Szárítószellőzők - Hogyan lehet a szárítót a tetőn keresztül kiszellőztetni?

Ha van szárítógép az otthonában, akkor szükség van egy szellőzőre, hogy az összes levegőt és szöszt elszállítsa a gépből. A szárítószellőzők szellőzőnyílásai általában az épület oldalsó szellőzőnyílásán mennek ki. Néhányan azonban nem szeretik ezt a kialakítást, és azon tűnődnek, hogy a szárítót a tetőn keresztül is lehet-e szellőztetni.

A szárítógépet a tetőn keresztül is kiszellőztetheti. Ehhez egy függőleges szárítószellőzőt kell felszerelni az épületben. Ez a szellőző találkozhat egy vízszintes csatlakozással, hogy elérje az épület oldalán lévő szellőzőt. Alternatív megoldásként a tetőn keresztül is átvezethető, hogy a levegő és a szöszök távozhassanak.

Olvasson tovább, hogy részletesen megtudja, hogyan lehet a szárítót közvetlenül a tetőn keresztül szellőztetni. Megvizsgáljuk továbbá a szárító függőleges szellőztetését a szárítóból, a szárító tetején keresztül történő szellőztetésével járó költségeket, valamint a vízszintes és függőleges szárítószellőzők választásának előnyeit.

Felmehet-e a szárítószellőző felfelé?

Általában a szárítószellőzők szellőzőnyílásai vízszintesen mennek ki a háztartási helyiségből az épület oldalán lévő szellőzőnyíláson keresztül. Ez lehetővé teszi a levegő távozását az épületből. A szárítógépek szellőzőnyílásai tele lehetnek baktériumokkal, ezért ennek vízszintesen az épületen kívülre szivattyúzása sokak számára nem megfelelő lehet. Ennek eredményeképpen egyes ingatlantulajdonosok olyan szárítószellőzőt kívánnak, amely felfelé megy, nem pedig oldalirányban.

A szárítószellőzőt lehet úgy is felszerelni, hogy egyenesen felfelé menjen. Ezt függőleges szárítószellőzőnek nevezik, és közvetlenül a tetőn keresztül vezethet, vagy csatlakoztatható egy másik vízszintes szellőzőhöz, amely az épületben magasabban van. Ez általában az épület magasságától és a magasabban elhelyezkedő szellőzőnyílások helyétől függ.

A szárítószellőző csak 10,67 méterrel feljebb mehet a szárítótól a tetőig vagy a vízszintes szellőzőig. Ez sok épületben kizárja a tetőtéri szellőzőnyílások lehetőségét, mivel a teteje több mint 10,67 méterrel a föld felett van. A szárító szellőzőjének 10,67 méter feletti felszerelése veszélyes lehet, és nem ajánlott.

A szárítószellőzők a nedves levegőt és a szöszöket szívják ki a ruhákból. Ha a szárító eltömődik, vagy a csatorna túl magasan van a szárítótól, szöszösödés alakulhat ki. A szösz idővel könnyen gyúlékony lesz, ami a rosszul kialakított szárítószellőzőt jelentős tűzveszélyessé teszi. Ezért általában nem tanácsos 10,67 méternél magasabbra építeni a szárítószellőzőt.

Mennyibe kerül a szárítógép tetőn keresztüli szellőztetése?

Egy szárítógép szellőztetése az épület tetején keresztül sokkal munkaigényesebb és kiterjedtebb feladat, mint egy vízszintes szellőztetés. Ez azért van, mert a szellőzőnek általában egy emeleten vagy 2 emeleten és a tetőn kell áthaladnia. Ennek eredményeképpen több munkára van szükség a szárítószellőzőnek az épület tetején keresztül történő felszereléséhez.

Egy épület tetején keresztül történő szárítószellőző beépítése körülbelül 1000 euróba kerül. A telepítés pontos költségei az Ön lakóhelyétől, valamint számos más tényezőtől függően változnak. Ez azt jelenti, hogy egy szárítószellőző a tetőn keresztül jelentősen drágább, mint egy szárítószellőző az oldalfalon keresztül.

Egy vízszintes szárítószellőző akár 80 eurót is fizethet, attól függően, hogy hol lakik és hol van a szárítója. Ha az Ön szárítója otthonában az oldalfalhoz van helyezve, a vízszintes szárítószellőző felszerelése egyszerű és megfizethető.

Bár az árak emelkedhetnek, ha szárítója nem az oldalfalhoz képest helyezkedik el, általában soha nem kell annyit fizetnie, mint amennyibe egy függőleges szellőző kerül. Valójában akár 5-10-szeres árat is fizethet egy olyan szárítószellőzőért, amely a tetőn keresztül vezet, nem pedig vízszintesen a gipszkartonon keresztül.

Milyen előnyei vannak a függőleges szárítószellőzőknek?

A függőleges szárítószellőzők, amelyek egy épület tetején keresztül haladnak át, megvalósíthatóak, amíg az épület nem több mint egy vagy két emelet magas. Néhány lakástulajdonos azonban elgondolkodhat azon, hogy milyen előnyei vannak a tetőn átmenő szárítószellőzőnek, különösen akkor, ha először hallanak ezekről a szellőzőkről.

Íme néhány előnye a tetőn átmenő függőleges szárítószellőzőknek:

Esztétikailag kellemes

Talán a tetőre szerelt szárítószellőzők legjelentősebb előnye az, hogy a tetőn vannak. Ennek eredményeképpen a szellőzőnyílások nem láthatók és elrejtve vannak. Ez megakadályozza, hogy a szárítógép szellőzőnyílása megzavarja otthona esztétikáját, és biztosítja, hogy otthona pontosan úgy nézzen ki, ahogyan mindig is elképzelte.

Tiszta levegő az Ön ingatlanán

A szárító szellőzőnyílása, amely a levegőt az ingatlana egyik oldalfalán keresztül távoztatja, azt okozhatja, hogy szöszökkel és szövetekkel teli nedves levegő kerül az ingatlana egy olyan külső területére, amelyet Ön élvez. Ez kellemetlen lehet, mivel a levegőben lévő nedvesség az anyagokkal együtt baktériumoknak teheti ki Önt, és felkavarhatja az emberek allergiáját.

A légáramlás hatékonysága

A függőleges szárítószellőzők előnyben vannak a légáramlás hatékonysága tekintetében. Ez azért van, mert a szárítóból távozó levegő forró lesz, és a forró levegő természetesen felfelé emelkedik.

Ezért a felfelé emelkedő szellőzőnyílás elhelyezése növelheti a légáramlás hatékonyságát. Ez csökkentheti a karbantartási költségeket is, és javíthatja a szellőzőrendszer teljesítményét.

Lehetővé teszi, hogy a szárító bárhol elhelyezhető legyen

A tetőtéri szárítószellőzők másik fantasztikus előnye, hogy nem számít, hol található a szárító, telepíthet egy szellőzőt a szárító fölé, amely egy másik, magasabb szellőzőhöz vagy egy tetőtéri szellőzőhöz csatlakozik.

Másrészt a vízszintes szárítószellőzők gyakran megkövetelik, hogy a szárító egy oldalfal mellett helyezkedjen el.

Milyen előnyei vannak a vízszintes szárítószellőzőknek?

A vízszintes szárítószellőzők szellőzőnyílásai általában a szárítótól a legrövidebb távolságra helyezkednek el. Bár vannak hátrányai ezeknek a szellőzőnyílásoknak, számos jelentős előnyük is van.

Íme néhány a vízszintes szárítószellőzők szellőzőnyílásainak legfontosabb előnyei közül:

Olcsóbb a telepítés

A vízszintes szárítószellőzők szellőzőnyílásai általában a függőleges szellőzőnyílás telepítésének töredékébe kerülnek. Egy vízszintes szellőzőnyílást akár száz dollár alatt is telepíthet, a szárítógép helyétől és az otthon építéséhez használt anyagoktól függően. Másrészt, mint fentebb tárgyaltuk, a függőleges szellőzőnyílások körülbelül 1000 eurót tehetnek ki.

Könnyen karbantartható

A vízszintes szárítószellőzőket sokkal könnyebb karbantartani, mint a tetőn átmenő szárítószellőzőket. Ez elsősorban a hozzáférhetőségnek köszönhető. A ház oldalfalán lévő szárítószellőzőt könnyen el lehet érni a karbantartáshoz, míg a tetőn lévő szárítószellőző karbantartása speciális tetőfedő biztonsági felszerelést igényel, és sokkal veszélyesebb feladat.

Rövidebb távolság a szárítótól

A vízszintes szárítószellőző választásának egyik legjelentősebb előnye az a valószínűség, hogy sokkal rövidebb távolságra van magától a szárítótól. Egy rövidebb szellőzőnyílás könnyebben tisztítható és karbantartható. Ráadásul biztonságosabb is, mivel kevesebb hely marad a szöszök felhalmozódására, ami drámaian csökkenti a tűzveszélyt otthonában.

Végső gondolatok

A szárítószellőzők szellőzőnyílásai otthonának alapvető elemei, amelyekre valószínűleg nagyon kevés figyelmet fordít . Azonban, ha nem megfelelően vannak telepítve, akkor otthonát tűzveszélyessé tehetik, és rossz levegőminőséget és szellőzést okozhatnak. Ez sok lakástulajdonost arra késztet, hogy elgondolkodjon, milyen típusú szellőzőt válasszon - vízszintes vagy függőleges.

A vízszintes szellőzőket olcsóbb telepíteni, bár a levegőt kintről a házban lévő járdákra vagy ajtókra engedik ki. A függőleges szellőzők sokkal drágábbak - azonban könnyen elrejthetők, és nem kell aggódnia amiatt, hogy a szellőzőkből származó szennyezett levegővel érintkezik.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!