Miért zajong a töltőm?

Kevés dolog képes annyira pánikba ejteni az embert, mint az akkumulátor lemerülésének látványa. Ha egyetért ezzel az állítással, akkor valószínűleg mindig van magánál töltő. Képzelje azonban el, hogy elkezdi tölteni az okostelefonját vagy a laptopját, és hirtelen furcsa zümmögést vagy recsegést hall. Amellett, hogy ez a furcsa hang nyugtalanítja Önt, valószínűleg elgondolkodik azon, hogy "Miért csap zajt a töltőm?".

A zajos töltőnek több lehetséges oka is lehet. Míg némelyikük könnyen javítható, másokhoz professzionális villanyszerelő segítségére lehet szükség. A legrosszabb esetben a töltőjét egy újjal kell kicserélnie.

Aggódnia kell, ha a töltője zajt csap?

Néha a zajos töltő nem ad okot aggodalomra. A hang, amit hallasz, lehet, hogy egyszerűen 1 mellékterméke a töltési módszernek, amelyre a kütyü támaszkodik. Azonban mindig a legjobb, ha "kivizsgáljuk" a mögötte álló okot, mivel ez problémára utalhat. A töltőből érkező szokatlan hangok figyelmen kívül hagyása olyan komplikációkhoz vezet, mint például:

  • A töltő javíthatatlanul megsérül
  • Sérült készülék akkumulátor
  • Magasabb áramfogyasztás
  • Tűzveszély
  • Egészség- vagy akár életveszélyes áramütés.

Tehát, mely zajok normálisak és melyek nem? A válasz erre a kérdésre az Ön által használt töltőtől és a hallott hangoktól függ.

Nem minden töltő működik hangtalanul

Sokan nem veszik észre, de minden töltő hangokat ad ki működés közben. Néhány esetben azonban a füle nem is érzékeli a hangokat, mivel azok alacsony frekvenciájúak.

Ha a töltője olyan hangot ad ki, amit tisztán hall, még ne essen pánikba. Lehet, hogy a gyártója nem úgy tervezte, hogy csendesen működjön. Lehet, hogy a transzformátor elektromágneses lemezeken keresztül alakítja át az áramot, és ezek rezgést generálnak. Ennek eredményeképpen ugyanez a rezgés hallható hangot hoz létre.

Természetesen nehéz megmondani, hogy az Ön által használt töltőmodell általában zajos-e vagy sem. Ezért, amikor újat vásárol, mindig ellenőrizze, hogy működés közben ad-e hangokat. Így későn onr észrevehetné, ha valami nem stimmel.

Például az egyébként csendes töltője hirtelen olyan zajt kezdhet generálni, amit korábban soha nem hallott. Az is előfordulhat, hogy a szokásosnál zajosabbá válik. Mindkét esetben az ilyen változás aligha normális. Általában arra utal, hogy valamilyen alapvető probléma áll a háttérben.

Egyes zajok aggasztóbbak, mint mások

Ha eddig nem figyeltél oda, hogy milyen hangokat adhat ki a töltőd, ne aggódj. Bizonyos zajok normálisak, mások pedig - aggasztóak. Csak meg kell tanulnia megkülönböztetni az egyik típust a másiktól. Bár ez nem mindig könnyű, rengeteg videó található az interneten, amelyek szemléltetik, hogyan különböznek.

Ne pánikoljon elhamarkodottan, ha nyöszörgést vagy zümmögést hall. Mint említettük, a transzformátor lemezei rezegnek működés közben, és ez a rezgés nyöszörgéssé vagy zümmögéssé alakul át. Egy zajos töltő nem olyan zavaró, mint például egy zajos hűtőszekrény. Ennek ellenére egyes gyártók ragasztót tesznek a rezgő lemezekre, hogy csökkentsék a töltőeszközből származó hangot.

Ezzel szemben a karcolás, zúgás, szikrázás és recsegés olyan hangok, amelyek arra utalnak, hogy valami baj van a töltővel. Általában akkor hallhatja ezeket a hangokat, amikor a kondenzátor kezd meghibásodni. Ennek az alkatrésznek az a feladata, hogy csökkentse az akkumulátorba jutó áramot, így megakadályozza annak túlmelegedését. Így amikor a kondenzátor nem végzi el a feladatát, a töltő könnyen tűzveszélyessé válhat.

A zajok másik kategóriája, amelyre érdemes nyitva tartani a fülét, a nem egyenletes zajoké. Ha szabálytalan hangot hall, az azt jelentheti, hogy a töltő valamelyik alkatrésze megsérült.

A zajos töltő lehetséges okai és megoldásai

Ha azt gyanítja, hogy a töltője azért ad ki zajt, mert valami baj van vele, akkor meg kell találnia a probléma okát. Mi több, megoldást is kell találnia rá. Szerencsére az alábbi listát összeállítottam, hogy mindkét feladatban segítségedre legyek.

Ok #1: Nem márkás töltő

A nem márkás töltők nem mindig a megfelelő feszültséget szállítják. Ennek következtében gyakran furcsa hangokat adnak ki. Sajnos sok közülük rosszul van megtervezve, és nem mindig követik a legfontosabb biztonsági és minőségi szabványokat. Ennek eredményeképpen gyakran nem működnek megfelelően, még akkor sem, ha frissen kerülnek ki a dobozból.

A diagnosztikai módszer

Néha nincs igazán szükség különleges képességekre vagy felszerelésre ahhoz, hogy megállapítsa, hogy egy töltő márkás-e vagy sem. Leggyakrabban elég egy gyors pillantás.

A legtöbb esetben a márkán kívüli töltőkön nincsenek biztonsági jelölések. Emellett általában olcsónak érződnek, mivel rossz minőségű anyagokból készülnek. Egy másik árulkodó jel a szokatlanul könnyű súly, ami arra utalhat, hogy a készülék egyes részei hiányoznak.

A legrosszabb dolog a márkán kívüli töltőkkel kapcsolatban az, hogy nem biztos, hogy azt a feszültséget viszik, amit mondanak. Ezért az ilyen eszközök rövid távú használat után is károsíthatják a készülék akkumulátorát. Ha tehát azt gyanítja, hogy a töltője nem az igazi, akkor egy feszültségmérővel ellenőrizze a rajta lévő feszültséget.

Megoldás

Ha úgy találja, hogy nem márkás töltőt használ, azonnal cserélje le egy márkás töltőre. Bár a márkás készülékek mindig többe kerülnek, azt hiszem, nem kell hangsúlyoznom, hogy sokkal biztonságosabb a használatuk.

Ok #2: Régi töltő

Még a legdrágább márkás töltő is elromlik előbb-utóbb. Ha gond van vele, hallhatja a fent felsorolt furcsa hangok valamelyikét.

A diagnosztikai módszer

Nem nehéz megállapítani, ha a töltőd túl öreg. Ha már több éve használja, akkor jó eséllyel különböző kopási jeleket mutat. Például előfordulhat, hogy a kábele több helyen meghajlott, vagy a töltőcsatlakozó túlságosan meglazult. Ezért a hangok, amelyeket a készülék kiad, általában csak egy a sok probléma közül, amivel küzd.

Megoldás

Nincs értelme megpróbálni megjavítani egy régi töltőt, mert az többe fog kerülni, mint egy új beszerzése. Szerencsére ma már szinte bármilyen készülékhez könnyen találhat cseretöltőt.

3. ok: Hibás konnektor

Biztos vagy benne, hogy a töltő zajong, és nem a konnektor, amelybe bedugtad? A konnektorban lévő vezetékek néha túl lazák lehetnek, és ez zümmögést okozhat.

Még akkor is, ha a hang forrása a töltő, a mögötte lévő ok ismét a konnektor lehet. Mi több, lehet, hogy hibás vezetékekkel van dolga otthonában.

A diagnosztikai módszer

Próbálja meg a töltőt egy másik konnektorba dugni otthonában. Ha a zaj megszűnik, akkor valószínűleg a konnektor alul- vagy túlterhelt. Ha a hang továbbra is fennáll, próbáljon meg az otthonától eltérő konnektorokat használni, hátha a probléma az elektromos rendszerben van. Remélhetőleg e két módszer közül az egyik megteszi a hatását.

Megoldás

Ha a probléma a konnektorban vagy az otthoni kábelezésben van, nyugodtan használhatja tovább a töltőt. Azonban tennie kell valamit a házában lévő elektromos problémával kapcsolatban. A figyelmeztető jelek figyelmen kívül hagyásával kockáztatja a készülékek károsodását, arról nem is beszélve, hogy a súlyos elektromos problémák gyorsan tűzbe fordulhatnak.

4. ok: Fizikai károk

Míg a legtöbb ember nagy gondot fordít laptopjára és okostelefonjára, gyakran visszaél töltőivel. Például a padlón hagyják őket, ahol valaki megbotolhat a kábelben. Gyakran erősen meghajlítják és megcsavarják a kábelt, hogy beférjen egy táskába. Idővel az ilyen gondatlan szokások fizikailag károsíthatják a töltőeszközt.

A diagnosztikai módszer

Egyértelmű jele annak, hogy egy elromlott töltő okozza a zajt, ha az hirtelen jelentkezik. Mindazonáltal, mielőtt ezzel a diagnózissal élne, ellenőrizze a sérülésre utaló külső jeleket. Ez lehet bármi, a repedt adapter tokjától a foszladozó kábelig.

Megoldás

Ahelyett, hogy megpróbálná ragasztószalaggal vagy ragasztóval összeragasztani a készüléket, vásároljon egy újat. Ritkán jó ötlet az elektronikus kütyüket véletlenszerű háztartási cikkekkel "foltozni". Ezt csak ideiglenes megoldásként tegye.

A töltőeszköz típusától függően előfordulhat, hogy csak a sérült részt tudja kicserélni. A legtöbb okostelefon-töltő például egy USB-kábelből és egy hálózati adapterből áll. Ha tehát a probléma a töltőkábellel van, egyszerűen rendeljen egy újat - nem kell az egész készüléket kicserélni.

Ok #5: Egy elromlott töltőalkatrész

Sokféle típusú töltő létezik, de mindegyiknek hasonlóak az alapvető összetevői. Jellemzően ezek az alkatrészek a következők:

  • Dióda(k)
  • Egyenirányító
  • Transzformátor
  • Kondenzátor

Egyes modellek ellenállással és szabályozó chipekkel is rendelkezhetnek.

Nem számít, hogy a különálló töltők felépítése mennyire eltérő, ha valamelyik alkatrészük elromlik, jó eséllyel furcsa zajt hallasz.

A diagnosztikai módszer

A hangot keltő alkatrész pontos meghatározását nehézkes elvégezni, hacsak nem vagy villanyszerelő szakember. Egy multiméterrel azonban ellenőrizheti, hogy a töltő melyik része hibás (kábel vagy adapter).

Megoldás

Ismétlem, még ha a probléma javítható is, nem fogja megérni a pénzt. Tehát hagyja ki ezt a lépést, és vegyen magának egy vadonatúj töltőeszközt.

6. ok: Hibás kondenzátor

Az egyetlen olyan alkatrész, amelyet különleges képességek nélkül is diagnosztizálhat, a kondenzátor. Ráadásul még az adaptert sem kell "feltörnie".

A diagnosztikai módszer

Mérje meg a kábel kimenetét egy multiméterrel, hogy ellenőrizze a feszültségingadozást. Ha észlel egyet is, akkor nagy valószínűséggel a zaj forrása a kondenzátor.

Megoldás

A töltő cseréjét sikeresen elvégezheti valaki, aki alapvető elektrotechnikai ismeretekkel rendelkezik. Ez az alkatrész azonban olyan apró, hogy többnyire több tucat darabból álló készletekben árulják. Ezért időt, pénzt és energiát takaríthat meg, ha új töltőberendezést választ.

Hogyan kell megfelelően gondoskodni a töltőkészülékekről?

Mint láthatja, ha egy töltő meghibásodik, egyszerűbb kicserélni, mint megjavítani. Tehát ha el akarja kerülni, hogy néhány havonta újratöltsön, akkor jól kell vigyáznia a meglévőre. Íme egy lista hat alapszabályról, amelyek segítenek ebben:

Ne tegye ki a töltőt szélsőséges időjárásnak

A túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet nagyjából bármilyen készüléket károsíthat. Tehát soha ne hagyja a töltőt közvetlen napfényben vagy szigeteletlenül a hidegben. Továbbá, hogy megakadályozza az adapter túlmelegedését, győződjön meg róla, hogy mindig kemény felületre helyezi, amikor használja. Így a lehető leghűvösebb marad.

Védje a töltőeszközt a nedvességtől és a víztől

Mondanom sem kell, hogy a nedvesség és a víz két olyan dolog, amely jelentős károkat okozhat a készülékben. Ezért tartsa a töltőjét egy, ha gyakran hordja egy táskában olyan tárgyakkal együtt, mint például palackozott víz.

A fejénél és nem a kábelénél húzza ki a csatlakozót

A kábel sérülésének elkerülése érdekében úgy húzza ki a töltőt, hogy a fejénél, és nem a kábelnél fogja meg. Fontolja meg a beruházást vagy kábelvédőbe, hogy elkerülje a készülék ezen részének idő előtti elhasználódását.

A kábelek meghajlásának elkerülése

Ahelyett, hogy meghajlítaná és feltekerné a kábelt, amikor el akarja tenni a töltőt, rendezze laza tekercsbe. Ezzel nem csak az összegabalyodást előzheti meg, de a kábelben lévő vezetékeket is jó állapotban tartja.

Bízzon a túlfeszültségvédőben

A túlfeszültségek bármilyen készüléket és eszközt tönkretehetnek, beleértve a töltőket is. Ha olyan otthonban él, ahol a feszültség hirtelen megugrik, fektessen be . Ez a szerkentyű meglehetősen megfizethető, és hosszú távon sok pénzt és fejfájást takarít meg.

Húzza ki a töltőeszközt, amikor nem használja azt

Ne tartozzon azok közé az emberek közé, akik mindig bedugva tartják a töltőiket a konnektorba. Még akkor is aktív marad az adapter, amikor nincs rácsatlakoztatva semmilyen eszköz, és továbbra is fogyasztja az áramot. Ráadásul a töltőberendezés alkatrészei hamarabb elhasználódnak, mint gondoltad.

Következtetés

Egy zajongó töltő nem mindig kell, hogy okot adjon a pánikra, hiszen a mögötte álló ok teljesen ártalmatlan is lehet. A biztonság kedvéért azonban a saját "nyomozását" kell elvégeznie az ügyben. Csak így lesz képes kiküszöbölni a súlyos potenciális kockázatokat és következményeket.

Mégis, ne feledje, hogy egy zajos töltőeszköz nem mindig csak kellemetlenség. Néha károsíthatja az akkumulátort, vagy akár tüzet is okozhat. Bizonyára e két dolog egyike sem szerepel a teendőid listáján.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!