A falakban keletkezett vízkár 10 jele

A vízszivárgás nagy károkat okozhat a házban, és mint a falakban keletkezett vízkárok kezelésében jártas személy, tudom, hogy a folyamat frusztráló és időigényes lehet. De nem kell, hogy megterhelje a munka mennyisége, mert én itt vagyok, hogy segítsek. Nézzük meg, hogyan szárítsuk ki a falat vízkár után 10 egyszerű lépésben.

A vízkár lehetséges okai

A vízkár azt jelenti, hogy a ház bizonyos területein túlzott mennyiségű víz halmozódott fel. A falakon belüli lassú vízszivárgás nedvességet okozhat, ami aztán penészesedéshez és a fa korhadásához vezethet. Mivel ez később komoly problémává válhat, elengedhetetlen, hogy gyorsan cselekedjen, és eltávolítsa a nedvességet a falból.

Mielőtt azonban nekilátna, szánjon időt arra, hogy megtalálja a probléma gyökerét. Fel kell tárnia a vízszivárgás minden lehetséges okát, hogy megakadályozhassa annak terjedését. Ennél is fontosabb, hogy a lehető legjobban ki kellene szárítania a sérült területeket.

Szivárgó csövek

A vízkár egyik leggyakoribb oka a csőtörés vagy a szivárgó cső. Az eldugult lefolyók és WC-k erős nyomást gyakorolhatnak a csövekre. Így a nyomás teljes értékű csőtöréshez vagy szivárgáshoz vezethet.

Ezenkívül a szemétgyűjtők is megrepeszthetik a csöveket, arról nem is beszélve, hogy a rozsda is jól ismert ellenségük. Egy szó, mint száz: rendszeresen karbantartani kell a csöveket, és a régieket ki kell cserélni.

Vízvezeték-szerelési problémák

Bármilyen vízvezeték-szerelési probléma miatt a víz megrekedhet a falakon belül, és komoly fejfájást okozhat Önnek. Ugyanakkor arra is ügyelnie kell, hogy a csőkötéseket megfelelően rögzítse, mert ezek is vízbetörésekhez vezethetnek a házban.

Háztartási készülékek

A háztartási készülékek is vezethetnek vízkárokhoz. Bizonyos készülékek alkatrészei idővel tönkremennek, ezért fontos, hogy kiváló állapotban tartsa őket, mert nem ritka, hogy később vízkárhoz vezetnek. Különösen a hűtőszekrényre, a mosogatógépre és a mosógépre érdemes odafigyelnie, mivel ezek a leggyakoribb bűnösök a vízszivárgás mögött.

Szellőző-, fűtő- és légkondicionáló egységek

Ha nem karbantartja rendszeresen a házában lévő szellőző-, fűtő- vagy légkondicionáló egységeket, akkor a falak károsodását kockáztatja. A nem megfelelően működő egységek nedvesség felhalmozódását okozhatják. Amikor ez a nedvesség kihűl, sérült falakat és akár penészedést is tapasztalhat.

Természeti katasztrófák

A természeti katasztrófák is okozhatnak kiterjedt vízkárokat. Ezeket azonban nyilvánvalóan nem tudjuk befolyásolni. Amit viszont tehetünk, az az, hogy kitaláljuk, hogyan kezeljük őket. A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, ha vízkárszakértőket hívunk, és követjük az utasításaikat.

A falakban keletkezett vízkár jelei

Bizonyos esetekben a vízkár otthonában látható lesz. Árvizek, csőtörések vagy hasonló események után számíthat erre a kárra, és fel kell készülnie a cselekvésre.

Másrészt a falakon belüli lassú szivárgásokat sokkal nehezebb észrevenni. Ezért néhány árulkodó jelre kell figyelnie, hogy megelőzze a hatalmas károkat.

A dohos szag

Ha a falaid nedves kartonszagot árasztanak, valószínűleg a nedvességgel van problémád. De sajnos a szag önmagában nem elég ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy víz van a falakban. Ezért ellenőriznie kell, hogy vannak-e más jelei is a vízkárnak.

Sötétebb foltok a falakon

Abban az esetben, ha a fal egyes részein nedvesség található, azok sötétebbnek tűnnek, mint mások. Ha azt veszi észre, hogy a falak színe nem egyenletes, akkor ellenőrizze, hogy a fal nem nedves-e. A nedves fal egyértelmű jele annak, hogy nedvesség rekedt benne.

Penész

A penész nem egyértelmű jele annak, hogy vízszivárgás van, de figyelmeztető jel lehet. Ha olyan helyiségekben talál penészgombát, amelyek nincsenek kitéve nedvességnek, ellentétben a fürdőszobával, mosókonyhával vagy konyhával, lehetséges, hogy a falakon belüli víz vezetett hozzá.

A festék és a tapéta hámlik

A vízszivárgás meglazítja a tapétát tartó ragasztót, és a festéket is leválthatja a falakról. Ezenkívül, amikor a festék vagy a tapéta vízzel érintkezik, buborékok képződhetnek. Ha tehát buborékos tapétát vagy festéket lát a falakon, alaposan vizsgálja meg.

A fal morzsolódik

A vízkár elég erőteljes ahhoz, hogy meggyengítse a gipszkartont, ami miatt az megereszkedhet vagy leomolhat. A nagy mennyiségű víz is megbonthatja a gipszkartont, ezért a lehető leggyorsabban kell cselekednie.

Használjon nedvességmérőt a nedvességtartalom méréséhez.

Ha a listán szereplő dolgok közül néhányat észlel, használjon nedvességmérőt, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a víz károsította-e a falakat. Mielőtt elkezdené a mérést, zárja el a készülékeket és a csapokat. Emellett ne felejtse el elzárni a vizet néhány órára. A nedvességmérő minden kétséget eloszlat, és megmutatja, hogy vízkárral van-e dolga.

Hogyan szárítsuk ki a falat vízkár után?

Ha vízkárral van dolga, elengedhetetlen, hogy a lehető leggyorsabban cselekedjen, hogy megelőzze a fal további károsodását. Ezért ne vesztegesse az idejét, és kövesse az alábbi lépéseket, hogy hatékonyan szárítsa ki a falát:

1. Keresse meg a szivárgó víz forrását

Fontos, hogy megakadályozza a víz terjedését, mielőtt elkezdené a fal kiszárítását. Az első lépés a szivárgó víz forrásának megtalálása. Ha megtalálta a probléma forrását, azonnal javítsa meg a szivárgást, vagy hívjon szakembert, hogy segítsen.

Ha kiterjedt szivárgásról van szó, például csőtörésről, a legjobb, ha elzárja a fő vízvezetéket. Mégis, ha árvíz vagy más természeti katasztrófa okozza a problémát, várjon, amíg teljesen elmúlik, mielőtt hozzákezd.

2. Ha szükséges, távolítson el mindent a helyiségből

A száradási folyamat felgyorsítása érdekében el kell távolítania a festményeket és a posztereket, ha vannak a falon. Ezenkívül ellenőrizze a szőnyegét és a párnázatot. Ha ezek is érintettek, akkor mindkettőt távolítsa el, és külön-külön szárítsa ki őket.

3. Távolítsa el a falszigetelést és a díszléceket

Ha kiterjedt vízkárral van dolga, a legjobb lehet, ha eltávolítja a falszigetelést, a díszléceket és az alapléceket a falról. Eltávolításukkal biztosíthatja, hogy ne maradjon bent nedvesség.

Ne felejtse el teljesen kiszárítani a szigetelést, az alapléceket és a díszléceket, mielőtt visszahelyezné őket a falra. Abban az esetben, ha átnedvesedtek, fontolja meg a cseréjüket, mert dohosak lehetnek.

Ezenkívül távolítsa el a tapétát, ha a falakon van ilyen. A tapéta is megtarthatja a vizet, ezért le kell kaparni. Használhat eltávolító megoldásokat, például a ragasztó feloldására.

4. Húzza ki a maradék vizet

A kellemetlen szag és a falon lévő penész megelőzése érdekében gyorsan fel kell szívnia a felesleges vizet. Ehhez a részhez egyszerűen használhat egy vödröt és egy törölközőt. Ezeknek az eszközöknek a használata azonban sok időt vesz el.

A felesleges víz hatékony eltávolítása érdekében fontolja meg egy szivattyú megvásárlását vagy bérlését. Olyan merülő szivattyút kell keresnie, mint például .

5. Porszívózza ki a falakat

Ha van nedves és száraz porszívója, nem csak a padlón, hanem a falakon és a mennyezeten is használhatja. Minden részen többször is át kell menned, hogy meggyőződj arról, hogy nem maradt benne víz.

6. Ellenőrizze a károkat

Vizsgálja meg a falat, hogy nem sérült-e valami javíthatatlanul. Ha a gipszkarton megereszkedik vagy omladozik, akkor el kell távolítani. Ugyanez vonatkozik a padlóburkolatra, a mennyezetre, a szekrényekre és a falcsapokra is. Mindent ki kell cserélnie, ami nem szárítható ki.

7. Szárítsa ki a falat

Mielőtt elkezdené kiszárítani a falat, szellőztesse ki az egész helyiséget. Nyissa ki az ajtókat és az ablakokat, és kapcsolja be a légkondicionálót, ha van.

A fal kiszárításához bármilyen ventilátort használhat, ami elérhető közelségben van. A leghatékonyabb eredményt azonban a nagy térfogatú ventilátorok és a párátlanítók adják. Ezeket akár ki is bérelheti a barkácsáruházakban, és így némi pénzt is megtakaríthat.

Ha a falait vinil- vagy zománcfesték borítja, érdemes lyukakat fúrni a falba, hogy a levegő jobban áramolhasson, és felgyorsuljon a száradás. Fontos, hogy gondoskodjon arról, hogy a helyiség szellőztetve maradjon, amíg a falat szárítja.

8. Fertőtlenítse a területet

Használhat kémiai fertőtlenítőszert, hogy megtisztítsa a területet, és elkerülje a kellemetlen szagot és a penészt. A legtöbb esetben a fertőtlenítőszer elegendő a dohos szag megelőzéséhez. Ha azonban kiterjedt szag van, érdemes megfontolni egy ózongenerátor használatát.

Az ózonkészülékek használatakor alaposan be kell tartania a készülék használati útmutatóját. Sok ózonkészülék esetében néhány órára ki kell üríteni a területet, ezért ezt szem előtt kell tartania a szárítási folyamat megtervezésekor.

Javaslom a következő használatát. Pozitív véleményekkel rendelkezik, és segít hatékonyan eltávolítani a nem kívánt szagokat. Megnézhet más nagyszerű generátorokat is, mint például az Airthereal Commercial Generator 5000mg/h Ozone Machine és az A2Z Ozone Aqua-6 Multi-Purpose Ozone Generator.

9. Javítsa meg a falat

A következő lépés abból áll, hogy mindent, amit eltávolított a falról, újra rögzít vagy kicserél. A faléceket, szekrényeket és a gipszkartont ki kell cserélnie, ha nem tudta kiszárítani őket.

Ha a gipszkartonban nem keletkezett nagy kár, megpróbálhatja saját maga megjavítani. Mindössze fugakeveréket és gipszkartonszalagot kell használnia.

10. Újrafestés

Az utolsó lépés az, hogy újrafestéssel vagy tapétázással friss külsőt adj a falnak. Azt javaslom, hogy fesse át az egész falat, még akkor is, ha csak egy része sérült meg. Így biztosíthatod, hogy a szín egyenletes legyen.

Ha nehezen boldogulsz ezzel a lépéssel, van egy cikkem arról, hogy milyen eszközökre van szükséged egy szoba festéséhez, ami segíthet neked.

Tudja, mikor kell szakértőt hívni

Ha a falak kiszárítása kiterjedt munkát igényel, a legjobb, ha ezt a munkát szakemberre bízza. Alaposan fel kell mérnie a vízkár mértékét, és át kell gondolnia, hogy mennyire képes a javításra. Ha nem végzi el megfelelően a munkát, azt kockáztatja, hogy a jövőben komoly károkat és esetleges egészségügyi problémákat okoz. Bizonyos esetekben szakértő hívására van szükség.

Mindenképpen szakértőt kell hívnia, ha nem biztos benne, hogy mi a vízszivárgás oka. A forrás sikeres megszüntetésével megelőzheti a további károkat otthonában.

Egy másik dolog, amivel valószínűleg nem fog tudni egyedül megbirkózni, az a fekete penész. A fekete penész mérgező és súlyos egészségügyi problémákat okoz, ezért elengedhetetlen, hogy olyan személyt hívjon, akinek tapasztalata van az ilyen típusú penész eltávolításában.

Abban az esetben is, ha a fala napok óta nedves, komoly javításra lesz szüksége. Mint ilyen, a legjobb, ha ezt szakemberekre bízza, mert a fal szerkezete veszélybe kerülhet. A mennyezet a kiterjedt vízkár miatt összeomolhat.

További információk a falak kiszárításáról

A víz komoly károkat okozhat a falban, ha nem szárítja ki megfelelően. A kiszárítás mellett azonban meg kell találnia a szivárgás okát is, és ki kell javítania, hogy megakadályozza a további nedvesség beszivárgását.

Ha ezt a tíz egyszerű lépést követi, akkor biztos lehet benne, hogy a sérült falat megfelelően előkészíti a szárításhoz. Ezután ventilátor vagy párátlanító segítségével száríthatja ki. Ezután már csak annyi a dolga, hogy megtisztítja a területet, kijavítja a sérülést, és újrafesti a falat.

Remélhetőleg az útmutatóm segített abban, hogy hatékonyan kiszárítsa a falakat. Élvezze szivárgásmentes otthonát, és mindenképpen térjen vissza további hasznos tippekért!


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.