A 10 legjobb hangelnyelő anyag példái
"Zavarnak furcsa zajok az éjszaka közepén?" Ezekkel a szavakkal kezdődik az 1984-es Szellemirtók című film ikonikus reklámfilmje.
Szerencsére nem kell paranormális nyomozókat hívnia, ha szeretné csökkenteni a nem kívánt visszhangot vagy visszhangot egy szobában. Ehelyett praktikusabb megoldás lehet, ha megnézed ezt a 10 példát tartalmazó listát a legjobb hangelnyelő anyagokról.
Mik azok a hangelnyelő anyagok?
Először is, mik azok a hangelnyelő anyagok? Valószínűleg hallottál már "hangszigetelt" helyiségekről, például hangstúdiókról, de a "hangszigetelés" és a "hangelnyelés" két teljesen különböző dolog.
Míg az előbbi azzal foglalkozik, hogy a külső zajokat távol tartsa egy adott helyiségtől, az utóbbi elnyeli a hangot, és javítja egy adott terület akusztikáját. Hogy a hangstúdió analógiánál maradjunk, a stúdió annyiban hangszigetelt, amennyiben megakadályozza, hogy a külső zajok a zenészekkel és énekesekkel együtt bejussanak a helyiségbe, ugyanakkor belső párnázással és egyéb, a felesleges hangot elnyelő és az akusztikát javító megoldásokkal rendelkezik, hogy a felvett hang általános minőségét optimalizálja.
A hangelnyelő anyagok típusai
Miután ezt a létfontosságú megkülönböztetést elfelejtettük, nézzünk meg néhány különböző hangelnyelő anyagot. A hang elnyelésének különböző módjai vannak, amit a listán szereplő különböző anyagok is bizonyítanak.
Vegyük például a porózus hangelnyelőket. Ezek olyan anyagok, amelyek pórusokkal rendelkeznek, amelyek csapdába ejtik és elnyelik a szóban forgó hangot, hővé alakítva azt, így a hangnak csak egy töredéke tud kiszabadulni és hallhatóvá válni. A habszivacsos anyagok kiváló példát jelentenek erre, mivel az ezeket az anyagokat alkotó pórusok különösen alkalmasak a hang elnyelésére. Ugyanez igaz a szőnyegekre, függönyökre és hasonló szövött textíliákra is.
A másik végletet a pórusok nélküli tárgyak jelentik, amelyek panelabszorberként működnek. Az ajtók és az ablakok tökéletes példák erre. Lehet, hogy nem tűnnek soknak, de képesek elnyelni némi hangot, és hangszigetelő tulajdonságokkal is rendelkeznek. Gondoljon arra, hogy a zárt ablakok és ajtók egyszerre képesek elnyelni a hangot egy helyiségben, miközben korlátozzák a térbe bejutó külső zajok mennyiségét.
A 10 legjobb hangelnyelő anyag listája
Azt kérdezed magadtól, hogy milyen konkrét termékeket kell megvásárolnod ahhoz, hogy mindezt az elméletet a gyakorlatba ültesd? Ezt szem előtt tartva, íme a 10 példát tartalmazó listánk a hangelnyelő anyagokról és termékekről. Ezek mindegyike elérhető az Amazonon.
1. Akusztikus hab
Az akusztikai hab kétségtelenül a legismertebb és legszélesebb körben használt hangelnyelő anyag. Az teszi ilyen népszerűvé, hogy szuper megfizethető és könnyen beépíthető. Általában különböző mintázatú, felületüket formázó (például piramis vagy ék alakú) panelek formájában találja meg. A kialakítás nem igazán befolyásolja a teljesítményt, így kiválaszthatja azt, amelyik esztétikusabbnak tűnik az Ön számára.
Az akusztikai hab nem nyújtja a legmagasabb szintű visszhangcsökkentést, ezért leginkább kis és közepes méretű helyiségekbe való. Könnyedén alkalmazhatod a legkülönbözőbb helyeken, az otthonoktól kezdve az irodákon át a kis stúdiókig. Ami praktikussá teszi, hogy helyenkénti hangcsökkentésre is használhatja. Csak azt kell tudnia, hogy pontosan hova kell elhelyeznie a maximális hatás érdekében.
Ezek remek választásnak bizonyulnak. Az Egyesült Államokban készülnek, és tömörítetlenül érkeznek, ami azt jelenti, hogy azonnal elkezdheted használni őket. Minden egyes panel 0,09 négyzetmétert fed le, és 2,54 cm vastag, ami azt jelenti, hogy egy 12 darabos csomag megfelelő mennyiségű falat vagy más felületet fed le. Vízszintes és függőleges ékek váltakozó mintázatában rendezheti el őket, és a végén nagyon szépen fognak kinézni.
2. Akusztikus szövetpanelek
Az akusztikus szövetpanelek egy beépített tömörfa keretből állnak, amelyet hangelnyelő tulajdonságokkal rendelkező szövetbe burkolnak. Kiváló megoldást jelentenek minden típusú helyiségben, legyen az magán- vagy nyilvános helyiség. És nem csak hatékonyak, de a szemnek is kellemesek. Valójában a borítószövet jó megjelenésű textúrája teszi őket alkalmassá mindenféle belső térhez.
1 (1-ből 1) NRC (zajcsökkentési együttható) minősítéssel rendelkeznek, ami garantálja a kiváló hangelnyelést, és a legjobb hangelnyelő anyagok listájánkon a legjobbak közé sorolja őket. Az ezekhez a panelekhez használt anyag juta, azonban ha elegánsabb megjelenést szeretne, választhatja azokat, amelyek mikroszarvasbőrbe vannak csomagolva (kattintson a linkre, és nézze meg, hogyan néznek ki).
Nagyon könnyű őket a falra szerelni, alapvetően nem nehezebb, mint egy bekeretezett festményt felakasztani. És hogy még egyszerűbbé tegyük a dolgot, a felszereléshez szükséges összes hardverrel és útmutatóval együtt érkeznek.
3. Hangelnyelő függönyök
Bár gyakran nevezik őket "hangszigetelő függönyöknek", nem annyira blokkolják a hangot, mint amennyire elnyelik azt. Akusztikai képességeik mellett a napfényt is blokkolhatják, illetve hőszigetelőként is működhetnek. Ezek a tulajdonságok alkalmassá teszik őket hálószobaablakokba, ahol különleges nyugalomra és csendre van szükség.
Van néhány dolog, amit figyelembe kell venned, mielőtt megveszed az első párat. Először is ellenőrizni kell a súlyukat. Bár a nehezebb függönyök fájdalmasak, amikor megpróbálod őket egyedül felakasztani, valójában sokkal jobb hangelnyelőnek bizonyulnak, mint a könnyű változatok.
Ezenkívül meg kell néznie, hogy milyen anyagból készültek a függönyök. A legjobb, ha olyat választasz, ami szorosan szőtt, és puha, plüssös felületű, mint például a velúr vagy a bársony.
A maximális eredmény érdekében olyan függönyöket kell beszerezned, amelyek a mennyezettől a padlóig érnek, és legalább 5,08 cm - 12,70 cm szélesebbek, mint az ablakod (vagy az ajtó, ha az ajtóhoz szándékozol használni őket). A Nicetown Blackout függönyök például különböző méretekben kaphatók, köztük egy bővebb, 241,30 cm-es és 304,80 cm-es változatban is. Többféle színben kaphatók, így könnyen illeszkednek a bútorokhoz és más dekorációkhoz.
4. Hangtakarók és mozgó takarók
Általában nehéz költöztető takarókat használsz, hogy megvédd a falakat és a bútorokat a fizikai sérülésektől, amikor költözködsz. Az emberek mégis hamar rájöttek, hogy ezeket a takarókat olcsó megoldásként is használhatod hangelnyelésre.
Más hasonló alkalmazásokhoz hasonlóan nem várhatja el tőlük, hogy minden zajt elnyeljenek, azonban tompíthatják azt egy kezelhetőbb szintre. A legjobb eredmény elérése érdekében próbálja ki ezeket a nehéz, egyenként 3,62 kg súlyú termékeket, köszönhetően a terméken belül összevarrt több rétegnek (ezek a további rétegek lehetővé teszik, hogy több hangot nyeljenek el).
Ezeket a nehéz takarókat bárhová felakaszthatja, ahol csak akarja, legyen az ablakok, ajtók vagy falak fölé. Lehet, hogy nem a legprofibb megoldás a visszhangcsökkentésre, de költség szempontjából kárpótolnak.
5. Hangelnyelő aljzat
A padlóalátéteket úgy tervezték, hogy kiváló minőségű hangelnyelést biztosítsanak, miközben nem látszanak. Ezt a szövetréteget fából vagy betonból készült aljzatra, valamint a padlóburkolatok széles skálája alá telepítheti. Ez a termék jelentősen csökkentheti a becsapódási zajt, például a lépések vagy a leeső tárgyak hangját.
66-os hangátviteli veszteség tesztpontszámmal büszkélkedhet, valamint 67-es ütéshang-átviteli tesztpontszámmal. Nemezből készült. Az ütéshangok szintjének csökkentése mellett ez a termék az abszorpció révén lágyabbá teszi a szoba általános hangzását és csökkenti a visszhangot.
6. Akusztikus basszuscsapdák
A basszuscsapdák vagy basszusabszorberek népszerű és keresett hangelnyelő termékek. Az eddig említett nagyméretű panelekkel és táblákkal ellentétben a basszuscsapdák kisméretű és hordozható tárgyak. Egy másik fontos szempont, hogy a basszuscsapdákkal elnyelheti az alacsony hangfrekvenciákat, amelyeket sok más hangelnyelő átenged.
Akusztikai habból készül. A basszuscsapdákat jellemzően a szoba sarkaiban helyezi el, de akkor is hatékonyak, ha sík falakra szereli őket.
7. Üvegszálas szigetelés
Az akusztikus üvegszálas szigetelés népszerű hangelnyelő anyag a barkácsolás során történő beépítéshez. Merev, kis súlyú, és a hétköznapi szerszámokkal a megfelelő formára vagy méretre vágható. Az üvegszál egy porózus hangelnyelő. Ezeket a paneleket különböző méretekben találja meg: 1,2, vagy 10,16 cm vastagságban, ebben a példatermékben.
Az akusztikus üvegszálas paneleket falra vagy mennyezetre is felszerelheti. Ez nem lehet túl bonyolult, tekintve, hogy kézzel módosíthatod az alakjukat. Azt tanácsoljuk, hogy a teljes falat borítsa be a panelekkel. Hasonlóképpen, egyes felhasználók szeretik a paneleket szövetekkel, például zsákvászonnal körbetekerni a nagyobb hatás érdekében.
Lásd ezt a terméket: .
8. Akusztikus poliészter panelek
Az AcePunch poliészter hangelnyelő panelek akár 0,94-es NRC értékkel is büszkélkedhetnek. Használhatja őket stúdiókban, házimoziban, irodákban, játéktermekben és más helyeken. Ezeket a paneleket többféle színben is beszerezheti, ami megkönnyíti, hogy illeszkedjenek az otthoni dekorációhoz.
Mivel poliészterből készülnek, ezek a panelek nagyszerű hőszigetelésként is szolgálnak. További előnyként ez a tulajdonság lehetővé teszi, hogy akár 35% energiát is megtakarítson ezeknek a paneleknek a használatával. Emellett tűzállóak, kémiailag biztonságosak, szag- és pormentesek.
9. Drop-Ceiling csempék
Az akusztikus panelek könnyen felszerelhetők a falakra, de nem mindig tökéletes megoldás a mennyezetre. Ezért választhatsz alternatívaként hangelnyelő mennyezeti csempéket. A mennyezeti csempék ideálisak konyhai mennyezetekhez, pincékhez, mosókonyhákhoz, fürdőszobákhoz vagy bármely más olyan helyhez, ahol a csempék megfelelőek lennének
A hangelnyelő mennyezeti csempék általában PVC-ből készülnek. Könnyen moshatóak, tűzállóak, penész- és penészállóak, és könnyen felszerelhetőek. Ne feledje azonban, hogy ezek a csempék valamivel kevésbé elnyelőek, mint a vastag üvegszálas panelek.
10. Hangelnyelő térelválasztók
A fal- és mennyezetpanelek praktikusak lehetnek, de biztosan nem elégítik ki minden igényét. Ha csökkenteni szeretné a visszhangot és tompítani a hangot egy nagyobb tér egy meghatározott részén, a térelválasztók a legjobb választás az Ön számára.
100%-os nehéz poliészterből készülnek. Ami különösen hasznossá teszi őket, az az, hogy a hang elnyelése mellett a fényt is blokkolják. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően egyszerű módot biztosítanak a magánélet megteremtésére. Alkalmazhatja őket ennek érdekében közös hálószobákban, kollégiumokban, tetőtérben vagy munkaterületeken. A függönyök fekete színűek, egyszerűek és elegánsak, így könnyen illeszkednek bármilyen belső térhez.