Hogyan páramentesítsük az ablakokat

Ha azt vette észre, hogy az ablakai a téli hónapokban hajlamosak bepárásodni, az egy komolyabb probléma jele lehet. Az ablakok páralecsapódása ugyanis az első jele lehet annak, hogy otthonában magas a páratartalom. Ez viszont számos más problémához is vezethet. Szerencsére van néhány módja annak, hogy megszabaduljunk a páratartalomtól: de vajon az ablakok kinyitása is ezek közé tartozik? Ma mindent megtudunk arról, hogyan befolyásolja a szellőzés a páratartalmat.

Mint bizonyára tudjátok, otthonunkban a páratartalomnak ideális esetben 40 és 50% között kellene lennie. De mi történik, ha nem e százalékok között van? Nos, a magas vagy alacsony páratartalom számos negatív hatással lehet a szervezetünkre.

Egyrészt a magas páratartalom miatt kimerültnek és dehidratáltnak érezhetjük magunkat, ami izomgörcsökhöz, ájuláshoz és akár hőgutához is vezethet. Ezzel szemben az alacsony páratartalom megnehezítheti a légzést, mivel a nyálkahártyánk kiszáradását okozza. Sőt, a bőröd, a szemed, sőt a szád is kiszáradhat.

Az alacsony páratartalom problémájának megoldása meglehetősen egyszerű. Végezhetsz egy gőzölgő zuhanyt, forralhatsz vizet, vagy akár csak tálakat hagyhatsz a ház körül, és hagyhatod, hogy természetes módon elpárologjanak. A magas páratartalom azonban teljesen más tészta. Mielőtt azonban rögtön belevágnánk ennek a problémának a megoldásába, beszéljünk a létezésének egyik fő tünetéről: a nedvességről.

Mi a nedvesség és hogyan keletkezik?

A nedvesség valójában egy kissé jóindulatú probléma - az ablakok páralecsapódása - mellékhatása. Amint azt már megállapítottuk, jellemzően egy hideg éjszakát követő reggelen látja az ablakon a páralecsapódást, ami alapvetően harmat vagy köd az üvegen. Ez általában télen fordul elő, de nyáron is előfordul.

Lényegében az ablakon történő páralecsapódás valójában akkor történik, amikor a házon belüli meleg levegő találkozik az ablaküveg másik oldalán lévő hideg levegővel. A keletkező pára általában az ablak belső oldalán gyűlik össze. Mint talán tudod, ez az autóban is előfordulhat, vezetés közben. Ez az egyik oka annak, hogy a kesztyűtartóban tartunk szélvédőtörlőkendőt.

Alternatív megoldásként, ha megpróbálja letörölni a párát, és azt tapasztalja, hogy az nem mozdul, a köd összegyűlhetett két üvegréteg között. Ez azonban csak akkor fordul elő, ha a két üveg közötti gumitömítés megtört. Ez tehát jó jele lehet annak, hogy a dupla üvegezésű ablakai sérülékenyek. Végül is, ha lyukak vannak a tömítésen, akkor nem fogják jól tartani a hideget (vagy a hőt).

Veszélyes a nedvesség?

De miért is érdekelne, ha az ablakod időnként kicsit bepárásodik? Nos, ha a párásodás folytatódik, egy sor következménnyel szembesülhet. Először is, a páralecsapódás idővel hatással lehet az üveg körüli fa ablakkeretre. A víz és a fa nyilvánvalóan nem keveredik jól, így a páralecsapódás felgyülemlése rothadáshoz vezethet.

Ezenkívül a víz károsíthatja az ablakkeret körüli falakat, és így alakulhat ki a felszálló nedvesség. Ez csak egy kifejezés, amelyet a nedves falak magyarázatára használunk, különösen egy olyan felületre, amely hosszú ideig nedves marad. Sőt, ha hosszabb ideig nedves marad, ideális feltételeket teremthet a penészgomba elszaporodásához - ami veszélyes lehet az egészségre.

Idővel a penész és a penészgomba egészségkárosítóvá válhat, és az ablakok kerülete körül nőhet, ahol a páralecsapódás a falakat érintette. A spórák belélegzésének tüneteit először az orr légutakban és a torokban éreznéd. Végül az irritáló anyagok bejutnak a tüdőbe, ami hihetetlenül kockázatos azok számára, akik már asztmában és hasonló problémákban szenvednek.

Mégis, ha a helyzet odáig fajulna, bármikor beruházhat olyan páramentesítő készülékekre, amelyek képesek kezelni a penészgombát. Természetesen egy páramentesítő nem lenne képes önmagában megszüntetni a penészt - először ki kellene szárítani az érintett falat. És még akkor is rengeteg más módja van otthona párátlanításának. Mégis, mielőtt ezek közül néhányat megemlítenék, nézzük meg, hogy az ablakok egyszerű kinyitása segíthet-e.

A megfelelő szellőztetés csökkentheti a nedvességet?

Sajnos a cikk elején feltett kérdésre a válasz nem igazán egyértelmű. Néha az ablakok kinyitása alapvetően olyan lehet, mintha egy nyomásszelepet nyitnánk. Lehetővé teheti, hogy a felmelegedett és párás levegő az otthonában távozzon, kiegyenlítve a belső és a külső hőmérsékletet. A ködnek viszonylag gyorsan el kell oszlania - de ez még nem minden.

Ha a házon kívüli levegő párásabb, mint a házon belüli levegő, akkor az ablakok kinyitásával csak behívja a párát. Általánosságban elmondható, hogy esőben vagy hóesésben kerüld az ablakok kinyitását. Ha azonban épp most vett egy gőzölgő zuhanyt, vagy éppen főz, akkor mindenképpen érdemes nyitva hagyni az ablakokat.

Ezek az elvek újra és újra bebizonyosodtak. Ha alacsony a kinti hőmérséklet, az lehűti az ablaküveget. Ezután, amikor a meleg levegő a házban érintkezik az üveggel, reakcióba lép vele, és bepárásítja azt.

De bár a páralecsapódás egyszerű - a nedvesség minden, csak nem az. A nedvességet valójában nem lehet elűzni az ablakok egyszerű kinyitásával. Egyrészt a megnövekedett légáramlás lehetővé teheti, hogy a nedvesség egy része elpárologjon a falról. Mégis, maga a nedvesség csak tünete egy nagyobb problémának - ami a ház megnövekedett páratartalma.

Mint megállapítottuk, ha a fal valóban nedves marad, az potenciálisan penészesedéshez vezethet. Ideális esetben azonban a páratartalom mögöttes okát kell kezelnie, mielőtt odáig fajulna a dolog. Ezt szem előtt tartva beszéljünk néhány módszerről, amellyel kordában tarthatja a páratartalmat.

Egyéb tippek a páratartalom csökkentésére

Némi páralecsapódás az ablakon várható - ez természetes reakció a hideg és a meleg levegő találkozására. Ha azonban túl gyakran tapasztalja, vagy ha az ablakkeret körüli falakon nedvességfoltokat talál, akkor lépnie kell.

Tekerje fel a fűtést

A helyiség hőmérsékletének emelése a páralecsapódás megszüntetésének biztos módja. Végül a meleg levegő az üveget is felmelegíti, aminek meg kell szüntetnie a páralecsapódást az ablak belső oldalán.

Nos, ha már van párátlanítója, talán észrevette, hogy az általa kibocsátott levegő valójában egy kicsit melegebb, mint a beszívott levegő. A különbség azonban nem igazán észrevehető - ezért ehhez a tipphez szükség lesz egy helyiségfűtőre vagy egy kályhára.

Nyilvánvaló, hogy a nyári hónapokban senki sem hajlandó különösebben feljebb tekerni a termosztátot. Szerencsére rengeteg tipp létezik a nyári páratartalom csökkentésére.

Használjon páramentesítő és nedvességelvezető termékeket

A legegyszerűbb módja annak, hogy kezelje a megnövekedett páratartalmat otthonában, ha beszerez egy jó párátlanítót. Sőt, némelyikük alig észrevehető, így még a hálószobában is remek megoldás lesz. Azonban mindenféle módon el lehet szívni a nedvességet a levegőből párátlanító használata nélkül is:

Megelőző lépéseket is tehetsz, hogy eleve elkerüld a páratartalom szintjének emelését az alábbiakkal:

  • A növényeket (amelyek nem veszik fel a nedvességet, hanem leadják azt) a szabadba költözteti.
  • A ruhák szárítása egy szabadtéri ruhaszárítókötélen
  • Rövid, hideg zuhanyozás
  • Próbáljuk meg nem forralni a vizet vagy nem főzni túl gyakran.

Nyilvánvaló, hogy nem kerülheted el a zuhanyzást és az étkezést. Így legalább próbáld meg a levegőt áramoltatni, amikor sok nedvességet engedsz a levegőbe.

Hozza a levegő áramlását

Az ablakok egyszerű kinyitásán kívül más módon is áramoltathatja a levegőt otthonában. Ha főz vagy süt, használja a kályhába vagy a tűzhely fölé épített ventilátorokat. A fürdőszobai ventilátort is bekapcsolhatod zuhanyzás előtt, és mindig hagyd egy kicsit tovább futni, mint ameddig szükséges.

Mindig felállíthatsz álló ventilátorokat, vagy felszerelhetsz mennyezeti ventilátorokat, hogy segítsd a nedvesség eloszlását. Emellett kipróbálhatja a levegő-levegő cserélőket is, amelyek fizikailag kiszívják a párás levegőt az otthonából, és friss külső levegővel helyettesítik. A folyamat során a készülékek eltávolítják a szennyező anyagokat és a nedvességet is.

Frissítse az ablakokat

Végül, ha rájött, hogy maguk az ablakok a felelősek a megnövekedett páratartalomért, akkor időjárásállóvá is teheti őket. Állítson be viharablakokat, vagy csak ott használja, ahol szükséges. Akkor is használhatja, ha egy ideig nem tervezi, hogy kinyitja az ablakokat.

De tényleg, ha az ablakai kezelhetetlennek bizonyulnak, lehet, hogy bele kell harapnia a pénzbe, és újakba kell beruháznia. Íme a legjobb ablakgyártók listája.

Tehát, az ablakok kinyitása csökkentheti a nedvességet?

Végső soron a kérdés, hogy az ablakok kinyitása csökkenti-e a nedvességet, bonyolultabb, mint gondolná. Mint megtudtuk, ez attól függ. Ha kinyitja az ablakokat, amikor odakint esik az eső vagy rendkívül párás az idő, akkor lényegében az összes nedvességet meghívja az otthonába. Tehát várjon szárazabb körülményekre. Próbálja meg kinyitni az ablakokat, amikor kint száraz az idő, hogy a lakásban rekedt nedvességet kiengedje.

Mégis, ha engem kérdezel, érdemes lehet megvizsgálni néhány további páramentesítő módszert. Végül is, ha az ablakok nedvessége már átterjedt a környező falakra, és elkezdte vonzani a penészt, az ablakok kinyitása egyszerűen nem fog segíteni. Szerencsére sok más dolgot is ki lehet próbálni, amelyek közül néhányat itt említettem. Miután megszüntette a páralecsapódást, egy higrométer beszerzésével tartsa szemmel az otthonában lévő páratartalmat.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!