Illóolajok - Hogyan hígítsuk az illóolajokat vízzel?

Az aromaterápia mostanában nagy divat. Ez egy holisztikus kezelési megközelítés, amely hatásos növényi kivonatokat használ a mentális és fizikai jólét elősegítésére. Más néven illóolaj-terápiaként ismert, bevált módszer, amely csökkenti a stressz-szintet, növeli az energiát és segít az összpontosításban. Emellett egyre népszerűbb alternatív gyógymódként számos krónikus betegség, például migrén, álmatlanság, ekcéma és emésztési zavarok kezelésére.

Az aromaterápiás gyakorlatok középpontjában az illóolajok állnak. Nemcsak csodálatos illatuk van, és azonnal javítják a hangulatot, de felfrissítik az életteret is. Különböző kozmetikai termékekben is megtalálhatod őket mind az illatuk, mind a gyulladáscsökkentő és egyéb jótékony tulajdonságaik miatt. Emellett az illóolajok a mosó- és tisztítószerekben is jelen vannak.

Az illóolajok azonban hihetetlenül illékony anyagok, ezért óvatosan kell bánni velük. Ritkán használjuk őket tisztán vagy "tisztán", és előzetesen fel kell őket hígítani. Összeállítunk mindent, amit tudnod kell arról, hogyan kell az illóolajokat vízzel hígítani, és hogyan használhatod őket biztonságosan.

Hogyan készülnek az illóolajok?

Az illóolajok természetes módon a növényekben fordulnak elő, amelyek számos gyógyító tulajdonsággal rendelkeznek. A leggyakoribbak közül néhány a levenduláé, a kamilláé, a rózsáé, az ylang-ylangé és a mirháé. Ezekből a növényekből nagy mennyiség szükséges egy kis, de hihetetlenül erős olajos üvegcséhez. Például 0,45 kg előállításához körülbelül 113,25 kg levendulára vagy 679,50 kg citromra lenne szükség. Néha az arány még elképesztőbb, pl. több mint 4,53kg , 0,00kg rózsaszirmot egyetlen kiló rózsa illóolajhoz!

Mondanom sem kell, hogy ezek a kivonatok rendkívül erősek. Magas koncentrált összetételük miatt nagyon illékonyak. Általánosságban elmondható, hogy önmagukban nem szabad használni őket, különösen nem közvetlenül a bőrre. A professzionális aromaterapeuták képzettek az illóolajok hígítására, hogy azok ne okozzanak semmilyen káros hatást.

Miért kell hígítani az illóolajokat?

Mivel az illóolajokat olyan növényekből desztillálják, amelyekkel nap mint nap érintkezünk, feltételezhetjük, hogy ugyanolyan biztonságos a helyi használatuk vagy a lenyelésük. De ennek éppen az ellenkezője igaz. Az illóolajok nem a kémiai összetételük, hanem a koncentrációjuk miatt veszélyesek. Ha hígítatlanul használod őket, akkor allergiát, égési sérüléseket, gyulladást, sőt mérgezést is kockáztatsz.

Tehát bár az eredeti növény, mint a kamilla, enyhe és ártalmatlan, elég erős ahhoz, hogy káros reakciót váltson ki. A palackozott illóolaj nagyjából 50-100-szor erősebb, mint magából a növényből származó olaj. Ez is mutatja, hogy nagyon oda kell figyelni a használatukra.

Az illóolajokat legtöbbször hígíthatod vivőolajokkal. Ezeket zöldségekből vonják ki, és főzéshez és erősebb olajok hígításához használják. Néhány a leggyakrabban használtak közül:

  • Olívaolaj
  • Kókuszolaj
  • Avokádóolaj
  • Szőlőmagolaj
  • Jojobaolaj
  • Áfonya magolaj
  • Mogyoróolaj
  • Kendermagolaj
  • Magolaj

A vivőolajokon kívül az illóolajokat folyékony ricinusszappannal vagy alkohollal is hígíthatja. Ez különösen akkor praktikus, ha barkácsolt kozmetikai termékekben, például samponokban, folyékony szappanokban vagy fürdőkben szeretné használni őket. Sok más célra azonban az illóolajokat vízzel kell keverni. Ez magában foglalja a testpermetek és más kozmetikumok készítését, a fürdő elkészítését, a tisztítószerekhez való hozzáadást és a diffúzorok megtöltését. Mivel azonban a víz és az olaj nem keveredik egymással, a dolgok ekkor válnak trükkössé.

Hogyan hígítsuk az illóolajokat vízzel?

Néha előfordulhat, hogy vivőolajok helyett vizet kell használnod az illóolajok hígításához. A víz könnyű, gyorsan elpárolog, és nem befolyásolja az illóolaj illatát. Így valójában sokkal kényelmesebb a használata. Emellett tökéletesen biztonságos a diffúzorokban való használata.

Az olaj azonban még könnyebb, mint a víz, és nem oldódik fel benne. Ehelyett a felszínén lebeg. Ezért valamit hozzá kell adnod a keverékhez, hogy sikeresen elegyítsd ezt a két anyagot. Vagy emulgeálószerre, vagy oldószerre, vagy mindkettőre szükséged lesz.

Mik az emulgeálószerek és az oldószerek?

Az emulgeálószerek az olajokat apró cseppekre bontják, amelyek képesek jól elegyedni a vízalapú oldatokban. Az oldószerek viszont úgy működnek, hogy a vizet és az olajokat összekötik, és megakadályozzák, hogy idővel szétváljanak.

Néhány a leggyakrabban használt emulgeálószerek közül:

  • Aloe vera gél
  • almaecet
  • bedörzsölő alkohol - legalább 60%, míg a 100%-os (vízmentes) az optimális.
  • Habzó termékek (folyékony kasztil szappan, sampon, tusfürdő, habfürdő...)
  • Glicerin

Létfontosságúak például krémek, testápolók és kondicionálók készítésénél. De ha oldószer nélkül használjuk, a főzet nem lesz hosszú eltarthatóságú. Az olajcseppek elkezdenek összeállni, és a keverék végül szétválik, oxidálódik és kialszik.

Bár az emulgeálószerek nem bontják le tartósan az illóolajokat, elég jó munkát végeznek abban, hogy eléggé eloszlassák őket ahhoz, hogy vízzel keveredjenek. Ha ideiglenes használatra készülsz, például diffúzorban vagy fürdő elkészítéséhez, akkor itt megállhatsz. Ha azonban arra van szüksége, hogy a főzet egy kicsit tovább tartson, például testpermet vagy illatos tisztítószer, akkor szolubilizálószert kell hozzáadnia, hogy a keverék ne váljon szét.

A szolibilizátorok gondoskodnak arról, hogy a vízben nem oldódó olajok vízben oldhatóak maradjanak. Különösen fontosak a kozmetikumokban. Az oldószerek közé tartoznak például a következők:

  • Poliszorbátok
  • Sáfrányolaj oleoszómák
  • Propándiol

Vannak azonban természetes összetevőkből készült hatékony oldószerek is. Az én választásom a Solubol lenne. Használhatod testpárologtatók vagy tisztító spray-k készítéséhez. Keverj össze tíz cseppet az általad választott illóolajból negyven csepp Solubollal, majd adj hozzá 28,00 gramm vizet. De az arcápoláshoz vagy érzékeny bőrre szánt termékekhez a keveréket kissé enyhébbre kell készítenie. Ne használjon öt olajcseppnél többet húsz csepp Solubolhoz ugyanannyi vízhez.

Illóolajok hígítása vízben

Bár először mindig ellenőrizze az üveg hátoldalán található utasításokat, vannak általános irányelvek az illóolajok hígítására vonatkozóan. Jó ökölszabály, hogy helyi alkalmazás esetén maradjunk a 2%-os oldatnál. Ez azt jelenti, hogy 10-12 csepp illóolajat kell használnia körülbelül egy uncia vízben. De ha problémás vagy érzékeny a bőre, nyugodtan tegye még enyhébbre. És ne felejts el valamilyen emulgeálószert használni, mielőtt feloldod az olajat a vízben!

Alternatív megoldásként, ha kedvenc illóolajodat szeretnéd a fürdővízhez adni, használj folyékony ricinusszappant emulgeálószerként. Keverj össze belőle egy unciát körülbelül tíz csepp olajjal, és keverd a keveréket a fürdőkádadban. Így az olaj teljesen feloldódik. Nem kell aggódnia amiatt, hogy a tetején lebeg és esetleg bántja a bőrét.

Hogyan hígítsuk az illóolajat a diffúzorokban?

Egyes diffúzorok tiszta, hígítatlan illóolajokat használnak. De ha van olyan, amelyikhez az olajat vízzel kell keverni, akkor a szükséges mennyiségtől függően így kell csinálni:

  • 5 csepp 100 ml főzethez
  • 10 csepp egy 200 ml-es oldathoz
  • 12 csepp elég kell legyen 300 ml vízhez
  • Legfeljebb 20 csepp 400 ml-es vagy annál nagyobb keverékekhez.

Ne feledje, hogy az erős illatok egyes emberekkel nem értenek egyet, míg mások a túl erős illatokat kedvelik. Kövesse ezeket az irányelveket, és idővel megtalálja az Ön számára megfelelő arányt.

Végső gondolatok

Mindent egybevetve, az illóolaj-terápia kiváló módszer számos gyakori egészségügyi probléma kezelésére. Ha azonban nem tudja, hogyan kell megfelelően használni az illóolajokat, még rosszabbá teheti a helyzetet. Remélhetőleg az útmutatóm segített megérteni, hogy mennyire fontos a kedvenc illóolajaidat hígítani, és hogyan teheted ezt sikeresen, akár vízzel is.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.