A hálószobában kell elhelyezni a párásítót?

Ha alacsony páratartalommal, és ezáltal száraz levegővel küzdesz, mindenképpen érdemes elgondolkodnod egy párásító beszerzésén. Miután ezt megtette, szabadabban fog tudni lélegezni, és éjszaka jobban fog aludni.

Bár leggyakrabban a nappaliban található, amely jellemzően a ház legzsúfoltabb helyisége, sokan szeretik a párásítót inkább a hálószobában elhelyezni. A kérdés azonban az - érdemes-e a hálószobába helyezni a párásítót? Biztonságos ez? És ha igen, akkor a padlóra vagy az éjjeliszekrényre tegye?

Mindezekre a kérdésekre rövidesen válaszolok. De előbb lássuk, hogyan működnek a párásítók.

Hogyan működnek a párásítók

Sokféle párásító létezik, és a párásító elhelyezése valójában tőlük függ.

Az első és leggyakoribb párásító típus a párologtató párásító. Ez meglehetősen egyszerű és könnyen használható, ezért sokan ezt választják. A gépnek valójában saját tartálya van, amelyet vízzel töltenek fel. Ezután a víz áthalad egy szűrőn és elpárolog. Ezután egy ventilátor fújja a levegőt a szűrőbe, amely aztán a párolgott levegőt a szobába küldi.

Választhat, hogy külön párologtató párásítót vásárol, vagy beépíti a ház meglévő fűtési vagy hűtési rendszerébe.

A párásító másik típusa a mechanikus párásító.

Furcsa módon egy edényt vagy tálat is meg lehet tölteni vízzel, és a radiátorra helyezni, és ez is mechanikus párásítónak számít. Ez a módszer költséghatékony és meglepően jól működik.

Abban az esetben, ha valami modernebbet keresel, vásárolhatsz külön párásítót. Általában a következők közül választhat:

  • ultrahangos
  • központi
  • járókerék
  • kanócos párásítók/párologtatók.

Az ultrahangos párásítók nagyfrekvenciás rezgéseket használnak a cseppek létrehozásához. A párologtatók gőzt használnak, az impelleres párásítók pedig forgó tárcsákat használnak a víz cseppekre bontásához és a levegőbe juttatásához. Mindent egybevetve, bármelyik típust is választja, nem igazán tévedhet.

A párásítók méretben is különböznek. Hogy melyik méretet veszi meg, annak attól kell függenie, hogy hova szeretné elhelyezni. Ha egy olyan területet szeretne lefedni, ahol sok ember él, akkor nagyobb párásítót kell választania. Ne feledje azonban, hogy a nagy párásítók elég drágák lehetnek.

Léteznek hidegködös és melegködös párásítók is, de ezekkel kicsit később foglalkozom.

Hová tegye a párásítót a hálószobában

A hálószoba nagyszerű hely a párásítónak, ha javítani szeretné az alvás minőségét. Felfrissülve ébred, és készen áll a nap kezdetére. A párásító használata minden este jelentősen javíthatja egészségét hosszú távon.

Sokan azonban elkövetik azt a hibát, hogy közvetlenül az ágyuk mellé teszik, ami nem jó ötlet. Tehát alaposan át kell gondolnia a párásító elhelyezését. Ha kényelmetlen helyre helyezi, veszélyes lehet, ha nem vigyáz.

Röviden, a párásítónak valamivel közelebb kell lennie az ágyához, feltéve, hogy biztonságos és védett helyen van, távol bárki elérhetőségétől.

Gyakran látom, hogy az emberek azt kérdezik - az éjjeliszekrényre vagy a padlóra tegyem a párásítót? Őszintén szólva a válasz - egyik sem. Itt van, hogy miért:

Éjjeliszekrény

Az éjjeliszekrény remek helynek tűnik a párásítónak, de valójában ennek az ellenkezője.

Mint említettem, a párásítót távol akarod tartani a kezedtől. Most képzelje el ezt a helyzetet - felébred reggel, kinyújtja a karját, hogy elérje a telefonját, és véletlenül felborítja a párásítót. Aztán leesik és eltörik. Ez a helyzet butaságnak tűnhet, de nagyon is valószínű, hogy megtörténik.

Nem kell magyaráznom, hogy miért rossz ez. Ha bármelyik készülék elég erősen a földhöz csapódik, eltörik és használhatatlanná válik. Tehát vagy meg kell javítanod, vagy újat kell venned, és mindkettő némi pénzbe, időbe és erőfeszítésbe kerül. És sajnos ezt nem mindenki engedheti meg magának.

Ráadásul túl közel aludni a párásítóhoz nem egészséges. Egy ponton túlterhelheti az orrmelléküregeit, ami elég kellemetlen lehet. Kétségtelenül fel fog ébredni.

Ha nincs helyed éjjeliszekrénynek, használhatod az alábbi alternatívák egyikét.

Padló

A padló szintén rossz választás, ha a párásító elhelyezéséről van szó. Ennek oka ugyanaz, mint az éjjeliszekrény esetében. Könnyen felboríthatja, ami törést okozhat. Még ha nincsenek is gyermekei vagy háziállatai, már a párásító mellett való elhaladás is veszélyes lehet.

A párásító eltörésének veszélye mellett fennáll az égési sérülés veszélye is. Tudja, a legtöbb párásító gőzt használ, így általában elég forró. És ha valaki véletlenül leüt egyet, nagy az esélye, hogy megégeti magát a forró vízzel. Ha már itt tartunk, rosszul indul a nap, igazam van?

Ráadásul a padló piszkos hely, és a párásítónak mindig csikorgóan tisztának kell lennie. Ha a padlón van, kétszer olyan gyorsan koszolódik, ezért elég gyakran kell tisztítania. Hogy időt és fáradságot spóroljon meg magának, ne a padlóra tegye.

Bárhová is helyezi el, a párásítót rendszeresen tisztítsa meg. Ha nem teszi, elkezdi magába szívni a szennyeződéseket, és baktériumokat bocsát ki a levegőbe, ami Önt és a környezetében lévőket megbetegíti.

Egy másik ok, amiért nem szabad a párásítót a padlóra helyezni, a penész. A párásító könnyen átnedvesítheti a padlót vagy a szőnyeget. Ha a nedvesség elég mélyre jut, penészedést okozhat. És mindannyian tudjuk, hogy a penészes levegő belélegzése rendkívül káros az egészségre.

Hová helyezze el?

Tehát az éjjeliszekrény és a padló között az éjjeliszekrény a jobb választás. Azonban, mint mondtam, gondoskodnia kell arról, hogy véletlenül se tudja leütni a párásítót.

Véleményem szerint a párásító legjobb helye egy íróasztal vagy egy asztal a hálószoba sarkában. Nem igazán számít, hogy mi az, amíg a párásító biztonságos, stabil és magasan van a földtől.

Arra is ügyeljen, hogy ne legyen közvetlen napfény felé, mert az felgyorsíthatja a nem kívánt algák és baktériumok szaporodását.

Ha pedig gyerekei vannak, fokozott elővigyázatossággal járjon el. A párásítót az ő elérésüktől távol kell elhelyeznie. Javaslom, hogy valahol magasan helyezze el, esetleg egy polcon. Ugyanolyan hatékonyan fog működni, de nem kockáztatja senki biztonságát.

Továbbá, amikor párásítót vásárol a hálószobába, mindenképpen csendes párásítót keressen. Hidd el, nem akarod egész éjjel hallgatni a gurgulázó hangot.

Hűvös pára vs. meleg pára párásító elhelyezése

A párásítók másik két fő típusa a hideg ködös és a meleg ködös párásítók. A melegködös párásító forró vizet használ és meleg levegőt juttat ki, míg a hidegködös nem haladja meg a szobahőmérsékletet.

Mint látható, a melegködös párásítók sokkal veszélyesebbek, mint a hidegködös párásítók. Bár megfázás esetén nagyon megnyugtatóak, a forró vízzel könnyen megégetheted magad, ha a párásítót túl közel tartod az ágyadhoz. Ezért legyen rendkívül óvatos, és minden lehetséges módon biztosítsa azt.

A hidegködös párásító készülékeket úgy tervezték, hogy biztonságosak legyenek. Mégsem helyezheti el őket csak úgy bárhová. Ahogy korábban említettem - ne tartsa közvetlenül az ágya mellett. Bár nem fogsz megégni, ha feldöntöd, még mindig könnyen eltörhet. Ráadásul az orrmelléküregeit is irritálni fogja, ha a hideg ködpárásítót túl közel tartja a fejéhez.

Következtetés

Mindent egybevetve, a párásító elhelyezése számít, különösen a hálószobában. Nem helyezheti csak úgy oda, ahol úgy gondolja, hogy "jól néz ki". Ez egy párásító, nem pedig egy dísz.

Ha a lehető legtöbbet szeretné kihozni a párásítóból, és biztonságban is szeretne maradni, akkor kövesse az ebben a szövegben adott tanácsokat. Összefoglalva - a párásítót nem szabad közvetlenül az ágya mellé vagy a padlóra helyezni. Mindkét elhelyezés borzalmas, függetlenül attól, hogy milyen típusú párásítóval rendelkezik.

A párásító legjobb helye a szoba sarka, olyan helyen, ahol biztonságban van, és távol a gyerekek és a háziállatok elérhetőségétől.

Ha nehezen találja ki, hová tegye a párásítót, mindig megnézheti a használati utasítást. Ezek világosan megmutatják, hogy mi a legjobb elhelyezés az adott modell számára.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!