problémát. Először is, elkezdett pelyhes jég felhalmozódni a belsejének szélein. Aztán ez nagy, tömör tömbökké változott az összes tárgyunkon. Végül valami kellemetlen szagot éreztünk, ami alig volt érezhető az otthonunkban használt tisztítószerek és légfrissítők illata felett.

Egy reggel, amikor egy forró éjszaka után felébredtünk, az ajtó résnyire nyitva volt. Egy hatalmas, undorító folyadéktócsa volt a padlón - vérből, gyümölcsléből és ki tudja, még miből álló lötty. Odabent minden tönkrement, a kemény munkám és a pénzem pedig kárba veszett.

Mi történik, ha nyitva hagyod a fagyasztó ajtaját?

A fagyasztóknak meglepően kényes egyensúlyt kell fenntartaniuk, hogy az ételek a lehető legjobban megmaradjanak. Az FDA azt ajánlja, hogy a fagyasztószekrényt -17,78°C-on tartsa. Jó ötlet egy hőmérőt elhelyezni a hűtőszekrényben, így mindig biztosíthatja, hogy ezt a szintet tartsa. Bármelyik irányba továbbmenni rossz ötlet.

Ha a fagyasztó ajtaja nyitva marad, az megzavarhatja a fagyasztó megfelelő hőmérsékletét. Bármi, ami -17,78 °C felett és 0,00 °C-ig van, a fagyasztott élelmiszereket baktériumoknak teszi ki, még akkor is, ha a hőmérséklet melegebbé válik. Élelmiszerének nem kell teljesen kiolvadnia ahhoz, hogy veszélyes kórokozókat hordozzon.

Másrészt, minden, ami - -6,67°C-ig lemegy, "biztonságos", de fagyasztási égési sérüléseket okoz. A textúra, az íz és az általános alkalmasság romlani fog. Az E.coli, a szalmonella vagy más kellemetlenségek nem fogják veszélyeztetni, bár az étel minősége nem lesz magas.

Mennyi ideig lehet nyitva a fagyasztó?

A nyitott fagyasztó ajtaja zavarja a klímavezérlést. A fagyasztó 4 óra alatt kezd kihűlni attól a pillanattól kezdve, hogy bedugja a konnektorba, ha az ajtó szilárdan zárva van. A megfelelő hőmérséklet eléréséig 12 óra telik el.

Minden egyes alkalommal, amikor kinyitja az ajtót, néhány perccel visszaveti a hőmérsékletet, és a szabadban való tartós tartózkodás nem teszi lehetővé, hogy bármi is megfagyjon vagy egyáltalán fagyott maradjon benne.

Vegyük sorra, mi történik a különböző időpontokban, amikor nyitva hagyja a fagyasztó ajtaját:

  • 30 perc: 30 perc múlva a fagyasztó hideg levegőt ereszt, és azt mérsékelt szobai levegővel helyettesíti. Ekkor az ételek lassan elkezdenek kiolvadni, bár a jégkristályok még mindig eléggé jelen lesznek ahhoz, hogy biztonságban legyenek.
  • 1 óra: A jég elkezd felhalmozódni a fagyasztó elülső része körül, és egyre jelentősebb mennyiségben gyűlik össze.
  • Éjszaka: Körülbelül 8-12 óra elteltével jégfelhalmozódást észlelhet, amely olyannyira elterjedt, hogy a hűtőszekrény egész elülső részén jégtömbök vannak a tárgyakon, amelyeket át kell törni vagy fel kell olvasztani. A belső tér hátsó része elkezdhet leolvadni, ami még több nedvességet tol előre, hogy a jéghez hozzáadódjon.
  • Több mint 24 óra: Egy nap elteltével a jégfelhalmozódás elkezd olvadni, és maga a fagyasztó egyre jobban felmelegszik. Az élelmiszerek kiolvadnak, és a bennük lévő folyadékok keverednek a jégből származó vízzel. Ez elárasztja az alját, a padlóra szivárog, és valószínűleg kisebb-nagyobb mennyiségű iszapot csöpögtet az alatta lévő hűtőszekrénybe.
  • 1 hét: A 4 naptól egy hétig tartó nyitva hagyott ajtó károsíthatja magát a készüléket. A fagyasztó hűtéséért küzdő belső alkatrészek túlmelegednek, és különböző alkatrészek törhetnek el, vagy akár freonszivárgást is okozhatnak. Ha olyan tüneteket tapasztal, mint a szédülés és hányinger, azonnal húzza ki a fagyasztót, és nyissa ki az ablakokat, hogy elkezdhessen szellőztetni otthonában. További utasításokért forduljon orvosához.

Általában soha nem ideális hosszabb ideig nyitva hagyni a fagyasztószekrényt, de ha a fagyasztószekrény ajtaja véletlenül rövid időre nyitva maradt, lehetséges, hogy a tartalma megmenthető.

Egy fagyasztószekrény általában 30 perctől néhány óráig maradhat nyitva anélkül, hogy túl nagy kárt okozna. A fagyasztószekrényt azonban nem szabad 24 órán át vagy annál hosszabb ideig nyitva hagyni, mert a felgyülemlett jég a felmelegedés során elkezd leolvadni és felolvadni, ami nagyobb élelmiszerhulladékhoz és esetleges károkhoz vezethet.

Keresztszennyeződés és egészségügyi kockázatok

A fagyasztóban felolvadt tételekből eredő elsődleges kockázat a folyadékból terjedő kórokozókban rejlik. Nemcsak maguk a rothadó baromfi, a baktériumokkal teli marhahús és az undorító zöldségek lesznek undorítóak, hanem az öntvények mindent tönkretesznek, amihez hozzáérnek. Ezt nevezzük keresztszennyeződésnek, ami túlmutat a kezdeti kiolvasztáson.

Ahogy a folyadék a hűtőbe csöpög, hozzáér mindenhez, ami benne van, és továbbadja a baktériumokat. Ha ezek az élelmiszerek lezártak, például a műanyag tejeskannák vagy üdítős dobozok, akkor fertőtleníthetők. De a termékeket, a kevésbé védett tárolókat és a papírba csomagolt vagy korábban nyitott műanyagba csomagolt tételeket nehezebb garantálni. Elmoshatja őket, de egyes élelmiszer eredetű betegségek szívósak; valószínűleg nem éri meg a kockázatot.

További aggodalomra ad okot a padlón szétterülő folyadék. Ha vannak háziállatai, a húsból származó vér és lé vonzza őket. Még ha fertőzött is, felnyalhatják. Ha a mancsaikra vagy a szőrükre kerül, a nyelvükkel tisztíthatják le. Az állatok kevésbé vannak kitéve ezeknek a veszélyeknek, mint az emberek, de nem teljesen védettek.

A csecsemők és kisgyermekek szintén aggodalomra adnak okot. Ha átmásznak vagy átsétálnak a trágya akár csak nyomokban is, az a kezükre, lábukra kerül, és ráterjed a játékokra, binkákra stb. A kisgyermekek szeretnek dolgokat a szájukba venni, ami minden szülő számára rémisztő kilátás.

Hogyan állapíthatod meg, hogy az ételed menthető-e

Nem minden nyitott fagyasztó ajtaja igényli a tartalmának megtisztítását. Pár órás kitettség valószínűleg nem gond. Ez nem jelenti azt, hogy ne tegyen meg minden óvintézkedést. Elég veszély leselkedik a nem megfelelően tárolt fogyóeszközökre ahhoz, hogy érdemes legyen minden egyes tárolóedényt ellenőrizni.

Nézzen bele, és ellenőrizze, hogy az élelmiszer nagy részén maradtak-e jégkristályok. Érintsen meg minden egyes tárgyat, és nézze meg, hogy nedvesek-e, és ha igen, elkezdtek-e kiolvadni. Addig biztonságosnak kell lennie, amíg a csomagolás nem ázott át, vagy az árucikk nagyrészt fagyott. Ha húslevet vagy azonosíthatatlan folyadékot tartalmaz, dobja a szemétbe.

Ökölszabály: ha bármi kétséged van, dobd ki!

Takarítás a fagyasztóban történt baleset után

Ha nyitva hagyja a fagyasztót, és a végén olyan problémák merülnek fel, mint a kiolvadt ételek vagy a nagy jégdarabok az elülső részen, azonnal ki kell tisztítania. Ez magában foglalja a jégdarabok eltávolítását és a fertőtlenítést. Még ha nem is gondolja, hogy az ételek megromlottak, a legjobb, ha a fagyasztó kamráit lesúrolja, hogy eltávolítsa a benne megbúvó rosszindulatúakat.

Kövesse ezeket a lépéseket, hogyan takarítson ki egy fagyasztóbaleset után:

  1. Távolítson el mindent a fagyasztó belsejéből. Ha a jég felgyülemlett, langyos vízzel óvatosan távolítsa el, anélkül, hogy tovább olvasztaná a fagyasztót.
  2. Tegye félre a tárgyakat.
  3. Forraljon fel egy nagy fazék vizet, és helyezze a fagyasztó belsejébe. Adhat egy felszeletelt citromot a vízbe a szagok miatt. Kellemes citrusillatot hagy maga után.
  4. Töltsön törölközőket a fagyasztó aljára, hogy felfogja a lecsöpögő folyadékot.
  5. Tartsa csukva az ajtót, és hagyja addig, amíg a jég el nem olvad. Ha a víz kihűl, és még mindig van rajta lerakódás, ismételje meg a folyamatot.
  6. Használjon fehérítőtartalmú tisztítószert, és súrolja ki a fagyasztót.
  7. Törölközővel alaposan szárítsa meg. Győződjön meg róla, hogy nem maradt nedvesség. A fagyasztóból származó összes tárgyat is törölje szárazra.
  8. Tegye vissza az elemeket, ügyelve arra, hogy úgy legyenek egymásra helyezve, hogy ne nyomják belülről az ajtót.
  9. Használjon fehérítőtartalmú tisztítószert, hogy lesikálja azokat a helyeket, amelyek a fagyasztóból származó folyadékkal szennyeződhettek. Ha a hűtőszekrénybe került, akkor ott is tisztítson meg mindent. Dobjon ki mindent, amit nem lehet könnyen fertőtleníteni.
  10. Ellenőrizze a tömítést.

Hogyan győződhet meg arról, hogy a fagyasztószekrény tömített-e

Amikor a fagyasztóm nem záródott, nem egyszerre fedeztem fel. A jég felgyülemlett, és először teljes leolvasztást kellett végeznem. Ezután egy ideig úgy tűnt, hogy jól működik. Csak akkor jöttünk rá, hogy mi a baj, amikor egy forró nyári éjszakán, egy új házban, egy törött párahűtővel, az ajtó kinyílt. Ne legyél olyan, mint én.

Hogy megbizonyosodjon arról, hogy a tömítés szép és szoros, ellenőrizze a fagyasztó ajtótömítését. A működésének ellenőrzésére a leggyorsabb módszer, ha fogunk egy darab papírt, becsukjuk az ajtóba, és megvárjuk, hogy elcsúszik-e. Ha nem csúszik, húzza ki. Ha a papír ellenállás nélkül csúszik ki, akkor valami baj van a tömítéssel.

Az első lépés a tisztítás. Tegyen 1 részből 3 rész 70%-os izopropil-alkoholt vízbe, és törölje le a tömítést az egész ajtó mentén. Végezze el újra a tesztet. Ha még mindig nem tapad, ideje teljesen kicserélni. Ezek ára 100 eurótól 500 euróig terjed, és a készülék márkájától és modelljétől függ.

A nem záródó fagyasztóajtó egyéb okai

Lehetnek más okok is, amiért a fagyasztó ajtaja nem marad zárva. Az első az, hogy maga a retesz elromlott. A második, hogy valami az ajtó oldalán vagy a fő kamrában van, ami kinyomja azt.

Ha egy hibás retesz okoz problémát, akkor egy külső retesz beszerelését javaslom, mint például a . Könnyen telepíthető, és az ajtót zárva tartja. Hasonló a bababiztos mechanizmusokhoz, és hihetetlenül megfizethető. Ez határozottan sokkal olcsóbb, mint a fagyasztó és a benne lévő sérült élelmiszerek cseréje!

Ha úgy gondolja, hogy az ajtót belülről nyomják, távolítson el mindent a fagyasztóból, és rendezzen át mindent. Kerülje a hely túltömését. Ha több fagyasztott élelmiszert szeretne, például szakaszos főzés esetén, fontolja meg egy második, álló vagy láda típusú fagyasztó beszerzését a feladatra.

Végső gondolatok

A fagyasztó az egyik legfontosabb készülék a konyhában. Lehetővé teszi, hogy az élelmiszerek a szavatossági időn túl is elálljanak, előre főzhet, és a nagy tételben vásárolt termékeket frissen tartja, amíg fel nem használja őket. A hűtőszekrénnyel ellentétben, ha az ajtó rövid időre kinyílik, az inkább kellemetlenség, mint tragédia, feltéve, hogy időben észreveszi.

Ha mégis megtörténik a legrosszabb, gondoskodjon arról, hogy leolvasztja, fertőtlenítse és ellenőrizze az összes belső tárgyat, különös tekintettel a környező terekre. Tehát győződjön meg róla, hogy a problémákat már a felmerülésükkor elkapja, nem pedig azután, hogy könnyekbe fulladnak.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.