12 módja az ajtó hangszigetelésének

Egy ajtó hangszigetelése elsőre ijesztő feladatnak tűnhet. Valójában azonban ez az egyik legolcsóbb, legegyszerűbb és - néhányunk számára - legszükségesebb barkácsprojekt, amit valaha is el kell végeznünk.

Elég egy-két gyenge ajtó, hogy a kinti napi, környezeti zajok beáramoljanak befelé, és tönkretegyék az alvásodat vagy a munkádat. Vegyük az én történetemet - miután új lakásba költöztem, néhány hónapig alvászavarral küzdöttem. Ez nem a hangos szomszédok miatt volt, hanem a vékony bejárati ajtó miatt. Lépések, beszélgetések, ajtócsapódások - mindent hallottam.

Ami még rosszabbá tette a helyzetet, hogy a hálószobám ajtaja nagyjából párhuzamos a bejárati ajtóval. Így a kintről érkező zajoknak csak egy útja volt - egyenesen a hálószobámba. Végül annyira elegem lett, hogy elkezdtem megoldásokat keresni. Amire rábukkantam: a hangszigetelés.

Szerencsére, amiről azt hittem, hogy drága és stresszes barkácsprojekt lesz, kiderült, hogy meglehetősen olcsó és fájdalommentes. Mégis hasznos, ha először elolvasod, milyen különböző módon lehet hangszigetelni egy ajtót.

Miért érdemes hangszigetelni az ajtót

Meglepődhet, hogy az ajtók milyen könnyen átengedik a zajt. Én is meglepődtem, amikor ez a probléma először felmerült. Azt hittem, hogy egy ajtó, ami végül is egy szilárd tárgy, jobban megállítja a zajszivárgást.

Ez azonban nem is olyan meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy miből készül egy tipikus ajtó. A lakásokban és házakban látott ajtók általában üreges maggal rendelkeznek. Ez a legtöbb esetben egy belső, kartonból készült méhsejtmagos magot jelent, puhafából készült külső kerettel. Az üreges magban levegő van, ami, ahogyan azt már kitalálhattad, remek közeg a zajok számára.

Egy ajtónak is rengeteg hézaga lehet, amelyeken keresztül a zaj be tud surranni, például az ajtó és az ajtókeret között. Ezért a következő javítások közül sok esetben ezeket a réseket kell valahogyan betömnünk.

12 módja az ajtó hangszigetelésének (DIY)

1. Rendezze át a bútorokat

Bár ez a javítás nem biztos, hogy mindannyiunk számára megvalósítható, vitathatatlanul ez a legolcsóbb (ingyenes!) és legegyszerűbb ezen a listán, ezért úgy döntöttem, hogy ebből indulok ki.

A működés módja egyszerű: a bútorok, mint a legtöbb szilárd tárgy, akadályt képezhetnek a zajok számára. Amint a zaj/hang eléri mondjuk egy szekrényt vagy egy kanapét, vagy áthaladhat rajta, vagy visszapattanhat róla. Azonban mindkét esetben gyengül (és így halkabbá válik).

A kanapé például nagyszerű zajblokkoló, mert mennyire sűrű. A szekrény, ha tele van ruhákkal, még jobb. Más típusú bútorokkal is kipróbálhatja ezt, például könyvespolcokkal, ágyakkal és kanapékkal.

Ez azt jelenti, hogy bár ingyenes és meglehetősen egyszerű, nem tartozik a jobb megoldások közé. Először is, lehet, hogy nem is lehet kipróbálni, attól függően, hogy milyen a ház vagy a lakás elrendezése. Az én esetemben nem igazán tudtam semmit sem tenni a bejárati ajtó és a hálószobám közé anélkül, hogy eltorlaszolnám az ajtónyílást.

Mindent egybevetve, ha meg tudod csinálni, próbáld ki. De ha nincs értelme áthelyezni a bútorokat oda, ahová kell, hogy ez a javítás működjön, vagy ha ez más problémákat okozna, ne tegye meg.

2. Dugja be a réseket az ajtókeret körül

Valószínűleg van egy kis, de észrevehető rés az ajtó és a keret között. Hacsak nem éltél olyan légmentesen, vákuumzáró ajtóval, amilyen egy repülőgép pilótafülkéjében vagy egy hangstúdióban van, akkor ez valószínűleg normális látvány számodra.

Azonban, ahogy fentebb említettem, ez a rés remek módja annak, hogy a zaj be tudjon lopakodni. Szerencsére a lezárása nem fog sokba kerülni. Egészen biztosan nem kell új ajtót vásárolnia!

Úgy tapasztaltam, hogy az akusztikus fugázás az egyik legolcsóbb és legegyszerűbb megoldás. Az akusztikus fugázásnak (más néven akusztikus tömítőanyagnak) van néhány kulcsfontosságú előnye a hagyományos fugázással szemben. Nevezetesen, hogy idővel rugalmas marad. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos fugázással ellentétben az akusztikus fugázás soha nem fog megrepedni vagy zsugorodni.

Nagyvonalúan kell alkalmazni az ajtó/ajtókeret minden varratára vagy hézagára. Azonban ügyeljen arra, hogy elolvassa a mellékelt használati utasítást. Az akusztikus fugázótömítés olyan oldószereket tartalmazhat, amelyek bizonyos anyagoknak nem tesznek jót, ezért ezekben az esetekben jobb, ha nem használja.

Az akusztikus fugázóanyag előnyei közé tartozik, hogy meglehetősen olcsó - 0,30 méterenként 7 és 40 ¢ között -, és hogy később átfesthető. Alkalmazása is meglehetősen egyszerű, így gond nélkül meg tudja csinálni magának.

3. Zárja le az ajtófélfát időjárásgátlóval

A fentihez hasonló megoldás az ajtó karzatának tömítése. Ezt többféleképpen is megtehetjük: időjárásgátló szigeteléssel, ajtóseprővel, ajtótömítések beépítésével, vagy egyszerűen csak egy hangszigetelő ajtó készlet beszerzésével, amely tartalmazza mindezeket a termékeket.

betömheti az ajtó és az ajtókeret közötti rést. Az időjárásgátló szalag használatának előnye, hogy könnyen felhelyezhető és ugyanilyen könnyen eltávolítható.

Az időjárásgátló szalag különböző formákban, például ragasztóval ellátott hab, gumi, filc vagy vinil formájában kapható. Választása attól függ, hogy várhatóan milyen igénybevételnek lesz kitéve, és hogyan illeszkedik az ajtó kinézetéhez.

Én végül mind a bejárati, mind a hálószobai ajtónál időjárásgátló szalagot használtam. Személy szerint a gumi anyagot találtam az ideális keveréknek számomra: tartós, nem túl tolakodó vagy nyilvánvalóan kinéző és megfizethető.

A vinil többe kerül, de tartós, egyszerűen felszerelhető és hatékony. Eközben a habszalag általában a legolcsóbb, de csak néhány évig tart és meglehetősen jól működik. Nekem nem tetszett a habszalag kinézete az ajtómon, de ha nem vagy olyan válogatós, mint én, akkor valószínűleg ezt kell választanod.

4. Használjon hangszigetelt ajtóseprőt

Az ajtóseprűt gyakran használják a huzat megakadályozására és arra, hogy a rovarok ne másszanak be az ajtó alá. Ha azonban egy kicsit improvizálunk, az ajtóseprő arra is használható, hogy megakadályozza a zaj kiszivárgását ugyanezen a résen keresztül.

Gondoljon bele - ha a rovarok bemászhatnak az ajtó alá, nem meglepő, hogy a zaj is bejuthat. És nemcsak a zaj, hanem a cigarettafüst, a festékgőz és a szél is. Akárhogy is nézzük, az ajtóseprő egy ügyes kis elem.

Amikor elmentem megvenni az enyémet, rögtön megakadt a szemem. Amire azonban hamar rájöttem, hogy nagyon könnyen koszolódik. Utólag visszagondolva, ennek nem kellett volna meglepőnek lennie. Végtére is, az ajtónyílás nem egy nagyon tiszta része egy otthonnak, és bár ez az ajtóseprő stílusos, nagyon érzékeny a szennyeződésre. Emellett túlságosan könnyű volt.

Szerencsére találtam egy másik ajtóseprőt, ezúttal a Suptikes-től, amely ideálisnak bizonyult.

5. Ajtótömítések beszerelése

Végül, de nem utolsósorban, kipróbálhatod az ajtótömítéseket is. Az ajtótömítés nagyon hasonlóan működik, mint az időjárásgátló szalag. De a szalagcsíkok helyett egy pár (vagy készlet) tömítést rögzítünk az ajtófélfára.

Kicsit több munkával jár a felállítása, de az ajtótömítések általában jobban működnek, mint az időjárásgátló szalag.

Az ajtótömítések három leggyakoribb típusa: kefés, mágneses és neoprén/gumi. A hangszigetelés szempontjából a neoprén/gumi tömítésűeket érdemes megnézni, mivel a gumi egy természetesen összenyomódó anyag, és ennek következtében elég jól elnyeli a zajt.

6. Ragasszon merev habszigetelést az ajtó tetejére

Bár én személy szerint nem javasolnám, hogy így csináld (ez egy kicsit kockázatos, és a használt habszivacs típusától függően építési szabályzatot sérthet), mindenképpen érdemes megemlíteni. Az ötlet lényegében az, hogy az ajtó fölé egy fix habszivacs borítást szereljen, amely tompítja a zajt, és a lyukakat is elrejti.

7. Fedd le az ajtót hangszigetelő takarókkal

Talán meglepő lehet (engem biztosan meglepett!), de a mozgó takarók valójában elég jól megállítják a zajt. Így hatékony és olcsó módja lehet az ajtó hangszigetelésének.

A költöztető takarók azok a takarók, amelyekbe a költöztetők szeretik becsomagolni a bútorokat, hogy megvédjék azokat az ütésektől, karcolásoktól és másfajta sérülésektől. Ha belegondolsz, ezeknek a takaróknak vastagnak és sűrűnek kell lenniük, ha bármilyen hasznukat akarják venni. És ahogyan azt remélhetőleg már mindannyian megtanultuk, a vastag és sűrű anyagok általában jobban elnyelik a zajt.

Javaslom, hogy vásároljon egy . Grommetek azok az apró gyűrűk, amelyek a függönyök, lapok és hasonlók szélein vannak. Ezek sokkal könnyebbé teszik a takarók felakasztását (valamint eltávolítását). Ez az, amit a nap végén akarsz, nem egy küzdelem, hogy minden alkalommal felakaszd őket.

Alternatív megoldásként felszerelheti saját tömítőhüvelyeit, vagy a takarókat a helyükre szögezheti. Azonban nehezebb lehet felakasztani és eltávolítani őket, ha így történik, ezért nem ajánlom.

8. Hangszigetelt üvegszálas panelek

Egy másik trükk, amit kipróbálhat, az üvegszálas panelek használata. Ezek hasonlóan működnek, mint a takarók, de eléggé nehezebbek.

Bevallottan egy kicsit drágábbak, mint a takarók, és időnként kényesek lehetnek, de összességében kevésbé nehézkes megoldást jelentenek. A legtöbb üvegszálas panel mind a négy oldalán sárgaréz átvezetőkkel rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy egy kicsit sokoldalúbb legyen azzal, hogy hogyan és hová akasztja őket. Emellett egyértelműen ilyen jellegű munkára készültek, szemben a mozgó takarókkal, amelyek nem ilyenek.

Ezeknek a paneleknek az egyik kompromisszuma, hogy őszintén szólva nem túl jól néznek ki. Ha azonban elviseli az ajtóra akasztott látványukat, az üvegszálas panelek meglehetősen olcsó és hatékony módja az ajtó hangszigetelésének.

9. Tegyen hangszigetelő habpaneleket az ajtó tetejére

A hangszigetelő habpanelek, amilyeneket például hangstúdiókban találsz, valószínűleg a leghatékonyabb módja a zaj megállításának, hacsak nem cseréled ki az ajtódat (erre még rátérünk!).

Akusztikai habból készülnek, amely általában poliuretán-származékból készül. A poliészter, a poliéter és a melamin a három leggyakoribb.

A takarókkal, tömítésekkel, időjárásgátló szalaggal és az otthoni bútorokkal ellentétben a hangszigetelő paneleket úgy tervezték, hogy egyetlen feladatot végezzenek, méghozzá jól - állítsák meg a zajt. Ezt egy speciálisan gyártott akusztikus habbal teszik, amely úgy van felépítve, hogy a lehető legnagyobb mértékben elnyelje a zajokat, amint azok elérik a habot.

Ez az akusztikai hab a fent említett PU-származék helyett üvegszálból is készülhet. Az üvegszálak általában még jobban megállítják a zajt, mint a hab.

A hangszigetelő panelek felszerelése nem lehet túl nehéz, ha követ néhány egyszerű utasítást. Az emberek gyakran elkövetik azt a hibát, amikor ezeket a paneleket felállítják a stúdióban, hogy megpróbálják a falhoz ragasztani őket. Amit azonban kapni fog, az egy sérült fal. Ez a szabály az ajtókra is vonatkozik. A panelek leszedése utána rémálom lesz, és az ajtó darabjait is leveheti velük.

Amit ehelyett tenni akarsz, az egy válaszfal használata. Egy kartonlap(ok) tökéletesen megfelel(nek), mivel könnyű, és szinte bárhol találhat ilyet. Kezdje a habszivacs panelek ragasztásával a kartonra. Ezután a kartont néhány csík VHB (Very High Bonding) szalaggal (3M), amit én ajánlok, felakaszthatja az ajtóra. Panelenként 3-4 csíknak több mint elégnek kell lennie egy ajtóhoz.

Összességében a hangszigetelő panelek minden bizonnyal költségesebb megoldás, de vitathatatlanul olcsóbb, mint az ajtó teljes cseréje. Ha megengedheti magának, akkor ezt a javítást ajánlom a legtöbb más megoldás helyett.

10. Akasszon fel hangszigetelt függönyöket

Ez a javítás még egy olyan, ami biztos, hogy elsőre kicsit furcsán hangzik. Azonban átmeneti megoldásként szolgálhat, ha valamire. Különösen igaz ez akkor, ha a függönyök már a szekrényben porosodnak.

A függönyök természetesen nem olyan vastagok és sűrűek, mint a takarók, üvegszálas vagy habszivacs panelek. Nem fogják elnyomni a zajok nagy részét, de segíthetnek, mondjuk egy ajtóseprővel együtt.

11. Adj hozzá egy réteg hangszigetelő festéket

A legtöbb barkácsáruháznak hangelnyelő belső festéket kellene készleten tartania. Ha olyan színben találsz, ami nagyjából passzol az ajtódhoz, próbáld ki.

A hangelnyelő festék ideális a közepes hangmagasságú zajok (beszélgetések, éneklés stb.) elnyomására. Ez azt jelenti, hogy nem olyan hatékony a magas hangmagasságú zajok (pl. kutyaugatás) vagy a mély hangok (pl. egy repülőgép átrepülése vagy a legtöbb forgalom) elnyomására.

Mégis, ez egy olcsó és többnyire problémamentes alternatíva.

12. Vásároljon hangszigetelt ajtót

Fentebb említettem, hogy a legtöbb ajtó üreges maggal rendelkezik, amelyekben gyakran van bent rekedt levegő. És mint tudjuk, a levegő nagyszerű közeg a zaj/hang számára. Az ajtóm külső oldalán lévő vékony fa furnér és a többé-kevésbé üreges belső rész között nem meglepő, hogy ilyen problémáim voltak.

Bár több barkácsmegoldást is kipróbáltam (és néhány közülük segített is!), a zaj sosem múlt el teljesen. Ez valószínűleg inkább az én balszerencsém, mint bármi más; a hálószobai ajtóm közvetlenül a bejárati ajtóval szemben van, és mindkettő gyenge. Ráadásul a szomszédaim sem a legcsendesebb emberek. A lényeg az - meg kell próbálnia legalább néhányat a fent javasolt javítások közül, mielőtt drasztikus intézkedésekhez folyamodna.

A jó éjszakai alvás iránti vágyamtól vezérelve végül pont ezt tettem, amikor a bejárati ajtómat egy tömör magvasra cseréltem. Ez egy kicsit drágább volt, mint szerettem volna, elismerem. De hadd mondjam el, hogy a különbség éjjel-nappal érezhető. Korábban nem voltam annyira lelkes érte, de most már egy cseppet sem bánom.

Sokféle tömör magvas ajtó közül lehet választani, beleértve a keményfát (ami drágább) és a közepes sűrűségű farostlemezt (MDF). Az anyagok gyakran rendelkeznek hangátviteli osztály (STC) minősítéssel. Alapvetően minél magasabb ez a besorolás, annál hatékonyabb az anyag a zaj megállításában.

Egy 30-35 STC minősítésű ajtó tisztességes munkát végez a legtöbb beszélgetés blokkolásában. Ez azt jelenti, hogy ha a szomszédok különösen temperamentumosak beszélgetés közben, akkor 40-55 közötti minősítésre lehet szükség.

A magas STC minősítésű ajtók meglehetősen költségesek. Ezért azt javaslom, hogy azt tegye, amit végül én is tettem: kombináljon egy új ajtót a fent említett megoldások egyikével (vagy többel). Én magam időjárásgátló szalagot szereltem fel a bejárati ajtóra, ami éjszaka tényleg mindent lecsendesített.

Ami az árat illeti, nehéz pontosan megmondani. Egy keményfa, tölgy vagy fenyőfa ajtó az alacsony 100 eur és 300 eur közötti tartományban mozoghat, de lehet ennél jóval drágább is. Általában a magasabb minőségű és egyedi tervezésű ajtók többe kerülnek. Én az enyémet valamivel 300 eur alatt vettem , így nyugodt lehet, hogy nem kell összetörnie a bankot, ha új ajtót vásárol.

Hangszigetelje ajtaját és élvezze a csendet

Miután kicseréltem a bejárati ajtómat egy tömör tölgyfa ajtóra, mind a bejárati, mind a hálószobai ajtóm karimáit gumiból készült időjárásgátló szalaggal tömítettem, és a hálószobai ajtó elé ajtóseprőt helyeztem, végre megvan a kívánt nyugalom és csend.

Igaz, valószínűleg nem kell annyi vesződségen keresztülmennie, mint nekem. Én csak történetesen nagyon könnyű alvó vagyok.

Összefoglalva, ha az otthonod elrendezése lehetővé teszi, megpróbálhatod egy kicsit átmozgatni a bútorokat, hátha ez segít. Ha ez nem kivitelezhető, vagy ha ez nem sokat segített, akkor megpróbálhatja akusztikus tömítőanyaggal, időjárásálló szalaggal, ajtóseprővel vagy ajtótömítéssel lezárni az ajtó réseit. A habszigetelés, a takarók és az üvegszálas panelek szintén szóba jöhetnek. Ha drágább, de hatékonyabb munkát szeretne végezni, fontolja meg a hangszigetelő paneleket. Végül pedig, ha eddig semmi sem segített, még mindig lecserélheti az ajtót teljesen.

Ha úgy gondolja, hogy egy vagy több javaslatom segíthet, ne várjon itt - menjen és próbálja ki őket!


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.