A szilárdan bekötött füstérzékelők előnyei
Fontos, hogy otthonában legyen füstérzékelő, ha tűz keletkezik, és Önt és családját riasztani kell, hogy gyorsan elhagyhassák az épületet. A füstérzékelők több mint 50 százalékkal növelhetik a tűz túlélésének esélyét. Milyen típusú füstérzékelők vannak, és a füstérzékelők vezetékesek-e?
A füstérzékelők vagy vezetékesek, vagy elemmel működőek. A vezetékes füstérzékelőket nehezebb felszerelni, mivel megfelelően kell bekötni őket, hogy megfelelően működjenek. Viszont megbízhatóbbak, mivel mindig áramhoz vannak kötve. Ha az áramkimarad, akkor egy tartalék akkumulátor van bennük.
Ez a cikk elmagyarázza, hogy mi az a keményvezetékes bekötés, és milyenek a keményvezetékes füstérzékelők. Ezután elmagyarázzuk, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak annak, ha otthonában szilárdan bekötött füstérzékelők vannak. Végül részletezzük a vezetékes füstérzékelők és az elemmel működő füstérzékelők közötti különbségeket.
Keményvezetékes jelentése
A hard-wired azt jelenti, hogy a termék állandóan csatlakozik valamihez, általában egy áramforráshoz. Egy keményen bekötött tárgyat nem lehet elmozdítani vagy túl messzire vinni az áramforrástól, mivel a vezetékek nélkül nem fog működni.
Ha valami nem lenne szilárdan bekötve, akkor könnyen eltávolítható lenne a falról, a mennyezetről vagy más rögzítési helyről, és továbbra is működne anélkül, hogy a falhoz lenne csatlakoztatva.
Mik azok a keményen bekötött füstérzékelők?
A vezetékes füstérzékelők a füstérzékelők két típusa közül az egyik, a másik az elemmel működő füstérzékelők.
A vezetékes füstérzékelők az otthoni elektromos hálózatra vannak csatlakoztatva. Ezek akkumulátoros tartalékkal is rendelkeznek, ha az áramszolgáltatás megszűnik vagy más módon meghibásodik.
A vezetékes füstérzékelők 120 voltos elektromos kábellel csatlakoznak az áramforráshoz. Az elektromos kábel az áramforrástól a vezetékes füstérzékelőhöz vezet, és onnan csatlakozik a ház összes többi vezetékes füstérzékelőjéhez.
Minden vezetékes füstérzékelőben van egy 9 voltos vagy lítium-ion akkumulátor is, arra az esetre, ha az áramkimaradás vagy valami más miatt megszakadna az elektromos kábel és az áramforrás kapcsolata.
A vezetékes füstérzékelők ellentéte az elemmel működő füstérzékelők. Ezek bármikor eltávolíthatók a falról vagy a mennyezetről, mivel nincsenek vezetékhez kötve. Az elemmel működő füstérzékelők bárhol elhelyezhetők, mivel nem kell őket vezetékhez csatlakoztatni, mint a vezetékes füstérzékelőket.
A vezetékes füstérzékelők előnyei
A vezetékes füstérzékelőknek számos előnye van, többek között az, hogy több érzékelő és a biztonsági rendszer összekapcsolható. Ezenkívül kisebb a valószínűsége, hogy elhaláloznak, mivel állandó tápellátással és tartalékforrással rendelkeznek.
Minden vezetékes füstérzékelő csatlakoztatható
Az egyik legnagyobb előnye annak, hogy otthonában szilárdan bekötött füstérzékelők vannak, az, hogy mindegyiket egyetlen rendszerbe tudja csatlakoztatni. Így, amint az egyik füstérzékelő megszólal, jelzést küldhet az összes többi füstérzékelőnek, amelyek szintén megszólalnak.
Az összes füstérzékelő összekapcsolása különösen akkor előnyös, ha nagy lakásban lakik, és e kapcsolat nélkül hosszú időbe telne, amíg a lakás ellentétes végein lévő érzékelők működésbe lépnének.
Egy másik előnye annak, hogy az összes füstérzékelő keményen bekötve van, hogy a legtöbb tűz a konyhában vagy a kemence vagy az elektromos doboz közelében kezdődik. Ha ez éjszaka történik, és a családja alszik, senki sem fogja hallani a tűzjelzőt abban a szobában, amíg nem lesz túl késő. Mire a riasztó eléri Önt, a füstnek már a hálószobákban kell lennie, és Önnek lényegesen kevesebb ideje marad arra, hogy biztonságba kerüljön.
Ha az összes vezetékes füstérzékelő csatlakoztatva van, akkor azok a hálószobákban azonnal megszólalnak, amint a tűz közelében lévő füstérzékelő riasztja Önt. Tehát még ha alszik is, és néhány csipogás kell ahhoz, hogy felébredjen, és észrevegye, mi történik, sokkal több ideje lesz elhagyni a házat, és sokkal nagyobb az esélye a túlélésre, ha a vezetékes füstérzékelők azonnal riasztják.
A csatlakoztathatóság segít, ha az egyik leáll
Az, hogy az összes vezetékes füstérzékelő csatlakoztatva van, akkor is előnyös, ha az egyik leáll. Ha az egyik nem működik, az sem baj, mert ugyanabban a kapcsolatban van, mint az összes többi az otthonában, így a többiek továbbra is működésbe léphetnek, és Önt továbbra is figyelmeztetni fogják, hogy valami ég az otthonában.
Keményvezetékes füstérzékelőinek csatlakoztatása a biztonsági rendszerhez
Egy másik módja annak, hogy a vezetékes füstérzékelőket előnyösen csatlakoztassa intelligens otthonához vagy biztonsági rendszeréhez. Ha az érzékelők ezek valamelyikéhez vannak csatlakoztatva, és működésbe lépnek, riasztást küldenek a tűzoltóságnak, és azok azonnal útnak indulnak.
Ha a tűzoltóságot automatikusan riasztják, nem kell aggódnia a 911 hívása miatt. Csak arra koncentrálhat, hogy elhagyja a házat és biztonságban tartsa családját.
Ez a YouTube-videó a füstérzékelőkről szól, és van néhány információjuk arról, hogy a vezetékes füstérzékelők hogyan működhetnek együtt a biztonsági rendszerrel és más hasonló funkciókkal:
A szilárdan bekötött füstérzékelők kevésbé könnyen halnak meg
Egy másik előnye annak, hogy otthonában szilárdan bekötött füstérzékelők vannak, hogy nem fenyegeti őket a haldoklás veszélye, mivel mindig áramforráshoz vannak csatlakoztatva. Még akkor is működik a füstérzékelője, ha az áramellátás megszűnik, mert a vezetékes füstérzékelőkben akkumulátor van arra az esetre, ha valami történne az áramellátással.
Így mindig lesz védelme, még akkor is, ha megszűnik az áramellátás, vagy a riasztók valahogy lekapcsolódnak.
A vezetékes füstérzékelők hátrányai
A vezetékes füstérzékelők előnyei szépek, de vannak hátrányaik is. Nemcsak nehéz a telepítésük, de a vezetékezés nem mindenhol jöhet szóba otthonában. Emellett rendszeresen tesztelni és cserélni kell őket, és ha valami elromlik, a javításuk is nehézkes, mivel az összes vezeték a falban van.
Nehéz telepíteni
A vezetékes füstérzékelők egyik legnagyobb hátránya, hogy telepítésük sok időt vesz igénybe. Önállóan is telepítheti őket, de nagyon ügyelnie kell arra, hogy pontosan kövesse az utasításokat, mert ha nem megfelelően szereli be őket, vészhelyzet esetén nem fognak működni.
Ha nem akarja elkerülni a vezetékes füstérzékelő saját maga általi beszerelését, akkor felbérelhet egy villanyszerelőt, hogy elvégezze a beszerelést Ön helyett. Ennek elvégzéséért fizetnie kell, de így biztonságban lesz az otthona, és biztosíthatja, hogy a füstérzékelő megfelelően működjön a tűz és a füst észlelésére.
A vezetékes füstérzékelők beszerelését végző villanyszerelők vagy az érzékelők száma alapján, vagy óradíjként számolnak fel. Ha nagy otthona van, elég sokba fog kerülni, ha minden helyiségbe szilárdan bekötött füstérzékelőt szereltet be. A villanyszerelőnek az összes füstérzékelőt az egész házban össze kell kötnie, ezért minél nagyobb a ház, és minél több füstérzékelőre van szüksége, annál drágább lesz.
Másrészt, ha kis házban lakik, kevés szobával, a költségek nem lesznek olyan magasak. A kábelezés egyszerűbb lesz, mivel kevesebb vezetéket kell csatlakoztatni, és kevesebb füstérzékelőt kell felszerelni.
A telepítés nem biztos, hogy olyan drága, ha már minden vezetékezés megvan. Ezután az új füstérzékelőket kellene a vezetékekre csatlakoztatni és tesztelni.
A vezetékek nem biztos, hogy hozzáférhetők
A vezetékes füstérzékelők másik hátránya, hogy nehéz felszerelni őket, ha a vezetékek nem érhetők el ott, ahol a füstérzékelőket szeretné elhelyezni. Ha a villanyszerelőnek kell vezetéket hozzáadni a falakon belül, és az összes szoba között összekötni a füstérzékelők számára, akkor ez sok munka lesz, és sok pénzbe kerül.
A keményen bekötött füstérzékelőket nehezebb karbantartani
A füstérzékelőt tízévente ki kell cserélni, és havonta ellenőrizni kell, hogy működik-e. Ha bármi baj van, hívnia kell egy villanyszerelőt, hogy ellenőrizze és javítsa ki a problémát. Ezenkívül, amikor eljön az ideje, hogy kicserélje a vezetékes füstérzékelőket, akkor is újra fel kell bérelnie valakit, hogy ezt megtegye, hacsak nem akarja megpróbálni saját maga megcsinálni.
Amikor eljön az ideje, hogy kicserélje a vezetékes füstérzékelőjét, ezúttal könnyebb saját maga elvégezni, mivel az összes vezeték a helyén van. Nem kell semmit sem tennie a falakon belül, és nem kell új vezetékeket csatlakoztatnia. Mindössze annyit kell tennie, hogy leválasztja a régi füstérzékelőt, és az újakat a füstérzékelő helyén lévő lyukban lévő vezetékekre csatlakoztatja.
Ha eljött az ideje, hogy kicserélje a füstérzékelőt, és meg akarja próbálni egyedül, győződjön meg róla, hogy tudja, mit csinál, mielőtt bármivel is próbálkozna.
Ez a YouTube-videó lépésről lépésre elmagyarázza, hogyan kell kicserélni a vezetékes füstérzékelőt:
Miután végzett az egyes füstérzékelők cseréjével, tesztelje le, hogy biztosan működnek-e. Ha vannak olyan vezetékes füstérzékelői, amelyek mindegyike csatlakoztatva van, tesztelje le őket újra, amikor végzett a cseréjükkel. Így megbizonyosodhat arról, hogy semmi sem romlott el vagy szakadt meg, amikor kicserélte őket.
Vezetékes vs. elemmel működő füstérzékelők
Van néhány különbség a vezetékes és az elemmel működő füstérzékelők között. Mindig lehet vezetékes és elemmel működő füstérzékelők kombinációja, ha otthonának egyes területeit nehezebb vezetékesre kötni, vagy ha elemmel működő füstérzékelőt szeretne tartalékként a magas kockázatú területeken.
A vezetékes és az elemmel működő füstérzékelők először is a telepítés és karbantartás egyszerűségében különböznek egymástól. Amint azt fentebb tárgyaltuk, a vezetékes füstérzékelők szakszerű telepítést igényelnek, vagy sok időt és figyelmet kell fordítani a megfelelő telepítésükre. Ezzel szemben az elemmel működő füstérzékelőknek csak egy működő elemre van szükségük, és a falra kell szerelni őket.
Ráadásul a vezetékes füstérzékelők karbantartása több időt vesz igénybe, mivel rendszeresen ellenőrizni kell a falakon belül, hogy biztosan megfelelően legyenek bekötve. Az elemmel működő füstérzékelőknek csak az elemeket kell havonta ellenőrizni és hathavonta cserélni, és ezt könnyen elvégezheti saját maga, szakember igénybevétele nélkül.
Egy másik különbség a vezetékes füstérzékelők és az elemes füstérzékelők között az, hogy az elemes füstérzékelők nem kapcsolhatók össze, mint a vezetékesek. Amikor egy elemmel működő füstérzékelő megszólal, a ház többi érzékelője nem fog megszólalni, amíg a füst el nem éri azokat a helyiségeket. Az elemes füstérzékelőket nem tudja összekapcsolni az intelligens otthoni vagy biztonsági rendszerével sem.
Ahogy fentebb említettük, a vezetékes füstérzékelőket sokkal könnyebb felszerelni, ha a vezetékeket már kiépítették otthonában. Ha az otthonában még nem található a vezetékek vezetékes füstérzékelőkhöz alkalmasak, akkor jobban jár, ha elemmel működő füstérzékelőket választ. Nem kell aggódnia amiatt, hogy a falakban vagy a mennyezetben vezetékeket kell kiépítenie, hogy az összes füstérzékelőt elemmel működővel kapcsolja össze.
Ezenkívül, ha elköltözik, vagy az érzékelőket más helyre kell áthelyeznie, az elemmel működő füstérzékelők jobb választásnak bizonyulnak. Mivel rugalmasabban telepíthetők, ezt érdemes figyelembe vennie.
Végső gondolatok
A vezetékes füstérzékelők az egyik lehetőség, amellyel tűz esetén biztonságban tarthatja otthonát és családját, a másik pedig az elemmel működő füstérzékelők. A vezetékes füstérzékelőket nehéz felszerelni, és valószínűleg fel kell bérelnie valakit, aki beszereli őket otthonába.
Viszont nagyobb valószínűséggel riasztják Önt tűz esetén, és gyorsabban működésbe lépnek, még mielőtt a tűz egy helyiségen kívülre is kiterjedne. A vezetékes füstérzékelőket úgy is felszerelheti, hogy azonnal riasszák a tűzoltókat, amikor azok működésbe lépnek.