Vízmelegítők - Mi okozza a szivárgást?

A legtöbb hagyományos otthonban van vízmelegítő, amelyet így vagy úgy a háztartás minden tagja használ. Nem ritka azonban, hogy ezeket a nagyméretű készülékeket elhanyagolják, karbantartásukról pedig megfeledkeznek.

A szivárgó vízmelegítő veszélyes. A vízmelegítő karbantartásának elmulasztása esetén szivárgás léphet fel, ami költséges és káros lehet az otthonára nézve, attól függően, hogy hol található a vízmelegítő. Ezenkívül nyomásnövekedéshez vezethet, ami tüzet vagy akár robbanást is okozhat.

Nézzük meg, hogyan működnek a vízmelegítők, és melyek a szivárgások gyakori okai. Azt is megvizsgáljuk, hogy milyen veszélyeket rejtenek a szivárgások, és mit lehet tenni a megelőzésük érdekében.

Hogyan működnek a vízmelegítők?

Bár a világon némileg eltérhetnek egymástól, a vízmelegítők túlnyomó többsége tartályt használ, és ugyanazokat az alapvető lépéseket követi a víz felmelegítése érdekében:

  1. A hideg víz a tartály alján egy külső csőből érkezik.
  2. A vizet a tartály belsejében melegítik fel, vagy egy alatta lévő gázláng, vagy egy belső elektromos elem segítségével.
  3. A meleg víz felemelkedik a tetejére, a hideg víz pedig alul marad.
  4. Amikor meleg vízre van szükség a lakásban, azt a tartály tetejéről szivattyúzzák ki.
  5. Ahogy a vízszint csökken, több hideg víz kerül a tartályba, hogy újra feltöltse azt.

Ez egy viszonylag egyszerű rendszer, és a vízmelegítőjét a nap folyamán sokszor használják. Akár a zuhanyozástól, akár a mosogatástól, a vízmelegítője átlagosan napi három órán keresztül üzemel. Természetesen ez a szám a házban tartózkodók számától függően változik. Minél többen zuhanyoznak, annál több meleg vizet húznak ki a tartályból, és annál több hideg vizet kell felmelegíteni.

Annak ellenére, hogy ezt a készüléket egy háztartásban mindenki naponta használja, gyakran hagyják futni a nagyon szükséges karbantartás nélkül. Megfelelő karbantartás nélkül olyan szivárgásoknak nézhet elébe, amelyek költségesek és veszélyesek.

Mi okozza a vízmelegítő szivárgását?

A legtöbb szivárgás a vízmelegítőben alulról fog jönni, és a szivárgásnak három fő oka van.

Leeresztő szelep

Minden vízmelegítő el van látva leeresztő szeleppel. Ez arra szolgál, hogy a tartályt leeressze abban az esetben, ha azt meg kell javítani vagy el kell helyezni, valamint arra, hogy a tartály alján felgyülemlett üledéket leeressze.

Ha karbantartja vízmelegítőjét, évente legalább egyszer vagy kétszer le kell ürítenie és el kell távolítania az üledéket. De akárcsak bármely más szelep, a leeresztőszelep is elhasználódhat idővel, ami a tartály szivárgását okozhatja.

A leeresztőszelep szivárgása arra utal, hogy az már nem vízzáró. Ez lehet olyan egyszerű dolog, mint hogy a szelep nem záródik megfelelően. Ha azonban a szelep meghúzása után is szivárgást észlel, fontos, hogy a szelepet minél hamarabb kicseréltesse. Az alkatrészt saját maga is megvásárolhatja, de a beszereléshez ajánlatos vízvezeték-szerelőt hívni.

Hőmérséklet- és nyomáscsökkentő szelep

A hőmérséklet- és nyomáscsökkentő szelep arra szolgál, hogy a tartályban lévő nyomást leengedje abban az esetben, ha a víz túl meleg lesz, vagy ha túl nagy a nyomás a tartályban. A tartályban lévő túl nagy nyomás robbanást okozhat, amint azt a MythBusters az alábbi videóban bebizonyította:

Ahogy a tartályban lévő víz felmelegszik, kitágul, ami nyomást okoz. Amikor a T&P szelep érzékeli a túlnyomást, kinyílik, és a felgyülemlett nyomást felszabadítja. Hasonlóképpen, ha a T&P szelep azt érzékeli, hogy a víz túl forró, kinyílik, és a forró víz egy részét kiengedi. Ezáltal hideg vizet szivattyúznak be alulról, csökkentve a tartályban lévő általános hőmérsékletet és a benne lévő nyomást.

A T&P szelep általában egy csővel van felszerelve, amely kivezeti a leeresztést a tartályból, és ez a leggyakoribb hely a szivárgás ellenőrzésére. A szivárgás itt hibás szelepet vagy túl nagy nyomást jelez a tartályban.

A leeresztőszelephez hasonlóan a T&P szelepet is legalább évente egyszer ellenőrizni kell, és ha megfelelően működik, akkor száraznak kell lennie. A maradékanyagok felhalmozódása miatt a szelepet néhány évente ajánlott kicserélni. Ha szivárgást észlel, hívjon szakembert a szelep ellenőrzésére.

A víztartály

Egy egylakásos családi házban jellemzően 75,70 liter és 302,80 liter melegvíz tárolására alkalmas vízmelegítő van. Európában a tartályok általában rézből vagy rozsdamentes acélból készülnek. Az Egyesült Államokban gyakoribbak a szénacél tartályok. Ezeket a tartályokat gyakran üvegzománc bevonattal látják el az erózió elleni védelem érdekében.

Azonban még bevonattal együtt is sok tartály idővel eróziónak van kitéve. Ezt gyakran a tartály alján felhalmozódó üledék okozza. Ahogy a vizet a tartályban felmelegítik és újra felmelegítik, az üledék elkezd képződni az alján. Idővel, ahogy egyre több üledék terjed, a tartályának keményebben kell dolgoznia, hogy felmelegítse a vizet. Ez a megterhelés az acél törékennyé válását és végül repedését okozhatja.

A vízmelegítő tartályában és csövein is található rozsda. A baj az, hogy nehéz lehet megmondani, hol van a rozsda. A rozsda nyomai a vízben és a szelepek közelében láthatók. Sajnos a rozsdát nem tudja megelőzni. Ez az állandó használat természetes következménye. Azonban a rendszeres karbantartás és a vízmelegítő cseréje, mielőtt lejárna, segíthet megelőzni a szivárgást.

Mi a teendő, ha szivárgást észlel

Néhány dolog figyelmezteti Önt arra, hogy vízmelegítője esetlegesen szivárog:

  • Nyomásvesztés a házban lévő szerelvényeken keresztül
  • Csöpögő víz a T&P szelepből
  • A tartály alatt összegyűlő víz

Az első lépés mindig az legyen, hogy kikapcsolja a vízmelegítő áramellátását és elzárja a vizet. Így biztonságosan megvizsgálhatja a készüléket, hogy megállapítsa, honnan ered a szivárgás. Ha betartja a rendszeres karbantartást, akkor képesnek kell lennie arra, hogy a szivárgást még korai stádiumban elkapja, mielőtt túl nagy károkat okozna.

Ha megállapította, hogy a szivárgás egy szelepből ered, ajánlott vízvezeték-szerelőt hívni, aki kicseréli a hibás szelepet. Egy rosszul kicserélt szelep nagyobb kárt és szivárgást okoz, és sokkal biztonságosabb, ha a szerelést szakemberekre bízza. Remélhetőleg ez egy gyors javítás lesz, és a vízmelegítője még néhány évig kitart.

Ha azonban úgy gondolja, hogy a szivárgás magából a tartályból ered, az egyetlen valódi lehetőség a tartály cseréje. A rozsdásodási problémát nem lehet megoldani az érintett acél levágása nélkül. Ez túl költséges és nehéz lenne. Kérjen egy vízvezeték-szerelőt, hogy erősítse meg a problémát, majd nézzen utána egy új tartály beszerzésének.

Vízmelegítő alternatívák a szivárgás elkerülésére

Mint fentebb említettük, a szivárgások túlnyomó többsége a tartályban és annak környékén felmerülő problémák miatt következik be. Szerencsére van néhány más lehetőség is.

Tartály nélküli vízmelegítő

Ahogy a neve is sugallja, ez a lehetőség elkerüli a szivárgási problémákat azáltal, hogy a tartályt kivonja az egyenletből. A tartály eltávolításával az egységek sokkal kompaktabbak, és lényegében végtelen mennyiségű melegvízzel rendelkeznek.

A vízmelegítő tartály korlátozott kapacitással rendelkezik, és időre van szüksége a víz újramelegítéséhez. Ezzel szemben a tartály nélküli fűtőberendezések igény szerint melegítik a vizet, így több meleg víz áll rendelkezésre, amikor szükséges. A vizet a készülék belsejében lévő tekercsek szivattyúzzák be és melegítik fel, ahelyett, hogy egész nap tárolnák a forró vizet. Ez teszi őket nagyon energiatakarékossá, és nagyszerű választássá egy családi házba.

Természetesen ezek a készülékek is rendszeres karbantartást igényelnek. A mosogatógéphez hasonlóan a tartály nélküli vízmelegítőket is tisztítani kell az ásványi vízkő eltávolítása és a korrózió elkerülése érdekében.

Hibrid vízmelegítő

Ez a lehetőség valahol a tartály nélküli és a közös vízmelegítő tartályok között helyezkedik el. A vizet továbbra is egy tartályban tartják, de ahelyett, hogy a tartály állandóan melegen tartásán dolgozna, a hőszivattyús hibrid csak akkor melegíti a vizet, amikor arra szükség van.

A melegebb éghajlaton jobban használható hibrid vízmelegítő a levegőből és a talajból szívja a meleget, fokozatosan felmelegítve a tartályban lévő vizet. Ez a fajta rendszer akár 60%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint egy hagyományos vízmelegítő tartály.

A hagyományos tartályhoz hasonlóan ez az opció is karbantartást igényel, és a tartály idővel korrodálódhat. A hagyományos tartállyal ellentétben ennél a rendszernél a szivárgás nagyobb valószínűséggel a víz melegítésére használt egység tekercseinek problémájából ered. Ezek rendszeres karbantartással történő tisztán tartása segít megelőzni a felhalmozódást, ami meghibásodáshoz vezethet.

Veszélyes lehet tehát egy szivárgó vízmelegítő?

Van néhány ok, amiért egy szivárgó vízmelegítő veszélyes lehet:

  • Ha nem ellenőrzik, a szivárgás megnőhet, és potenciálisan eláraszthatja és kárt okozhat a tulajdonban.
  • A szivárgás tüzet okozhat, ha a víz érintkezik az elektronikával.
  • A túl nagy nyomás felhalmozódása robbanáshoz vezethet.

Szerencsére rendszeres karbantartással a legtöbb ilyen probléma kezelhető és megelőzhető. Bár lehet, hogy csak egy kis szelep cseréjére van szükség, de ha túl sokáig hagyja, előfordulhat, hogy az egész készüléket ki kell cserélni. Ha rendszeresen ellenőrzi a készülékét, akkor képesnek kell lennie arra, hogy időben megtalálja a szivárgásokat, így elegendő ideje marad a kivizsgálásra és a vízvezeték-szerelő hívására.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.