Hogyan használjuk biztonságosan a párásítót

A párásítók nagyszerű módja annak, hogy szabályozd a levegő szárazságát otthonodban. A felmelegedett levegő elég gyorsan kiszárad, ami szörnyű az orrmelléküregek számára. Emellett a bőrt is gyorsan kiszárítja, különösen télen.

Már a nagyszüleink is tudják, hogy a radiátorra vagy a kályhára helyezett tál víz javítja a levegő minőségét. Ráadásul a párás levegő jót tesz az otthonodban lévő fa felületeknek. Megakadályozza a repedések kialakulását, és erősen tartja a padlót és a bútorokat.

Amellett, hogy bőrét és orrmelléküregeit boldoggá teszi, a levegő párásítása megakadályozhatja a vírusok terjedését. A leggyakoribb vírusok, mint például a megfázás és az influenza, nehezen jutnak át a nehéz, párás levegőn. Pontosabban, a terjedés a száraz levegőben 77%-ról mindössze 14%-ra csökkenhet a párás levegőben. Ez ötszörös csökkenést jelent, ami nem nevetséges.

A hideg évszak közeledtével mindenképpen érdemes elgondolkodnod azon, hogy beszerezz egy párásítót az otthonodba.

Ha azonban nem vagy óvatos a használatakor, akkor penészedést okozhatsz, amit nem szeretnél. Ennek fényében összegyűjtöttem néhány hasznos információt, amelyekből megtanulhatod, hogyan használd biztonságosan a párásítót.

Mik azok a párásítók?

Bár sokféle párásító létezik, mindegyiknek ugyanaz a hatása. A párásító alapvetően egy víztartály, amely párás levegőt juttat a szoba levegőjébe. Leggyakrabban a víz eloszlatására használt rendszer határozza meg a párásító típusát.

Mivel a víz magától is elpárolog, egyszerűen használhatsz egy tál vizet párásítóként. Ha úgy dönt, hogy így párásítja a szobát, ügyeljen arra, hogy a tálat hőforrás közelébe helyezze. A hő ugyanis elősegíti a víz elpárolgását. Mégis, ez a módszer tovább tart, mint az elektromos párásító használata.

A párásítók típusai

Attól függően, hogy milyen módszert használnak a víz eloszlatására, a következő típusú párásító készülékeket találhatod:

  • központi
  • ultrahangos
  • impelleres párásítók
  • gőzpárologtatók
  • elpárologtatók

Léteznek hidegködös és melegködös párásítók is. Ahogy a nevük is sugallja, a fő különbségük a hőmérséklet, amin működnek.

Hűvös-ködös párásítók

A hidegködös párásítók melegítés nélkül szórják szét a vizet, így a levegő szobahőmérsékleten marad. Nem termelnek gőzt, így nem olyan veszélyesek, mint a melegködös párásítók. A gyermekes emberek általában hideg ködpárásítókat használnak, mivel ezek a legbiztonságosabb megoldás.

A legtöbb hidegködös párásító ultrahangot használ a víz levegőbe történő eloszlatásához. Ezáltal nincs szükségük fűtőelemre vagy kanócra, így egyszerű a működtetésük és a karbantartásuk. Ezenkívül a hűvös ködpárásítók nagy területeken működnek a legjobban, így ideális választásnak bizonyulnak a háziállatokkal vagy gyerekekkel teli nagy lakásokba.

Sajnos azonban számos hátrányuk is van. Kezdjük azzal, hogy a hűvös ködpárásítóknál nagy a penész vagy a baktériumok kialakulásának kockázata. Mivel nincs hő a víz fertőtlenítésére, ezért elég gyakran kell tisztítani. A vizet rendszeresen cserélni kell, de fertőtlenítőszereket is használhat a vízben (erről később).

A hidegködös párásítók másik hátránya a fehér por, ami akkor jön ki belőlük, ha különösen kemény vizet használsz. A por valójában a víz kiszáradt ásványi anyagtartalma. Egyáltalán nem veszélyes, de bosszantó. így vagy rendszeresen takarítanod kell a párásító körül, vagy desztillált vizet kell használnod a tartályodban.

Melegködös párásítók

A hidegködös párásítókkal ellentétben a melegködös párásítók párologtatással juttatják el a vizet a levegőbe. A legtöbb készülék ezt úgy éri el, hogy addig melegíti a levegőt, amíg az gőzzé nem alakul. A gőz ezután egy ventilátor segítségével szétoszlik a helyiségben.

Sokan használják ezeket a párásító készülékeket orvosi célokra. Ha influenzás vagy, a meleg ködpárásító a megfelelő megoldás. Enyhíti a tüneteket, és jobban fogod érezni magad tőle.

Ráadásul a penész és a baktériumok miatt sem kell aggódnod. Mivel a melegködös párásítók 70 °C feletti hőmérsékleten működnek, a baktériumok nem tudnak túlélni és továbbfejlődni.

Ha azonban háziállatok vagy kisgyermekek vannak az otthonában, rendkívül óvatosnak kell lennie a melegködös párásítók használatakor. Először is, eléggé fel tudnak melegedni, különösen, ha már egy ideje működnek. Ha pedig gyermeke vagy háziállata felborítja, súlyosan megégetheti magát.

Ráadásul mindannyian tudjuk, milyen rossz, ha a víz érintkezik az árammal. A biztonság érdekében a meleglevegős párásítót a háziállatok, a gyerekek és a járókelők elérhetőségétől távol kell elhelyezned.

Hogyan kell használni a párásítót

A párásító használata nagyon egyszerű - csak bekapcsolja és hagyja, hogy működjön. Azt is meg kell tisztítanod, és időnként ki kell cserélned a tartályban lévő vizet, de ez sem igényel nagy erőfeszítést.

Mielőtt azonban belevágnál a párásító működtetésébe, gondosan át kell gondolnod az elhelyezését.

Kezdetnek a párásítót legalább 30,48 cm távolságra kell elhelyezni a helyiség talajától vagy a környező falaktól. Ha a párásítót túl közel helyezi a falhoz, fennáll a veszélye, hogy penészfertőzés alakul ki benne.

Ezen kívül győződjön meg róla, hogy a párásító fölé nem helyeztek semmit. Mivel a vizet felfelé szórja szét, minden, ami fölötte van, gyorsan átnedvesedik és átázik. Könnyen tönkretehet egy polcot, ha alá helyezi a párásítót.

Ha a párásítója előre beépített higrométerrel (levegő páratartalom-érzékelővel) van ellátva, akkor beállíthatja a kívánt páratartalmat, és gyakorlatilag soha többé nem kell gondolnia rá.

Másrészt, ha a párásítója nem ennyire összetett, akkor mindenképpen érdemes megfontolnia egy higrométer beszerzését. Állítsa fel a párásító közelében, és várja meg, amíg eléri a kívánt páratartalmat. Ezután kikapcsolhatja a párásítót.

Biztonsági aggályok

Mint említettem, minden párásítótípusnak megvannak a maga kockázatai.

Ha melegködös párásítót birtokolsz, az egyetlen gondod, hogy nehezen hozzáférhető helyre helyezd. Így nem kell aggódnod amiatt, hogy a háziállatok vagy a gyerekek leütik és balesetet okoznak.

A hidegködös párásítók valamivel biztonságosabbak, mint a melegködösek, de rendszeres karbantartást igényelnek, hogy megelőzzék a penész kialakulását. Például, hacsak nem használsz desztillált vizet, rendszeresen fel kell takarítanod a visszamaradt ásványi port.

Mit tegyen a párásítóba a penészedés megelőzése érdekében

Sajnos a fő probléma a hidegködös párásítókkal nem a fehér por - hanem a penész és a baktériumok.

Mivel nincs hő a víz sterilizálásához, a karbantartást magadnak kell elvégezned. Ha nem teszed meg, és a párásítót penészes vízzel a belsejében működteted, az komoly egészségügyi problémákat okozhat. A penész belélegzése veszélyes lehet. A mellékhatások közé tartozik az irritáció, a köhögés és más tüdőproblémák, ezért kérjük, vegye ezt komolyan.

Íme néhány olyan megoldás, amely megakadályozhatja a penész és a baktériumok elszaporodását a párásítóban:

Fehér ecet

Annak ellenére, hogy ha ecetet teszel a párásítóba, borzalmas szagot áraszt a házad, valójában remek módja annak, hogy elpusztítsd a penészt.

Fehérítő

Nem javasolnám, hogy rendszeresen használj fehérítőt a párásító tisztításához. Nem biztonságos, és károsítja a párásító belsejét. Azonban hatékonyan eltávolíthatja a penészt a víztartályból. Ebben a cikkben további információkat olvashatsz a fehérítő és az ecet penész eltávolítására való használatáról.

Hidrogén-peroxid

A fehérítőhöz hasonlóan a hidrogén-peroxidot sem szabad rendszeresen használni. Legfeljebb egy-két tisztítás alkalmával javaslom használni.

Párásító tabletták

Messze a legjobb módja a hűvös ködpárásító párásító tisztán tartásának a tabletták használata. Manapság már bármelyik szupermarketben megtalálod ezeket a tablettákat, vagy akár online is megvásárolhatod őket. Biztonságosak, olcsók és könnyen használhatóak.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.